23 stycznia 2020 r. Syria i Iran podpisali porozumienie w dziedzinie edukacji, które zawiera, między innymi, obietnice Iranu renowacji 250 syryjskich szkół, pomoc w szkoleniu personelu pedagogicznego, ocenę syryjskich programów szkolnych i wsparcie szkolenia zawodowego w kraju  [1]. Po podpisaniu tego porozumienia syryjski dziennikarz, 'Abd Al-Razzak Diab, ostrzegł w artykule na opozycyjnej witrynie internetowej, że umożliwi ono Irańczykom wstrzyknięcie „sekciarskiego narkotyku” w umysły Syryjczyków, jak również irańskiej filozofii, która propaguje „zabijanie, śmierć i broń”. Powiedział, że Syryjczycy nie powinni dziwić się, jeśli lekcje o mechanice i elektryczności zostaną zastąpione lekcjami o produkcji materiałów wybuchowych, i jeśli lekcje dla dziewcząt tkactwa i haftu zostaną zastąpione lekcjami szycia pasów wybuchowych.

Należy wspomnieć, że przez cały okres wojny w Syrii opozycjoniści ostrzegali przed szerzeniem się w kraju szyizmu i irańskiej ideologii[2].    

‘Abd Al-Razzak Diab (Źródło: Horrya.net, 29 marca 2017)

Poniżej podajemy przetłumaczone fragmenty artykułu Diaba: [3]

Ministerstwo edukacji [syryjskiego] rządu reżimowego podpisało kilka dni temu porozumienie ze swoim irańskim odpowiednikiem, które autoryzuje tego ostatniego do nadzorowania rewizji [syryjskich] programów szkolnych, drukowania [syryjskich podręczników] w Iranie i do renowacji 250 szkół, [i zawiera] dodatkowe aspekty dotyczące irańskiego uczestnictwa w szkoleniu [nauczycieli], w [administrowaniu] i ocenianiu egzaminów, i w wspieraniu edukacji zawodowej.

To znaczy, że [syryjski] reżim przekazuje Irańczykom nie tylko klucze do syryjskiej gospodarki, ale także klucze do syryjskich umysłów, żeby mogli je uszkodzić, wstrzyknąć im absurdalne, sekciarskie narkotyki i stworzyć nowe pokolenie, które wierzy w Rządy [szyickiego] Prawoznawcy i w Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej [Iranu], który opowiada się za oporem i lojalnością wobec Świętej Republiki [Iranu].

Pod irańskim patronatem nasze dzieci nauczą się, jak skandować „Śmierć Ameryce i Izraelowi” i chodzić do Husseinijjya [szyickie ośrodki religijne],by szlochać nad tym, którzy zostali porzuceni i zabici w Bitwie pod Karbala[4]. Będą planować zemstę na potomkach zbrodniarzy, którzy ponieśli głowę Husajna [ibn 'Alego] do Jazida ibn Muawijaha[5], i każdego ranka będą śpiewać wieczny hymn chomeinistów [irańskiej] Rewolucji, zamiast [syryjskiego] hymnu narodowego…

Co irańskie ministerstwo edukacji ma do zaoferowania Syryjczykom, skoro ten produkt reżimu nie wierzy w rolę sztuki, muzyki, kina i teatru, ani też w prawo kobiety do oglądania meczu futbolowego lub wybrania sobie odzieży albo stylu? To jest reżim, który wyłącznie deklaruje [swoje zobowiązanie] wobec przemysłu milicji noszącej nazwiska uciśnionych i prześladowanych oraz chorążych zemsty i zabijania.

Inne szczegóły porozumienia [podpisanego między Syrią i Iranem] odnoszą się do udziału Iranu w edukacji zawodowej, jest więc całkiem możliwe, ze wkrótce zobaczymy lekcje produkowania bomb i materiałów wybuchowych zamiast mechaniki i elektryczności, i [lekcje] szycia pasów wybuchowych zamiast tkania i haftu dla dziewczynek i kobiet… A szyizacja stanie się częścią programu szkolnego, zapisana w formalnych kontraktach, z [Syryjczykami nie otrzymującymi] niczego w zamian.

[To prawda,] Francuzi [także] okupowali Syrię, ale naszkicowali przyszły plan organizacyny dla Damaszku, zbudowali postępowe szkoły i założyli nowoczesne państwo syryjskie. Narodowi przywódcy i intelektualiści owego czasu nauczyli się od nich doświadczeń z zarządzaniem i parlamentem, i [Francuzi] także przyczynili się do założenia syryjskich banków i ich administracji. Moim zamiarem tutaj nie jest honorowanie kolonializmu, jak niektórzy ludzie wolą to rozumieć, ale raczej porównanie między kolonializmem z kulturalnym i humanistycznym dziedzictwem, a okupantem, który nie posiada niczego poza filozofią zabijania, śmierci i broni.

Tyrańscy władcy ściągnęli [na nas] nie tylko okupantów, ale także [ich] sposoby myślenia i metody działania, tak by katastrofa była pełna i niemożliwa do przezwyciężenia… Teraz, kiedy zasoby kraju – fosfaty, gaz ziemny i bazy wojskowe – zostały oddane [okupantom], produkują oni ludzi, by bronili tego złodziejstwa przy użyciu potęgi myśli i jest tworzone nowe pokolenie, które będzie widziało okupantów jako partnerów…


 

[1] Al-Watan (Syria), January 23, 2020.

[2] See MEMRI Inquiry & Analysis No. 1131, „Shi’ization Of Syria: In Damascus, Unprecedentedly Extensive Observance Of The 'Ashura,” November 13, 2014; Special Dispatch No. 7790, Syrian Opposition Websites: Iran Consolidating Its Presence In Eastern Syria, West Of Euphrates, To Form Continuum From Iran, Through Iraq And Syria, To Mediterranean, April 12, 2018.

[3] Syria.tv, February 5, 2020.

[4] In the year 680 CE, Hussein ibn 'Ali, considered to be the founder of the Shi’a, was killed in the city of Karbala in present-day Iraq. Shi’ites commemorate his death each year with fasting and memorial ceremonies.

[5] The second Umayyad Caliph, whose army defeated and killed Hussein ibn 'Ali and his supporters in the Battle of Karabala.