Poniższe fragmenty pochodzą z debaty w Al-Arabiya TV w sprawie prowadzenia samochodu przez kobiety w Arabii Saudyjskiej, którą nadano 14 maja 2010 r.

Żeby zobaczyć ten klip w MEMRI TV, odwiedź http://www.memritv.org/clip/en/0/0/0/0/0/0/2502.htm .

„Nikt nie mówi, że islam zabrania kobietom prowadzenia samochodu; Żaden z naszych szejków… nigdy tego nie powiedział”

Badacz islamski Ahmad bin Baz, syn byłego muftiego saudyjskiego: Nikt nie mówi, że islam zabrania kobietom prowadzenia samochodu per se. Żaden z naszych szejków, dzisiaj lub w przeszłości, nigdy tego nie powiedział. Ci, którzy chcą zabronić kobietom prowadzenia samochodu, opierają się na zasadzie „blokowania legalnych środków dla nielegalnego celu”. Jesteśmy tutaj, żeby przedyskutować te „środki”.

Gospodarz programu: A więc decyzja o zakazie prowadzenia samochodu przez kobiety była oparta na tej zasadzie?

Ahmad bin Baz: Tak. Dodatkowo musimy rozważyć kontekst fatw w tej sprawie. Nie wolno nam wyjmować ich z kontekstu.

[…]

Najbardziej niebezpiecznym doświadczeniem, jakie przeszła Arabia Saudyjska w czasach nowoczesnych, była wojna iracka 1991 r. i okupacja Kuwejtu przez Irak, co zagrażało Arabii Saudyjskiej. Wtedy, jak wszyscy wiedzą, Arabia Saudyjska polegała na USA i obcych siłach. Wielu kaznodziei tak zwanego „Przebudzenia” zyskało znaczenie i sprzeciwiali się oni stanowczo tej [zagranicznej] interwencji. Mówili, że ta interwencja była formą okupacji i neokolonializmu, i w ostatecznym rachunku nową krucjatą. Mówili, że ta wojna spowoduje całkowitą zmianę ideologii tego kraju.

Gospodarz programu: To wtedy podniesiono kwestię prowadzenia samochodu przez kobiety.

Ahmad bin Baz: Ważną rzeczą jest to, że nie było to wezwanie… Grupa kobiet demonstrowała, wzywając do złamania tego tabu i pozwolenia kobietom na prowadzenie samochodu. Kaznodzieja „Przebudzenia” powiedział, że nie było to wezwanie do pozwolenia kobietom na prowadzenie samochodu, ale raczej wezwanie do wyzwolenia kobiet i zrzucenia [tradycji] islamu – jak w Egipcie w latach 1920., z wezwaniami o wyzwolenie głoszonymi przez Hudę Szarawi, Saad Zaghloul i inne. Oni powiedzieli, że jest to kwestia zrzucenia [tradycji] islamu. Jeśli rozważymy okoliczności i jak oni zmobilizowali społeczeństwo, używając ambon w meczetach…

Gospodarz programu: Fatwa została wydana w tych okolicznościach.

Ahmad bin Baz: Tak, fatwa została wydana w tych okolicznościach w celu wzmocnienia jedności narodowej w obliczu [irackiego] wroga i bezpośredniego niebezpieczeństwa. Musimy rozważyć tę fatwę w kontekście tych okoliczności.

[…]

„Nasze społeczeństwo jest dzisiaj przedstawiane zupełnie innym niż jest”

Były saudyjski parlamentarzysta dr Muhammad Aal Zulfa: Dyskusja na ten temat zaczęła się w maju 2005 r. Teraz mamy maj 2010 r.

Gospodarz programu: Minęło pięć lat.

Dr Muhammad Aal Zulfa: Tak właśnie, pięć lat. Wiele rzeczy zmieniło się na świecie – rządy, kraje i tak dalej – niemniej my wciąż dyskutujemy, czy kobietom powinno się pozwolić prowadzić samochód.

Gospodarz programu: Mimo że kobiety prowadzą z tylnego siedzenia, dając rozkazy jazdy w prawo lub w lewo.

Dr Muhammad Aal Zulfa: Nasze społeczeństwo jest dzisiaj przedstawiane zupełnie innym niż jest. Niektórzy opisują nas jako społeczeństwo bestii, które zaatakują kobietę, jeśli zobaczą ją prowadzącą samochód.

[…]

Czy uwierzylibyście, że nasz establishment religijny pozwolił na wspólne przebywanie mężczyzn i kobiet w intymnych okolicznościach?! Mamy, licząc skromnie, 740 tysięcy cudzoziemskich szoferów, którzy są sami z naszymi żonami przez wiele godzin każdego dnia w samochodach o powierzchni nie większej niż 1,5 metra kwadratowego.

[…]„Kiedy patrzymy na kobiety jak na istoty niższe… to jest bardzo niebezpieczne”

Ahmad bin Baz: Kiedy patrzymy na kobiety jak na istoty niższe od mężczyzn i uważamy, że od kobiet można się spodziewać zepsucia – to jest bardzo niebezpieczne. Samochód jest środkiem do celu. Mężczyzna prowadzący samochód może użyć go do właściwego celu, jak jazda, żeby studiować lub iść do pracy albo może użyć go, żeby kraść, ranić ludzi, wybierać się na brawurowe przejażdżki, zabijać ludzi lub cokolwiek. Samochód jest środkiem do celu. Jeśli osoba używa go właściwie, jest to dozwolone, ale jeśli używa go w zabroniony sposób, jest to zabronione.

[…]

Dr Muhammad Aal Zulfa: Myślę, że wszyscy zgadzamy się, iż nie ma w tym żadnego zakazu religijnego. Jest to decyzja polityczna. Decydenci muszą oszczędzić naszemu krajowi wstydu i oszczędzić nasze kobiety i dzieci przed krzywdą spowodowaną przez tych cudzoziemskich szoferów, którzy wykorzystują naszych synów i córki.