Wprowadzenie

Iran, największy, państwowy sponsor terroryzmu, wraz ze swoimi najwyższymi funkcjonariuszami – politycznymi, religijnymi i wojskowymi – nadal swobodnie używa Twittera mimo usunięcia niektórych z nich z innych platform mediów społecznościowych. Używanie przez reżim zachodnich mediów społecznościowych jest tym bardziej godne uwagi, że nie przyznają tej samej wolności słowa irańskim obywatelom; na przykład, dostęp do Internetu jest często blokowany podczas okresów niepokojów społecznych. Ponadto, reżim od lat pracuje nad wprowadzeniem narodowego internetu, żeby ograniczyć dostęp Irańczyków tylko do zaaprobowanych przez reżim treści, a także stosuje aplikacje mediów społecznościowych do publicznego użytku, zamiast zachodnich, do których ma zastrzeżenia.[1]

Irański najwyższy przywódca, Ali Chamenei, ma bardzo aktywne oficjalne konta na Twitterze po angielsku[2], francusku[3], hiszpańsku[4], persku[5], rosyjsku[6] i arabsku[7], które razem mają ponad milion obserwujących. Tweety Chameneiego konsekwentnie wyrażają wrogość wobec USA, Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii, włącznie z podżeganiem i wzywaniem do ataków przeciwko nim. Na globalnej platformie udzielanej mu przez Twitter szerzy dezinformację i groźby i wzywa obserwujących do dżihadu i męczeństwa[8].

W dodatku do kont Chameneiego, konto Twittera przywódcy Siły Kuds, generała Kasema Soleimaniego, uznanego przez USA za terrorystę i zabitego w uderzeniu dronu 3 stycznia 2020 r., pozostaje aktywne, zamieszczając treści o nim i o jego ideologii. W chwili pisania niniejszego tekstu, konto miało 139 tysięcy obserwujących[9]. Poprzednio miał konto na Instagramie, które zostało usunięte przez Instagram w 2019 r.[10]

Na początku lutego 2020 r. grupa republikańskich senatorów wysłała list do dyrektora naczelnego Twittera, Jacka Dorseya, prosząc platformę o zawieszenie konta Chameneiego, jak również konta irańskiego ministra spraw zagranicznych, Dżawada Zarifa, by podporządkować się prawnym sankcjom USA. W liście napisali, że dekret prezydencki z lata 2019 r., narzucający sankcje na Chameneiego i tych, którzy działają w jego imieniu, zakazuje Twitterowi dostarczania usług tym dwóm przedstawicielom Iranu[11].

Poniższy raport prezentuje niektóre posty na angielskojęzycznym koncie Twittera Chameneiego od momentu zabicia Soleimaniego, włącznie z jego wezwaniami do przemocy przeciwko USA. Raport pokazuje także podżegające posty na koncie Twittera Soleimaniego i ich kontynuację po jego śmierci.

Angielskojęzyczne konto Twittera Chameneiego.

Konta Chameneiego na Twitterze po rosyjsku, francusku, persku i arabsku.

Chamenei na Twitterze po śmierci Soleimaniego

W reakcji na zabicie 3 stycznia 2020 r. dowódcy Siły Kuds, Kasema Soleimaniego, przez USA, Chamenei groził na Twitterze zemstą wobec USA i wychwalał Soleimaniego jako męczennika.

„#SurowaZemsta czeka zbrodniarzy” – USA – „którzy splamili swoje ręce krwią jego & innych męczenników „

3 stycznia Chamenei w serii tweetów oznajmił o zabiciu Soleimaniego. Zaczął: „Drogi Narodzie Irański! Lata szczerych, odważnych wysiłków w walce przeciwko diabłom & łajdakom na świecie & lata pragnienia męczeństwa na drodze Boga wreszcie zabrały drogiego Dowódcę Islamu, Soleimaniego, na ten wzniosły status. Jego krew rozlali najbardziej barbarzyńscy ludzie”.

Chamenei kontynuował: „Gratulujemy czystym duszom Imama Mahdiego (’a.j.) & Soleimaniego & składamy kondolencje irańskiemu narodowi wobec tego wielkiego męczeństwa. Był on wybitnym przykładem osoby wyszkolonej w islamie. Spędził całe swoje życie walcząc dla Boga. Męczeństwo było nagrodą za jest niestrudzone wysiłki przez lata”.

Następny tweet brzmi: „Jego wysiłki & droga nie zatrzymają się przez jego męczeństwo, z mocy Boga, #SurowaZemsta czeka zbrodniarzy, którzy zeszłej nocy splamili swoje ręce krwią jego & innych męczenników. Męczennik Soleimani jest międzynarodową postacią Oporu & wszyscy tacy ludzie będą szukać zemsty”.

Chamenei następnie obiecał kontynuowanie dżihadu: „Wszyscy przyjaciele – & wrogowie – wiedzą, że Dżihad Oporu będzie trwał z większą motywacją & pewne zwycięstwo oczekuje wojowników na tej błogosławionej drodze. Utrata naszego drogiego Generała jest gorzka. Dalsza walka & ostateczne zwycięstwo będzie bardziej gorzka dla morderców & zbrodniarzy”.

Kilka godzin później Chamenei tweetował, że generał brygady, Esmail Ka’ani, został mianowany jako następca Soleimaniego.

Utrata naszego drogiego Generała jest gorzka. Dalsza walka i ostateczne zwycięstwo będzie bardziej gorzka dla morderców i zbrodniarzy„.

4 stycznia Chamenei tweetował: „Hadż Kasem Soleimani był wielokrotnie narażony na męczeństwo, ale w wykonywaniu swojego obowiązku & walki o sprawę Boga nie bał się nikogo lub niczego. Został zamęczony przez najbardziej łotrowskich ludzi, rząd USA & ich duma z tej zbrodni jest wyróżniającą go cechą”. Tweet zawierał zdjęcia ze spotkania Chameneiego z rodziną Soleimaniego.

5 stycznia Chamenei tweetował: ” Utrata naszego drogiego Generała jest gorzka. Dalsza walka & ostateczne zwycięstwo będzie bardziej gorzka dla morderców & zbrodniarzy”. Ten tweet zawierał wideo Chameiniego odznaczającego Soleimaniego Medalem Zolfakara w marcu 2019 r.[12] Na wideo, Chamenei mówi: „Bóg Wszechmogący mówi: ’ Zaprawdę, Allah kupił u wiernych ich dusze i ich majątki, w zamian za co otrzymają Raj’ [Koran 9:111.] Tym, co jest dane w zamian za walkę o sprawę Allaha i nieustraszone ofiarowanie własnego życia, jest Raj. Dzięki Bogu, Bóg Wszechmogący dał także sukces naszemu bardzo drogiemu bratu, panu Soleimaniemu, który wiele, wiele, wiele razy narażał swoje życie na ataki wroga na rzecz Boga i dla sprawy Boga. Proszę Allaha, Wzniosłego, by dał Swoje błogosławieństwo, Swoją szczodrość, szczęście w życiu i męczeństwo pod koniec jego życia”.

Po filmie z ceremonii na scenie pojawia się tekst: „Męczeństwo było nagrodą za lata jego nieprzejednanych wysiłków. Jego wysiłki i droga nie zatrzymają się przez jego męczeństwo, z mocy Boga, raczej Surowa Zemsta czeka zbrodniarzy, którzy zeszłej nocy splamili swoje ręce krwią jego i innych męczenników. Męczennik Soleimani jest międzynarodową postacią Oporu i wszyscy tacy ludzie będą szukać zemsty za jego krew. Wszyscy przyjaciele – i wrogowie – wiedzą, że Dżihad Oporu będzie trwał z większą motywacją i pewne zwycięstwo oczekuje wojowników na tej błogosławionej drodze. 01/03/2020 Sajjid Ali Chamenei.”

Po irańskim ataku na bazę USA: ”USA spowodowały wojnę, podział,  bunt, zniszczenie…”

8 stycznia Chamenei tweetował o odwetowym ataku rakietowym Iranu na bazę Al-Assad w Iraku, gdzie jest obecny personel armii USA, i obiecał dalszą zemstę na USA. Tweetował: „Zostali uderzeni zeszłej nocy, ale takie akcje militarne nie wystarczają. #AlAssadBase.”

Następnie napisał: „Korumpująca obecność USA w regionie Azji Zachodniej musi zostać zatrzymana. #SurowaZemsta.”

„USA powodują wojnę, podział, bunt, niszczenie i zdemolowanie infrastruktury w tym regionie. Oczywiście robią to wszędzie na świecie. Ten region nie zaakceptuje obecności USA. Rządy wybrane przez narody nie zaakceptują obecności USA”.

O potrzebie usunięcia sił USA z regionu Chamenei tweetował: „Ustawa naszego parlamentu wczoraj była bardzo dobra. Przedwczoraj ustawa irackiego parlamentu o wydaleniu USA także była bardzo dobra. Z wolą Boga, da im wielki sukces i pomoże im zakończyć pomyślnie tę drogę”.

Kontynuując podżegające komentarze tweetował: „Kłamiący, bełkoczący rząd USA – którego słowa są nic nie warte – próbował przedstawić tego wielkiego Mudżahedina & Dowódcę w walce z terroryzmem jako terrorystę. Naród irański uderzył ich w twarz przychodząc milionami na pogrzeb Generała Soleimaniego”.

Także 8 stycznia Chamenei przetweetował swój komunikat z 5 stycznia z wideo z pogrzebu Soleimaniego. Napisał: ”Wrogowie czuli się upokorzeni przez wspaniałość frekwencji irańskiego narodu na pogrzebie Męczennika Soleimaniego. Mogą tego nie przyznać, ale nie mają innej możliwości, jak to zaakceptować”.

Spotkanie z emirem Kataru: „Burzliwa sytuacja w regionie jest z powodu korumpującej obecności USA i ich kohort” – i „żądamy wzmocnienia stosunków między krajami w regionie… i unikania wpływu cudzoziemców”

12 stycznia Chamenei tweetował o swoim spotkaniu tego dnia z emirem Kataru, szejkiem Tamimem bin Hamad Al Thanim: „Powodem obecnej burzliwej sytuacji w naszym regionie jest korumpująca obecność USA i ich kohort. Jedynym sposobem przeciwstawienia się temu jest poleganie na współpracy wewnątrz regionu”.

Dodał: „Ekonomiczne więzi Iranu & Kataru powinny wzrosnąć, jak to zrobiły ich więzi polityczne. Oczywiście niektórzy, szczególnie w regionie z drugiej strony świata, nie popierają bliskich więzi między krajami regionu. Ale to nie jest ich sprawa & region nie akceptuje dłużej dominacji & wtrącania się”.

Kilka godzin później Chamenei tweetował link do artykułu na swojej oficjalnej witrynie, opisujący jego spotkanie z emirem Kataru wraz ze zdjęciami ze spotkania i cytatem z Chameneiego: „Burzliwa sytuacja w regionie jest z powodu korumpującej obecności USA i ich kohort”[13].

Po zabiciu Soleimaniego Chamenei wygłasza pierwsze od ośmiu lat kazanie piątkowe: „Syjonistyczne imperium informacyjne próbowało powiedzieć, że szlachetny generał jest terrorystą!”; „Kiedy pociski IRGC zniszczyły militarną bazę USA w Iraku, jest [to]… jeden z dni Allaha” 

17 stycznia Chamenei zamieścił serię tweetów związanych z piątkowym kazaniem, wygłoszonym tego dnia. Było to pierwsze od ośmiu lat kazanie wygłoszone przez Chameneiego, reakcja na zabicie Soleimaniego. Chamenei zaczął od tweetowania linku do wideo z kazania:[14]

Kontynuował w innym tweecie: „Dzień, w którym pociski IRGC zniszczyły bazę militarną USA w Iraku jest także jednym z dni Allaha. Naród, który ma ducha, by wymierzyć policzek globalnemu, nękającemu, Aroganckiemu Mocarstwu, w ten sposób pokazuje moc Boga i jest jednym z dni Allaha”.

Następny tweet brzmi: „Bezwstydny rząd USA został zhańbiony przez nazwanie Męczennika Soleimaniego terrorystą, podczas gdy wszyscy uznają go za najbardziej wybitnego & potężnego dowódcę w walce przeciwko terroryzmowi. Który inny dowódca mógł dokonać wielkich rzeczy, jakich on dokonał?”

Chamenei kontynuował: „Syjonistyczne imperium informacyjne próbowało powiedzieć, że szlachetny Generał jest terrorystą! Prezydent & Sekretarz Stanu USA powtórzyli to. Bóg dokonał odwrotności tego, czego oni chcieli. Nie tylko w Iranie, ale w różnych krajach ludzie salutowali temu Męczennikowi & palili flagi syjonistów & USA”.

W następnym tweecie napisał: „Rząd USA zabił Męczennika Soleimaniego nie na polu bitwy, ale złodziejsko & tchórzliwie. To poniżyło USA. Przedtem takie zabójstwa były specjalnością reżimu syjonistów. Teraz prezydent USA mówi, że zabił Soleimaniego. Bóg uderzył pewnych ludzi, by zmusić ich do przyznania się”.

Opisując odwetowy atak Iranu na bazę USA, napisał: „Potężna odpowiedź IRGC w ataku na militarną bazę USA była ciosem dla rządu USA. To było skuteczne uderzenie wojskowe. Co ważniejsze i większe od militarnego uderzenia, był to cios w godność i grozę USA jako supermocarstwa”.

Kontynuował: „Przez lata USA otrzymywały ciosy od #Oporu w Syrii, Iraku, Libanie & Afganistanie. Ale zbombardowanie #alAssadbazy było większe niż to, ponieważ przeciwstawiło się prestiżowi i grozie rządu USA. Powiedzieli, że wzmocnią sankcje. To nie może odzyskać dla nich godności”.

„Siła Kuds jest organizacją z wzniosłymi, ludzkimi celami. Siła Kuds patrzy wszędzie & na każdego z tolerancją. To są wojownicy bez granic, którzy pójdą gdzie tylko są potrzebni dla ochrony godności uciskanych. Poświęcają się, by chronić świętości”.

Chamenei kontynuował: „Wojownicy w #SileKuds poświęcają swoje życie, by wesprzeć uciskanych w regionie. Pomagają im przeciwstawić się terroryzmowi i Arogancji, i odepchnąć cień wojny, terroru i zniszczenia od Iranu i innych krajów”.

Kolejny tweet brzmi: „Nawet kiedy te rządy prowadzą negocjacje, ich negocjacje zmieszane są z oszustwem. Ci sami ludzie, którzy pojawiają się przy stole negocjacyjnym – są tym samymi terrorystami z lotniska w Bagdadzie [gdzie został zabity Soleimani]. Tylko zmieniają ubranie”.

Groźby przeciwko USA, antysemityzm: „Dzisiaj uosobieniem rebelii, arogancji i tyranii jest rząd USA, który jest kontrolowany przez bogate syjonistyczne osoby”  

Chamenei kontynuuje tweetowanie gróźb i oskarżeń wobec USA i „syjonistów”. 18 lutego tweetował: „Jesteśmy przeciwko rządom ucisku i arogancji. To jest, co rozumiemy przez ‘Ameryka’. Dzisiaj szczyt arogancji jest w USA, które są kontrolowane przez bogatych syjonistów & ich korporacyjnych właścicieli. USA jest manifestacją ucisku. Tak więc, świat ich nie cierpi”.

W innym tweecie tego dnia Chamenei kontynuował: „USA mają dziesiątki baz wojskowych w krajach wokół naszego kraju. Ale jeśli coś zdarzy się któregoś dnia, te bazy wojskowe nie będą już przydatne dla nich ani dla tych biednych krajów, które płaca za nie i pokładają w nich nadzieję”.

Utrzymując, że USA są kontrolowane przez Izrael, tweetował 19 lutego: „Nie jesteśmy przeciwko ludziom w USA. Jesteśmy przeciwko rządom ucisku, rebelii i arogancji.

Dzisiaj uosobieniem rebelii, arogancji i tyranii jest rząd USA, który jest kontrolowany przez bogate osoby syjonistyczne i korporacyjnych właścicieli”.

Chamenei tweetował dalsze groźby wobec USA następnego dnia, porównując USA do Titanika, którego losem jest zatonięcie. Napisał: „W ten sam sposób, w jaki chwała i splendor słynnego statku #Titanic nie zapobiegła jego zatonięciu, USA także zatoną”.

Chamenei kontynuował: „Nie jesteśmy przeciwko ludziom w USA. Jesteśmy przeciwko rządom ucisku, rebelii i arogancji. Dzisiaj uosobieniem rebelii, arogancji i tyranii jest rząd USA, który jest kontrolowany przez bogate osoby syjonistyczne i korporacyjnych właścicieli.”

Kasem Soleimani naTwitterze

Zabity dowódca Siły Kuds IRGC, Kasem Soleimani, został uznany za terrorystę przez U.S. Department of the Treasury w październiku 2011 r. za jego rolę w spisku zmierzającym do zabicia saudyjskiego ambasadora w USA, Adela bin Ahmed Al-Dżubeira. Już został uznany w maju 2011 r. w związku z łamaniem praw człowieka w Syrii, a przedtem w październiku 2007 r. za związki z IRGC.[15]

Raport MEMRI opublikowany 16 sierpnia 2018 r. ujawnił konto Instagram Soleimaniego. Po tym ujawnieniu i po uznaniu IRGC z kwietniu 2019 r. za organizację terrorystyczną, konto Instagram zostało zamknięte; miało wówczas ponad 61 tysięcy obserwujących. Instagram zamknął także konta Irańczyków wyrażających kondolencje[16]. Mimo tego konto Soleimaniego na Twitterze pozostało aktywne, jak to jest do dnia dzisiejszego pod nową nazwą „Ghasem Soleimany Ideology”. Nadal codziennie tweetuje cytaty, zdjęcia i wideo związane z Soleimanim. Reklamy Subway nadal były promowane na koncie Soleimaniego 19 lutego 2020.

Poniżej są przykłady tweetów z konta Soleimaniego.

Konto Soleimaniego na Twitterze nadal czynne pośmiertnie.

Twitter przed 2 stycznia 2020

Poniżej jest kilka tweetów Soleimaniego sprzed jego zabicia w styczniu 2020 r.

Konto Soleimaniego na Twitterze w lipcu 2019.

26 sierpnia 2019 r., po izraelskim nalocie na komórkę Siły Kuds w Syrii, która przygotowywała atak na Izrael, Soleimani tweetował plakaty po persku, arabsku i angielsku. Treść brzmiała: ”Te szalone operacje są absolutnie ostatnimi próbami syjonistycznego reżimu”.

2 listopada 2018 r. w reakcji na tweet prezydenta USA, Donalda Trumpa, nawiązującego do :Gry o tron”, oznajmiającym o nadchodzących sankcjach na Iran, Soleimani tweetował, również nawiązując do „Gry o tron”: „Stanę przeciwko tobie”.[17]

10 lipca 2019 r. Soleimani tweetował: „Rząd USA nieodłącznie przynosi #niepewność. Nie znajdziesz żadnego regionu, dokąd przynieśli bezpieczeństwo swoimi wojskami i swoją obecnością”.

19 lipca 2019 r. Soleimani tweetował: „Trump jest zajęty innymi rzeczami. Głównym powodem porażki USA w naszym regionie dzisiaj jest brak mądrego przywództwa. Ignoranccy przywódcy są głównym powodem”.

14 września 2019 r., po atakach na pola naftowe Abkaik i Churais w Arabii Saudyjskiej, Soleimani tweetował wideo z arabskimi napisami, przedstawiające fragmenty dwóch jego przemówień. Na tym wideo powiedział: „Jesteśmy narodem męczeństwa… Nasze zwycięstwa na wszystkich frontach były zagwarantowane przez trzymanie się kultury Imama Husajna… Dzisiaj Ansar Allah w Jemenie idą drogą Imama Husajna i jego domu. Dzisiaj [irackie] PMU także otrzymują inspirację i siłę oporu z tego cennego stanowiska”. Wideo kończy się obrazem Kopuły na Skale w Jerozolimie, oglądanej przez lunetę celowniczą.[18]

Kliknij tutaj, żeby zobaczyć ten klip w MEMRI TV.

Konto Twittera „Ghasem Soleimany Ideology” po zabiciu Soleimaniego

Jak napisano powyżej, od czasu śmierci Soleimaniego jego konto na Twitterze pozostaje aktywne pod nazwą „Ghasem Soleimany Ideology.” Podczas gdy stare tweety Soleimaniego pozostają dostępne na tym koncie, nowsze tweety koncentrują się na gloryfikacji jego męczeństwa. Należy zauważyć, że liczba obserwujących konto Soleimaniego podwoiła się od czasu jego śmierci: w lipcu 2019 r. miał 66,5 tysiąca obserwujących, a w momencie pisania niniejszego było 139 200 – podwojenie wpływu podżegania szerzonego przez to konto.

Poniżej jest kilka przykładów tych tweetów po jego zabiciu:

3 stycznia, w dniu zabicia Soleimaniego, konto tweetowało plakat rozprzestrzeniany przez biuro Chameneiego, który przedstawia Soleimaniego przyjmowanego w niebie, widocznie przez samego Imama Husajna. Podpis na oryginalnej ilustracji brzmiał: „Wielki generał, pełen chwały islamu, wstępuje do nieba”[19].

W tweecie z 7 stycznia był wizerunek Soleimaniego i tekst: „Generał Soleimani; Stoję przeciwko tobie” – odzwierciedlając jego tweet z listopada 2018 r. do prezydenta Trumpa. Tweet miał hashtag „#SurowaZemsta”.

12 stycznia konto tweetowało polityczną karykaturę wyrażającą odrzucenie negocjacji i przedstawiająca posłańca wyrzuconego z obecności Chameneiego i innych postaci. Umieszczone przed przywódcami są trumny irańskich męczenników. Komunikat do irańskiego reżimu po angielsku na rozwiniętym zwoju brzmi: „Jeśli zmienicie zdanie o odwecie, zniesiemy sankcje i wojnę”.

W połowie lutego 2020 r. to konto było nadal aktywne.


[1] See MEMRI Daily Brief No. 208, Lt.-Gen (Ret.) Vincent R. Stewart, MEMRI Board of Advisors Chairman and Special Advisor, Testifies Before The U.S. House Committee On Homeland Security On 'U.S.-Iran Tensions: Implications For Homeland Security’, January 24, 2020; MEMRI Special Dispatch No. 8436, The Iranian Fuel Revolt Of 2019, December 26, 2019; MEMRI Inquiry and Analysis No. 1370, The Popular Uprising In Iran 2017-2018: Lessons Learned By The Regime, January 17, 2018.

[2] Twitter.com/khamenei_ir, accessed February 6, 2020.

[3] Twitter.com/Khamenei_fra, accessed February 6, 2020.

[4] Twitter.com/es_Khamenei, accessed February 6, 2020.

[5] Twitter.com/Khamenei_fa, accessed February 6, 2020.

[6] Twitter.com/Khameneiru, accessed February 6, 2020.

[7] Twitter.com/ar_Khamenei, accessed February 6, 2020.

[8] See MEMRI Cyber & Jihad Lab Report To His 750,000 Followers On Twitter, Iranian Supreme Leader Khamenei Tweets For Destruction Of ‘Malignant Cancerous Tumor’ Israel, Incites Against U.S. – Time For Twitter To Suspend His Account, October 4, 2018.

[9] Twitter.com/ghasemsoleimane, accessed February 6, 2020.

[10] See MEMRI Cyber & Jihad Lab Report IRGC Qods Force Commander Qassem Soleimani, Designated By U.S. Treasury Dept., Is Active On Instagram; Posts Include Image Of White House Exploding, August 16, 2018.

[11] Thehill.com/policy/technology/482061-republican-senators-call-on-twitter-to-suspend-irans-khamenei-zarif, February 7, 2020; view the letter at Rubio.senate.gov/public/_cache/files/cddb9c9a-a72f-4138-a7d0-07671acc51fc/2A9ACFF03D4FD4C00C04067987266530.2020.02.06—letter-to-jack-dorsey-twitter-ceo-on-iranian-official-use-of-platform.pdf.pdf.

[12] English.khamenei.ir/news/6518/Imam-Khamenei-s-statements-when-awarding-Major-General-Soleimani, March 11, 2019.

[13] English.khamenei.ir/news/7300/The-region-s-turbulent-situation-is-due-to-the-corruptive-presence, January 12, 2020.

[14] Twitter.com/PressTV/status/1218081770257567744, January 17, 2020

[15] Treasury.gov/press-center/press-releases/pages/tg1320.aspx; Treasury.gov/press-center/press-releases/pages/hp644.aspx.

[16] See MEMRI Cyber & Jihad Lab Report Instagram Suspends Accounts Of Iranians Expressing Sympathy For Qods Force Commander Qassem Soleimani, January 9, 2020.

[17] Twitter.com/realDonaldTrump/status/1058388700617498625; Twitter.com/ghasemsoleimane/status/1058492769457586177, accessed February 6, 2020.

[18] See MEMRI TV #7482 IRGC Qods Force Commander General Qassem Soleimani Posts Video After Attacks In Abqaiq And Khurais: We Are The Nation Of Martyrdom; Iraqi PMU, Yemeni Ansar Allah Are Following Imam Hussein’s Path, September 14, 2019.

[19] See MEMRI Inquiry and Analysis No. 1495, The Iran-U.S. Crisis Following Soleimani’s Killing – Analysis And Assessment: Part I, January 6, 2020.