Egipskie Bractwo Muzułmańskie (BM) nasiliło niedawno deklaracje i działalność przeciwko reżimowi egipskiemu, aż do nawoływania explicite do terroryzmu i przemocy przeciwko niemu, a także do zabicia prezydenta Abd Al-Fattaha Al-Sisiego. Wśród tych wezwań był komunikat BM wzywający aktywistów ruchu, by przygotowali się na długi i bezkompromisowy dżihad i tęsknili do śmierci męczeńskiej; wyraźne podżeganie do przemocy na kanałach telewizyjnych BM nadawanych z Turcji; i ultimatum, także w telewizji nadawanej z Turcji, do pracowników cudzoziemskich, by opuścili Egipt do 20 lutego 2015 r. i do dyplomatów zagranicznych, którzy otrzymali termin wyjazdu do 28 lutego 2015 r., bo inaczej będą celem zamachów.

Ponadto jest fala doniesień o ruchach propagujących przemoc w Egipcie, które można związać z BM, a największym z nich jest Ruch Rewolucyjnego Odwetu. Ten ruch, który wyłonił się tuż przed czwartą rocznicą rewolucji egipskiej 25 stycznia i ma teraz oddziały w całym Egipcie, wzywa do zbrojnej rewolucji przeciwko reżimowi Al-Sisiego i przyjmuje odpowiedzialność za dużą liczbę ataków i incydentów przemocy w Egipcie dokonanych w ostatnim tygodniu stycznia 2015 r.; władze egipskie przypisały te ataki BM. Choć BM zaprzecza, że ma jakiekolwiek związki z tym ruchem, popierające BM stacje telewizyjne i media społecznościowe wskazują jednak na istnienie takiego związku.

Niniejszy raport jest przeglądem wezwań BM i innych organizacji do dżihadu i do zabicia prezydenta Al-Sisiego oraz gróźb BM, że dokona zamachów terrorystycznych w Egipcie.

[Poniższy przekład jest nieco skróconą wersją oryginału angielskiego. Całość raportu można przeczytać tutaj: http://www.memri.org/report/en/0/0/0/0/0/0/8446.htm ]

Kanał telewizyjny BM nadający z Turcji grozi zamachami terrorystycznymi na zagranicznych obywateli i dyplomatów

29 stycznia 2015 r. prezenter kanału telewizyjnego BM, Rabea TV, odczytał “Komunikat Nr 7 kierownictwa Młodzieży Rewolucyjnej”, który wzywał obywateli zagranicznych do natychmiastowego opuszczenia Egiptu i stwierdzał, że ci, którzy nie wyjadą do 11 lutego 2015 r. mogą stać się celem zamachów ze strony ruchów rewolucyjnego odwetu. W komunikacie wzywano także wszystkie zagraniczne firmy, by zakończyły swoje działania w kraju i wyjechały do 20 lutego 2015 r. oraz wszystkich dyplomatów i ambasadorów, by wyjechali do dnia 28 lutego, bo inaczej będą celem rebeliantów. Dodatkowo poinformowano wszystkich turystów, którzy planowali odwiedzenie Egiptu, by zmienili plany, bo obecnie nie są tam mile widziani. Komunikat wzywał także kraje, które popierają „zamach stanu”, by wycofały to poparcie w ciągu co najwyżej miesiąca, inaczej wszystkie ich interesy na Bliskim Wschodzie staną się celem [1].

Żeby zobaczyć wideo MEMRI TV z fragmentami tego komunikatu, kliknij tutaj.

Duchowni w związanych z BM stacjach telewizyjnych z siedzibą w Turcji wzywają do zabicia Al-Sisiego i dziennikarzy z nim związanych

10 stycznia 2015 r. duchowny Salama Abd Al-Kawi otrzymał huczne oklaski od publiczności w studio podczas programu w nadającym z Turcji kanale telewizyjnym Rabea TV, kiedy powiedział, że zupełnie nie byłoby źle, gdyby ktoś zabił prezydenta Al-Sisiego. Dodał, że każdy, kto by to zrobił, dokonałby „dobrego uczynku”, który „zbliżyłby go do Allaha” i że gdyby zginął przy tym, zostałby uznany za męczennika. Powiedział następnie, że stosuje się to także do każdego, kto zabije innych „zbrodniczych przywódców”, ponieważ, jak wyjaśnił, taki jest nakaz islamu.

Wagdi Ghoneim, kaznodzieja związany z BM wystąpił 26 stycznia 2015 r. w nadającej z Turcji i związanej z BM Misr Alan TV mówiąc, że każdy, kto dostarczy obcięte głowy dziennikarzy związanych z reżimem egipskim dziennikarzy, których nazywał “psami” i “mieszkańcami piekła” – zostanie nagrodzony przez Allaha. Analityk tej stacji twierdził, że dziennikarze, którzy popierają reżim Al-Sisiego są wspólnikami zbrodni, jakie on popełnia i ich karą powinna być egzekucja – na która zasługuje także Al-Sisi i jego banda.

Żeby zobaczyć wideo MEMRI TV z fragmentami tego programu, kliknij tutaj.

Komunikat BM: Powinniśmy przygotować się na długi dżihad i tęsknić do śmierci męczeńskiej

Innym przejawem eskalacji wypowiedzi i przemocy ze strony BM jest komunikat zamieszczony na arabskojęzycznej stronie internetowej ruchu 27 stycznia 2015 r. Komunikat opublikowano w sytuacji nasilenia protestów i incydentów przemocy w związku z czwartą rocznicą upadku reżimu Mubaraka wzywał zwolenników BM do przygotowania się do długiego dżihadu i do stosowania przemocy.

Czołówka komunikatu zatytułowanego “List do szeregów rewolucyjnych: przygotujcie się”, przedstawia godło ruchu, w którym słowa „przygotujcie się” są umieszczone między dwoma skrzyżowanymi mieczami i nawiązuje do Koranu 8:60: „Przygotujcie przeciwko nim, ile możecie sił i oddziałów konnicy, którymi moglibyście przerazić wroga Allaha i wroga waszego, jak również innych, którzy są poza nimi, a których wy nie znacie. Allah ich zna!

A to, co wy rozdajecie na drodze Boga, to zostanie wam w pełni oddane i nie doznacie niesprawiedliwości”.Godło BM

W komunikacie czytamy: „Moi rewolucyjni bracia i siostry: dwa skrzyżowane miecze, a między nimi [słowa] ‘przygotujcie się” i pod nimi [hasło] ‘głos prawdy, siły i wolności – to jest symbol daawa Bractwa Muzułmańskiego. Wszystkie elementy tego symbolu oznaczają siłę: te dwa miecze, słowa “przygotujcie się’, które są symbolem siły w czcigodnym Koranie i trzy słowa napisane pod dwoma mieczami, które także oznaczają [siłę] – ponieważ ‘prawda’ wymaga siły do swojej ochrony, a ‘wolność’ nie jest dana, ale jest wzięta siłą. To dlatego słowo ‘siła’ pojawia się między ‘prawdą’ a ‘wolnością’.

[…]

Imam Al-Banna powiedział: 'Wiemy, że pierwszym poziomem siły jest siła wiary, po której idzie siła jedności i oddania, a potem przychodzi siła [fizyczna] i broń. Nie można określić ruchu jako silnego, jeśli nie zawiera wszystkich tych motywów.

[…]

Imam Al-Banna powiedział braciom: '…Naród, który dobrze zna się na rzemiośle śmierci, który wie, jak umierać z honorem – Allah da mu potężne życie na tym świecie i wieczne życie [po śmierci] w pokoju. Czym jest letarg, który nas hańbi, jeśli nie miłością do tego świata i nienawiścią do śmierci? Dlatego przygotujcie się na wspaniałe czyny, tęsknijcie do śmierci, a będzie wam dane życie” [2].

[…]

Ruch Rewolucyjnego Odwetu przyjmuje odpowiedzialność za serię ataków w Egipcie

W ostatnich tygodniach w Egipcie powstało kilka nowych organizacji propagujących przemoc, niektóre z nich związane z BM, które wzywają Egipt do dokonania zemsty na reżimie Al-Sisiego. Grupy te używają nazw, które niekoniecznie identyfikują je z BM, takich jak Studenci Przeciwko Zamachowi Stanu, Nienazwani, Wolni, Opór Ludowy i Ruch Rewolucyjnego Odwetu. Choć przedstawiciele BM zaprzeczyli, że ich organizacja stoi za tymi nowymi grupami, istnieją dowody związków między nimi.

[…]

„Mamy powyżej uszu haseł o pokojowej rewolucji”; Ten reżim rozumie tylko język kul

Wideo zamieszczone na Twitterze przez Ruch Rewolucyjnego Odwetu przedstawia dwóch zamaskowanych mężczyzn z karabinami AK47, z których jeden czyta komunikat w imieniu ruchu. Komunikat stwierdza, że obecny reżim egipski jest tylko kontynuacją reżimu Mubaraka i że sytuacja polityczna w kraju prowadzi do rozlewu krwi wśród ludu egipskiego […]:

„Dzisiaj inaugurujemy Ruch Rewolucyjnego Odwetu, który będzie służył jako nowa platform dla szczerej i autentycznej akcji rewolucyjnej, by oczyścić ojczyznę z tyranów. Mamy powyżej uszu haseł o pokojowej rewolucji przeciwko uzbrojonemu reżimowi, który rozumie tylko język kul. Na całym świecie rewolucje zwyciężały tylko, jeśli używały siły do własnej obrony”. Następnie komunikat stwierdza: „żaden zbrodniarz ani rozlewający krew nie uniknie kary za swoje czyny. Mordercy mogą oczekiwać niespodzianek od nas. Odwet nadejdzie” [3].Zrzut z ekranu z tego wideo

W serii tweetów na rocznicę rewolucji ruch przyjął na siebie odpowiedzialność za ataki na siły bezpieczeństwa i budynki rządowe w Kairze, Aleksandrii, Bani Swaif, Port Saidzie, Faijum i innych miastach egipskich [4].

29 stycznia 2015 r. ruch zamieścił komunikat, w którym przyjmuje odpowiedzialność za 32 ataki i obiecuje dalsze. […]” [5]

Powiązania Ruchu Rewolucyjnego Odwetu z BM

Rzecznik BM, Muhammad Muntasir, zaprzeczył jakiemukolwiek związkowi między BM a Ruchem Rewolucyjnego Odwetu i ruchami Ludowego Oporu [6]. W wywiadzie dla Al-Dżazira TV Muntasir powiedział: „BM nie ma żadnego związku z żadną z tych organizacji. Zamach stanu [reżim] stworzył te organizacje, ponieważ po każdej akcji następuje reakcja… […]” [7]

Niemniej istnieje wiele wskazówek, że BM jest powiązane z Ruchem Rewolucyjnego Odwetu.

Jak wspomniano powyżej, 29 stycznia 2015 r. nadająca z Turcji telewizja BM, Rabea TV, wezwała cudzoziemców do opuszczenia Egiptu, bo inaczej stanie się celem ruchów rewolucyjnego odwetu. Ponadto w programie „Rabea Pulpit” na tym kanale, prezenter programu, duchowny i członek BM, Muhammad Al-Sagheer, gościł duchownego Muhammada Abd Al-Maksouda. W dyskusji obaj chwalili „rewolucjonistów” egipskich za dojście do etapu „rewolucyjnego odwetu”, który ich zdaniem stanowi „zasadniczy punkt zwrotny” w walce przeciwko reżimowi egipskiemu, „zwracając rękę odwetu przeciwko każdemu, kto ośmielił się raz za razem atakować rewolucję” i mszcząc się na „zbirach” z egipskich sił bezpieczeństwa. Obaj duchowni użyli prawa islamskiego, by uzasadnić przejście do tego nowego etapu i przedstawiali ataki na egipskie siły bezpieczeństwa jako samoobronę ze strony „rewolucjonistów” [8].Muhammad Al-Sagheer

Strona na Facebooku o nazwie “Rewolucyjny odwet”, zlikwidowana w kilka dni po jej stworzeniu [9], zawierała link do witryny internetowej z listą egipskich oficerów i personelu sił bezpieczeństwa zaznaczonych jako cele odwetu z powodu ich uczestnictwa w rozproszeniu strajku BM w sierpniu 2013 r. na placu Rabi’a Al-Adawijja w Kairze [10].Zrzut z ekranu strony Facebooka Rewolucyjny odwet zrobiony 8 lutego 2015 r.

Inna strona Facebooka o podobnej nazwie “Egipski Odwet Rewolucyjny”, zawiera treści związane z BM, jak pochwały obalonego prezydenta Muhammada Mursiego, zdjęcia Egipcjan pokazujących “znak Rabia” – tj. podnoszących cztery palce – oraz linki do innych stron związanych z BM. […]Zdjęcia ze strony Facebooka Egipskiego Odwetu Rewolucyjnego (29 stycznia 2015)

Ponadto stowarzyszeni z BM duchowni, jak również wielu zwolenników BM, wychwala Ruch Rewolucyjnego Odwetu. Na przykład, szejk Muhammad Al-Sagheer tweetował: „Do zdecydowanych ruchów Rewolucyjnego Odwetu: [Koptyjski biznesman Naguib] Sawiris oświadczył, że to on wspierał finansowo ruch Tamarrud [który działał na rzecz obalenia reżimu Mursiego]. Niniejszym mówię wam, że jego własność i instytucje są uprawnionym celem rewolucyjnym. Rebelia [Tamarrud] spotka się z odwetem” [11].


Zwolennik BM o nazwisku Muhammad Adel tweetował: „Ludzie Rewolucyjnego Odwetu z aatakowali siły bezpieczeństwa w Fajsal i są ranni wśród sił [bezpieczeństwa]. Hasłem dnia jest odwet rewolucyjny. Oby nasz Pan dał im zwycięstwo” [12].


Po śmierci dziesiątków kibiców Zamalek SC, którzy brali udział w rozruchach w Kairze 8 lutego 2015 r., popierający BM „Cars AntiCoup” tweetował: „Kibice piłkarscy powinni wziąć odwet w formie ludowego oporu i odwetu rewolucyjnego w celu obalenia zamachu stanu [reżimu] zanim będą kibicować jakiejkolwiek drużynie” [13].


Ruch Rewolucyjnego Odwetu jest także uważany za ramię BM w szeregach salafistów-dżihadystów. Abu Abeida Al-Gharib, egipski aktywista Al-Kaidy w Syrii, tweetował: „Jeśli moja intuicja jest poprawna i egipskie BM stoi za ruchami Oporu Ludowego i Odwetu Rewolucyjnego w Egipcie, to jesteśmy u startu rewolucji w ideologii i metodologii BM”. W odpowiedzi na ten tweet inny aktywista napisał na tym samym koncie, że ruchy te istotnie należą do BM i że BM używa ich jako kart przetargowych, by naciskać na reżim egipski [14].


Przypisy (nie spolszczone):

[1] See also MEMRI Special Dispatch No. 5959, Muslim Brotherhood Operatives in Turkey Call For Killing Egyptian Officials, Threaten Egypt; Turkish MP: Turkey Shelters 'Many MB And Hamas Members,’ February 6, 2015.

[2] Ikhwanonline.com, January 27, 2015.

[3] Twitter.com/el3qab, January 23, 2015. The video is available at: Youtube.com/watch?v=VYsehmrrEPM.

[4] Twitter.com/el3qab, January 25-29, 2015.

[5] Twitter.com/el3qab, January 29, 2015.

[6] The Popular Resistance took responsibility for a series of violent acts against security forces in several provinces in late January 2015, which authorities had attributed to the MB. Aljazeera.net, January 27, 2015.

[7] Facebook.com/M.B.SPOKESMAN1, January 27, 2015.

[8] YouTube.com/watch?v=4_GzIkt55aQ, January 30, 2015.

[9] Facebook.com/3KabCawry.

[10] 3kabcawry.at.ua, Jan 29, 2015.

[11] Twitter.com/drassagheer, January 25, 2015.

[12] Twitter.com/m7md_3adl, January 25, 2015.

[13] Twitter.com/4X4_SUV, February 13, 2015.

[14] Twitter.com/Abuabeida, February 8, 2015.