Poniższy raport jest darmową próbką MEMRI Jihad and Terrorism Threat Monitor (JTTM). Informacja o prenumeracie JTTM znajduje się tutaj.

31 sierpnia 2021 r. skrzydło medialne Al-Kaidy, Al-Sahab, opublikowało oświadczenie gratulujące Islamskiemu Emiratowi Afganistanu czyli talibom, całkowitego wycofania się wojsk USA z kraju, twierdząc, że to “zwycięstwo” położyło kres militarnym interwencjom USA w krajach muzułmańskich.

Oświadczenie, ogłoszone po arabsku i po angielsku, zawierało wyrazy uznania dla wielu przywódców talibów za ich rolę w prowadzeniu dżihadu przeciwko przewodzonej przez USA koalicji i wezwało afgański naród do okazania poparcia swoim nowym przywódcom.

Oświadczenie zaczyna się od pochwał dla Allaha za danie jego sługom zwycięstwa i pokonanie ich wrogów oraz za pozwolenie, by Koran recytowano w prezydenckim pałacu w Kabulu.

„Chwała temu, który ukoił nasze serca recytacją szlachetnego Koranu we wnętrzu pałaców w Kabulu po tym, jak zostały oczyszczone z nieczystości Amerykanów”.

Następnie były podziękowania dla Allaha za “upokorzenie Ameryki, czołówki niewiary”, uznając wycofanie się z Afganistanu za „klęskę, która złamała jej kark, opuściła jej flagi i zaszargała jej globalną reputację”.

„Gratulacje dla muzułmańskiego narodu za to historyczne zwycięstwo, którego autorem był Allah wszechmogący rękami cierpliwej, afgańskiej, dżihadystycznej ummy, która pokonała najeżdżające imperia, wydalając je w końcu z muzułmańskich ziem”.

Chwaląc afgańskich dżihadystów za ich poświęcenia dusz i pieniędzy, i za ich niezłomność przez dziesięciolecia wojny, szczególne pochwały skierowano na najwyższego przywódcę talibów, Hibatu Allaha Achouna Zadeha.

„Gratulujemy afgańskiej ummie tego wielkiego zwycięstwa nad koalicją Krzyżowców i gratulujemy przywódcom Islamskiego Emiratu, dowodzonym przez Emira Wiernych, […] Hibatu Allaha Achouna Zadeha, niechaj Allah go chroni”.

W oświadczeniu jest modlitwa do Allaha, by zaakceptował jako męczenników mężczyzn i kobiety, którzy zostali zabici podczas walki o zdobycie tego zwycięstwa, wymieniając kilka nazwisk zabitych przywódców talibów, włącznie z mułłą Omarem, Achtarem Manssourem i Dżalalem Al-Din Hakkanim.

Zwracając się do muzułmanów podkreślono, że zwycięstwo w Afganistanie jest lekcją, która naświetla siłę islamskiego narodu, kiedy jednoczy się w wysiłku obrony swojej religii, honoru, ziemi i zasobów.

Następnie jest wezwanie do muzułmanów, by szli drogą dżihadu, bo utoruje to drogę do zwycięstwa i wzmocnienia, niezależnie od ilości żołnierzy wroga lub jego militarnej siły.

Mówiąc o następnym rozdziale dżihadu, powiedziano muzułmanom, by pozostali czujni, ponieważ zwycięstwo w Afganistanie otworzy drzwi wszystkim muzułmańskim narodom do wyzwolenia się spod władzy tyranii, jak również do wyzwolenia Palestyny spod „syjonistycznej okupacji”. Stwierdzono, że „wytarzanie nosów USA i NATO w błocie Afganistanu położyło kres amerykańskiej i europejskiej arogancji i ich chciwości w militarnych najazdach na kraje muzułmańskie”.

Napisano także, że wycofanie się USA z Afganistanu dostarcza okazji narodom w Europie i Azji Wschodniej “na pozbycie się amerykańskiej hegemonii”.

Oświadczenie kończy się dalszymi gratulacjami dla afgańskiego narodu i wzywa go do okazania poparcia swoim nowym przywódcom i do podporządkowania się ich decyzjom i prawom.

Następnie jest modlitwa do Allaha, by wsparł mudżahedinów w Palestynie, by pozbył się “syjonistów”, wyzwolił Maroko spod “francuskiej okupacji” i wyzwolił Syrię, Jemen, Somalię i Kaszmir, tak jak wyzwolił Afganistan.[1]

 


[1] Gnews, As-Sahab, August 31, 2021.