3 lipca 2016 r. autor irański, Haidar Sabi, napisał w gazecie “Al-Zaman”, że chociaż Irakijczycy cierpią na równi lub bardziej niż Palestyńczycy, świat arabski sympatyzuje tylko z Palestyńczykami, pozostawiając Irakijczyków swojemu losowi. Jako dowód swojego twierdzenia Sabi porównuje ofiary śmiertelne irackie i palestyńskie, ogólną sytuację jednych i drugich, zniszczenia, przed jakimi stoją, oraz pomoc, jaką otrzymują; dochodzi do wniosku, że Irakijczycy są w znacznie gorszej sytuacji. Około 1,5 tysiąca Palestyńczyków przeprowadziło w Iraku zamachy samobójcze, mówi [1], podczas gdy Irak wiernie popierał sprawę palestyńską; na zakończenie wzywa Irakijczyków, by postawili siebie na pierwszym miejscu, odbudowali swoją tożsamość i swój kraj i dopiero wtedy zaczęli pomagać innym.

Należy wspomnieć, że artykuł Sabiego dołącza do kilku innych artykułów autorów irackich w ciągu ostatniego roku, które krytykowały Palestyńczyków. Na przykład, 9 lutego 2016 r. Haidar Dżarallah napisał w saudyjskiej gazecie internetowej Elaph, że duża liczba palestyńskich zamachowców samobójców w Iraku (podaje ich liczbę jako 1,4 tysiąca) wskazuje na nienawiść Palestyńczyków do Irakijczyków i wywołuje rozważania, czy Irakijczycy nie powinni przestać sympatyzować z walką palestyńską i zamiast tego znormalizować stosunki z Izraelem [2]. W innym artykule, opublikowanym 31 lipca 2015 r. w proirańskiej gazecie “Al-Akhbar” w reakcji na zamach przeprowadzony przez Palestyńczyka w gubernatorstwie Dijala, autor, Dżawad Al-Matajr skarzył się na niewdzięczność Palestyńczyków wobec długotrwałego wsparcia Iraku, jaki otrzymywali i napisał, że działali z ten sam sposób wobec Kuwejtu, oklaskując inwazję Saddama Husajna w 1990 r. w pierwszej wojnie w Zatoce, mimo że Kuwejt przez lata gościł Palestyńczyków [3].

Poniżej podajemy fragment artykuły Sabiego [4]:


Haidar Sabi (Zdjęcie: „Al-Zaman”, Iraq)

Problem palestyński był jednym z głównych powodów zniszczenia Iraku i zrujnowania naszego narodu! Nie ma tu dość miejsca na wyszczególnienie, jak i dlaczego, ale ponieważ Irakijczycy dobrze o tym wiedzą i mają odpowiedź oraz są o tym całkowicie przekonani, zbadam niniejszym naszą obecną sytuację i porównam [Irakijczyków i Palestyńczyków]:

a. Zniszczenie Iraku a zniszczenie Palestyny. Czy dewastacja i zniszczenia dotykające Irak nie są równie wielkie, jak zniszczenie Palestyny? Odpowiedź macie przed oczyma.

b. Jaka jest różnica między cierpieniem tych dwóch ludów? Czy cierpienie Irakijczyków jest większe niż Palestyńczyków i wymierzona im niesprawiedliwość większa niż ta, dokonana wobec Palestyńczyków?

c. Jaka jest różnica między i) narodowością i ludem z dziedzictwem, historią i kulturą idącą wstecz tysiące lat, który stał się [ludem] pozbawionym tożsamości, gdzie nikt nie zważa na jego synów, który został porzucony, wysiedlony i wygnany do diaspory; a ii) narodowością, której historia została napisana po osławionym Porozumieniu Sykes-Picot i który rozwinął znaną tożsamość, mimo że jest podzielony między [prezydentem AP] Abbasem i [przywódcą Hamasu] Haniją?

Gdzie są Irakijczycy? Jaką tożsamość mają dzisiaj, podzieleni między ideologie partii rządzących? Ilu ludzi jest bezdomnych? Ilu zubożałych, choć mieli być panami tej ziemi? [Kraje arabskie] uczyniły z nas mur obronny, by zapewnić bezpieczeństwo swojej ludności, a potem wzywają nas na protest o Jerozolimę! My jesteśmy maltretowani, marginalizowani, wysiedlani, porzuceni, głodujący i uciskani. Kim jesteśmy i gdzie jest nasza narodowość, kiedy otacza nas nieszczęście?

d. Jeśli chodzi o [różnicę] w codziennej liczbie ofiar śmiertelnych wśród Irakijczyków i Palestyńczyków, przytoczę tylko statystykę UNAMI (United Nations Assistance Mission for Iraq), według której w Iraku było około 2 tysiąca zabitych i rannych tylko w ubiegłym miesiącu! Ilu Palestyńczyków padło [w tym okresie]?

e. A co z jakością życia i dochodem miesięcznym [w Iraku kontra w Palestynie] – w oparciu o założenie, że Irakijczycy pływają na jeziorze ropy naftowej, podczas gdy Palestyńczycy mają jej galon na całej swojej ziemi. Niemniej w Iraku widzimy więcej [ludzi poniżej] linii ubóstwa niż w Palestynie, szczególnie w ostatnich latach.

f. [A w sprawie] tego, jak wiele krajów popiera naród iracki [wobec tego] jak wiele dostarcza wszelkiego rodzaju wsparcia narodowi palestyńskiemu? Ponadto, cała ummah arabska pije dzisiaj rzeki krwi, które nigdy nie popłynęłyby, gdyby nie godne pożałowania [arabskie] stanowisko i wrogość wobec narodu irackiego, podczas gdy Palestyńczyk jest mile witany w każdym kraju arabskim, w którym osiedla się, i obsypuje się ich wieloma miliardami [dolarów]. Który więc naród zasługuje na poparcie mas wychodzących na ulice i protestujących [przeciwko] uciskowi?

Prawdę mówiąc, wierzę, że ci [Arabowie], którzy użyli pieniędzy i wysiłku, i zwerbowali młodych i starych, by podnieśli głos i podkreślili ucisk Jerozolimy, mieli równą swobodę podniesienia głosów, by oznajmić o ucisku ich [irackich] braci, zanim wykorzystali [sprawę palestyńską] pod pretekstem, że jest to konieczne i żywotne stanowisko oraz odpowiedzialność [za] ich palestyńskich braci, którzy poświęcali swoje ciała i byli porwani na strzępy, by wyzwolić Palestynę.

Ilu Palestyńczyków wysadziło się w powietrze między nami i ilu Irakijczyków zabili? Najnowsze statystyki ustalają to na około1,5 tysiąca [palestyńskich zamachowców-samobójców]. Irak jest nasz a Jerozolima należy do Jerozolimczyków, aż zdefiniujemy naszą odrębną [iracką] tożsamość, bo straciliśmy ją. Od kiedy zostaliśmy podzieleni, jesteśmy teraz członkami tej lub tamtej sekty, lub tej narodowości, lub tej religii.

[Tylko] kiedy Irak będzie [znowu] nasz i będzie rządzony przez czystych Irakijczyków sumeryjskich i asyryjskich, będziemy martwić się o [wydarzenia] za granicą i formułować plany pomocy słabym ludom. A ostatnim wśród nich będzie lud palestyński, bo wielu ma znacznie gorzej, zniewoleni w swoich krajach i prześladowani przez własnych władców i oprawców.

Przypisy:

[1] W październiku 2013 r. armia iracka ogłosiła dane, według których 1201 Palestyńczyków przeprowadziło zamachy samobójcze w Iraku, czyniąc z nich największą grupę zagranicznych zamachowców-samobójców, przed Saudyjczykami, którzy przeprowadzili 300 zamachów samobójczych. Almadapress.com, 30 października 2013.
[2] Elaph.com, 9 lutego 2016.
[3] „Al-Akhbar” (Iraq), 31 lipca 2015.
[4] „Al-Zaman” (Iraq), 3 lipca 2016.

Visit the MEMRI site in Polish: http://www2.memri.org/polish/

If you wish to reply, please send your email to [email protected] .