Poniższy raport jest darmową próbką MEMRI Jihad and Terrorism Threat Monitor (JTTM). Aby uzyskać informacje o subskrypcji JTTM, kliknij tutaj.

19 stycznia 2024 r. delegacja Hamasu, na której czele stał odpowiedzialny za stosunki międzynarodowe Hamasu Moussa Abu Marzouq, odwiedziła Moskwę w ramach drugiej wizyty tej organizacji w Rosji od czasu ataku tej organizacji na Izrael z 7 października. Delegacja spotkała się z wiceministrem spraw zagranicznych Rosji Michaiłem Bogdanowem, który jest jednocześnie specjalnym wysłannikiem Putina na Bliski Wschód.

MEMRI niedawno udokumentował stosunki Hamas-Rosja w obszernym raporcie: Kiedy Hamas odwiedza swojego „najbliższego przyjaciela” Moskwę, pojawiają się pytania dotyczące wiedzy i zaangażowania Rosji w atak Hamasu z 7 października: przegląd powiązań i stosunków strategicznych Rosja-Hamas.

Hamas: „Zbrodnie okupacji syjonistycznej stanowią poważne zagrożenie dla międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa”

Jak wynika z oświadczenia Hamasu, obie strony przeprowadziły konsultacje polityczne w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Rosji. Na spotkaniach Marzouqowi towarzyszył członek biura politycznego Hamasu Bassem Naim i przedstawiciel tej organizacji w Moskwie.

Jak czytamy w oświadczeniu, rozmowy skupiały się na „sposobach wprowadzenia zawieszenia broni w celu zakończenia agresji na nasz naród palestyński oraz na wyjaśnieniu stanowiska Hamasu i polityki postępowania w sprawie [izraelskich] więźniów przetrzymywanych przez ruch oporu”.

Delegacja Hamasu stwierdziła, że „zbrodnie syjonistycznej okupacji i jej zachowanie wobec naszego narodu i narodów regionu stanowią poważne zagrożenie dla międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa”. Dodała, że naród palestyński ma prawo „osiągnąć wolność i powrót oraz stawić czoła okupacji syjonistycznej wszelkimi dostępnymi środkami”.

Z kolei wiceminister spraw zagranicznych Rosji Bogdanow wyraził poparcie Rosji dla praw narodu palestyńskiego, a także wysiłki tego kraju na rzecz osiągnięcia zawieszenia broni, jak wynika z oświadczenia Hamasu.

Według oświadczenia rosyjskiego MSZ Bogdanow podkreślił także „potrzebę szybkiego uwolnienia cywilów schwytanych podczas ataków z 7 października 2023 r. i przetrzymywanych przez frakcje palestyńskie, w tym trzech obywateli Rosji”.

Delegacja Hamasu, w skład której wchodzą Marzouq (drugi od lewej), Naim (po prawej) i przedstawiciel Hamasu w Moskwie (po lewej) z Bogdanowem (drugi od prawej) w Moskwie, 19 stycznia 2023 r.

 


Pełny tekst tego wpisu jest dostępny dla subskrybentów.

Zaloguj się lub zarejestruj, aby uzyskać informacje o subskrypcji od MEMRI