Haitham al-Haddad, brytyjski uczony w islamie i prawnik, przewodniczący Komisji Fatwy Islamskiej Rady Europy, powiedział w panelu omawiającym „muzułmanów na Zachodzie”, że sytuacja muzułmanów w Wielkiej Brytanii i na Zachodzie jest dużo lepsza niż 20 lat temu. Powiedział, że jeśli wyjdziesz na zewnątrz, pomyślisz, że jesteś w „drugim Afganistanie”, ale w rzeczywistości jest to „Londynistan”. Al-Haddad powiedział, że muzułmanie na Zachodzie nie powinni uważać się za „ujarzmioną mniejszość”, ponieważ są „przywódcami ludzkości”.

Panel był częścią konferencji „Anchored by Quran” zorganizowanej przez Miftaah Institute z Michigan w Manchesterze i Londynie w sierpniu 2023 r. i został zamieszczony na kanale Miftah Institute w serwisie YouTube 26 września. W panelu wzięło także udział dwóch amerykańskich uczonych w islamie, Yasser Qadhi, dziekan Islamic Seminary of America i wykładowca -rezydent w Texas East Plano Islamic Center oraz Abdullah Waheed, współzałożyciel i dziekan Instytutu Miftaah oraz dyrektor ds. islamu w Flint Islamic Center w Michigan.

Aby zobaczyć klip brytyjskiego islamskiego uczonego i prawnika Haithama Al-Haddada, kliknij tutaj:

„[Sytuacja muzułmanów] szczególnie w Wielkiej Brytanii i ogólnie na Zachodzie jest znacznie lepsza niż nasza sytuacja dziesięć lat temu”

Haitham Al-Haddad: Ten brat mówił mi: „Szejku, nie widzę, żeby teraz nasza sytuacja była lepsza niż wcześniej”. Powiedziałem: „Nie, nasza sytuacja szczególnie w Wielkiej Brytanii i ogólnie na Zachodzie jest znacznie lepsza niż dziesięć lat temu”. Powiedziałem mu: „Spójrz teraz na liczbę osób uczących się Koranu na pamięć. Spójrz na liczbę meczetów. Spójrz na liczbę instytucji islamskich. Spójrz teraz, kto [by] wyobrażał sobie, że [będziemy] mieli Islam Channel, Eman Channel, Iqra TV, wszystko w Wielkiej Brytanii

„Jeśli wyjdziesz na zewnątrz, myślisz, że jesteś w drugim Afganistanie, a jesteś w Londynistanie; to naprawdę niesamowite, przytłaczające; nigdy nie patrzcie na siebie jak na ujarzmioną mniejszość”

Tego nie było 20 lat temu, dzięki łasce Allaha. Spójrzcie, maszallah… Nasi bracia i siostry, jeśli wyjdziecie na zewnątrz, myślicie, że jesteście w drugim Afganistanie, ale jesteście w Londynistanie. To naprawdę niesamowite, przytłaczające. Nigdy, moi bracia i siostry, nie patrzcie na siebie jak na ujarzmioną mniejszość. Jesteśmy przywódcami ludzkości. Powinniśmy tak patrzeć na siebie, ponieważ mamy coś do zaoferowania.