Poniższy raport jest próbką MEMRI Jihad and Terrorism Threat Monitor (JTTM). Informacja o prenumeracie JTTM znajduje się tutaj.

16 maja 2021r. Sabreen News, kanał Telegramu związany z wspieranymi przez Iran milicjami w Iraku, zamieścił wideo przedstawiające Ajooba Falih Hasan Al-Rubaie’go, dowódcę wspieranych przez Iran Jednostek Mobilizacji Ludowej (PMU), który mówił, że szyiccy wojownicy zostali wyprawieni do pomocy Palestyńczykom w ich trwające walce z Izraelczykami[1].

To jednominutowe wideo pokazywało Al-Rubaiego, pseudonim „Abu Azrael [t. Anioł Śmierci]”, który potwierdził, bez ujawniania ich lokalizacji, że kontyngent wojowników z batalionów Sajed Al-Szuhada’ i ruchu Al-Nudżaba już został rozlokowany.

„Istotnie, są tam bracia w Brygadach Sajjed Al-Szuhada’ i Al-Nudżaba [którzy odpowiedzieli na wezwanie] szejka Akrama Al-Ka’abiego, który otworzył dobrowolne zapisy i teraz dzieją się… Ale grupa wojowników już została rozlokowana” – powiedzial.

Poprosił widzów, by mieli cierpliwość i czekali na dalsze instrukcje, zauważając, że sam jeszcze się tam nie udał, ponieważ proces wybierania wojowników, którzy zostaną wysłani, zależy od kryteriów ustalonych przez “centralne dowództwo”.

Powiedział, że szyiccy wojownicy mają religijny obowiązek spełniania rozkazów sekretarza generalnego (tj., Al-Ka’abiego) i że kiedy wyda on rozkaz wyruszenia, muszą to zrobić.

Abu Azrael zakończył informacją, że obecnie jest w Basrze w południowym Iraku.

Sabreen News dołączyły do wideo napis wyjaśniający, że wojownicy z obu grup “zostali wysłani na front o niepodanej lokalizacji w poparciu palestyńskiego ludu”.

12 maja 2021 r. Al-Ka’abi podkreślał na spotkaniu z szefem biura politycznego Hamasu, Ismailem Haniją i sekretarzem generalnym Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu (PIJ), Ziadem Al-Nachalahem, gotowość swojej organizacji do współpracy z palestyńskimi frakcjami oporu na poziomach politycznym i militarnym i oświadczył, że członkowie irackiego oporu są w stanie infiltrować izraelskie terytorium.[2]

Wśród tych twierdzeń o irackich członkach szyickich milicji łączących szeregi z Palestyńczykami, by walczyć z Izraelem, kanał Telegramu związany z brygadami Hezbollahu w Iraku zamieścił zdjęcia wojowników wchodzących do tunelu, bez podania lokalizacji lub czasu.[3]

13 maja 2021 r. Elektroniczny Zespół Fatimjoon, kanał Telegramu związany z wspieranymi przez Iran milicjami w Iraku, twierdził, że istnieją tunele o długości 360 kilometrów, zbudowane do ułatwienia transportu logistycznego wsparcia dla Palestyńczyków.[4]


[1] Telegram, Sabreen News, May 16, 2021.17

[2] See MEMRI JTTM report Al-Nujaba Militia Leader In Past Meeting With Palestinian Faction Leaders: We Can Infiltrate Israel; We Are Interested In Military-Security Cooperation, May 13, 2021.

[3] Telegram, Center Kaf, May 17, 2021.

[4] See MEMRI JTTM report On Telegram, Pro-Iran Media Outlets: Hizbullah Transferred Missiles Via 360-Kilometer Tunnels That Will Be Launched Tonight On Israeli Targets, May 13, 2021.