W cotygodniowym felietonie z 2 sierpnia 2017 r. w gazecie saudyjskiej “Al-Madina”,  Muhammad 'Arif skrytykował kraje arabskie za utrzymywanie stosunków z Izraelem i równoczesne zaprzeczanie temu, i wezwał je, by były uczciwe w sprawie tych stosunków, ponieważ ukrywanie ich prowadzi do żenujących sytuacji. Potępił  słabą reakcję tych krajów na zamknięcie meczetu Al-Aksa dla wiernych muzułmańskich (po zamachu terrorystycznym 14 lipca 2017 r., w którym zginęło dwóch policjantów izraelskich) i nie podjęcie przez nich odczuwalnych kroków przeciwko Izraelowi. Szydził z nich za zakazanie filmu amerykańskiego Wonder Woman z powodu tego, że główną aktorką jest Izraelka, pisząc, że nie jest prawdopodobne, by powstrzymało to Izrael od “szkodzenia [meczetowi] Al-Aksa” i dodał, że utrzymywanie jawnych stosunków z Izraelem przynajmniej umożliwiłoby tym krajom otwarte krytykowanie Izraela.

Krytyka ‘Arifa jest prawdopodobnie skierowana głównie wobec Kataru, jako część trwającego kryzysu w stosunkach saudyjsko-katarskich i wymiany oskarżeń między mediami tych dwóch krajów[1].

Poniżej podajemy wybrane fragmenty jego artykułu[2]:


Pamiętam, że wiele lat temu, kiedy Vigra pojawiła się na rynku i mężczyźni byli nią urzeczeni, jeden z moich przyjaciół opowiedział mi [anegdotę]: razem z kilkoma przyjaciółmi odwiedzali sąsiedni kraj i zobaczyli niebieskie tabletki, ale każdy z nich wstydził się, aż [wreszcie] powiedzieli sobie wzajemnie: „idź i kup, nie wstydź się mnie”. Mimo tego żaden z nich nie chciał kupić na oczach innych. Krótki czas potem spotkali się z jakiejś okazji towarzyskiej i okazało się, że kilku z nich zaczęło używać Viagry, ale nadal nie chcieli otwarcie przyznać się do tego.

Niedawno przypomniałem sobie tę opowieść, kiedy stało sie jasne, że niektóre [kraje] arabskie utrzymują stosunki z Izraelem, ale zaprzeczają temu, [chociaż] trudno zaprzeczyć tym związkom przy istnieniu ambasad i wzajemnych wizyt w pełni widocznych. Ci, którzy zaprzeczają tym stosunkom mimo ich istnienia, są jak ktoś, kto przyjmuje Viagrę w tajemnicy i nie chce, by ktokolwiek o tym wiedział z powodu obawy, że umniejszy to jego męskość, a chce pozostać macho w oczach sąsiadów i przyjaciół.

Słyszymy puste hasła i próżne komentarze z [tych krajów] za każdym razem, kiedy coś dzieje się na terytoriach okupowanych, tak jak niedawny, jawny atak na meczet Al-Aksa, zbezczeszczenie jego świętości, zabijanie i wygnanie wiernych, i umieszczenie wykrywaczy metalu u jego bram, a przedtem całkowite zamknięcie [meczetu] na dwa dni, co nie zdarzyło się przez pół stulecia. Gdy tylko coś takiego dzieje się, słyszymy słabe potępienia lub też widzimy absurdalne i śmieszne kroki. Słyszeliśmy [na przykład], na pewnych kanałach satelitarnych, że kraj arabski [Katar] zakazał słynnego filmu amerykańskiego Wonder Woman w swoich kinach, ponieważ jedna z aktorek jest Izraelką. [To jest] rzeczywisty policzek dla Izraela! Niewątpliwie spowoduje to, że Izrael zaprzestanie kroków represyjnych i przestanie szkodzić świętym miejscom islamu, przede wszystkim meczetowi Al-Aksa. Na Allaha, jak poważną szkodę spowodowało państwu syjonistycznemu zakazanie tego amerykańskiego filmu z izraelską aktorką! Czy takie nic nie warte decyzje nie dewaluują znaczenia męskości…?

Kiedy [te kraje arabskie] potępiają Izrael, robią to słabo, ponieważ mają z nim stosunki, [choć] nie chcą, by ktokolwiek o tym wiedział… Gdyby [te kraje] otwarcie zadeklarowały te stosunki, byłoby nieskończenie lepiej, [ponieważ wtedy] mogłyby przynajmniej zwrócić się do wroga i skierować do niego krytykę i potępienie, choćby nie [bardzo] poważnie… Jednak, ponieważ ukrywają te stosunki, żadne z nich nie odważa się grozić [Izraelowi], nawet dla celów wewnętrznych, zerwaniem lub zawieszeniem tych stosunków.

[1] On the crisis between Qatar and Saudi Arabia, the UAE, Bahrain and Egypt, see MEMRI Inquiry and Analysis No. 1315, Uproar In The Gulf Following Alleged Statements By Qatari Emir Condemning Gulf States, Praising Iran, Hizbullah, Muslim Brotherhood And Hamas, May 25, 2017; Special Dispatch no. 6996, The Gulf Crisis As Reflected In Editorial Cartoons, July 6, 2017; Special Dispatch no. 7007, Criticism In Gulf, Egyptian Press: Trump Administration Is Pro-Qatar, July 13, 2017; Special Dispatch no. 6987, Senior Saudi Columnist Voices Unusual Position: Boycott Should Target Qatari Officials, Not Our Brothers The Qatari People, July 3, 2017.
[2] Al-Madina (Saudi Arabia) August 2, 2017.

If you wish to reply, please send your email to memri@memrieurope.org.