Przemoc wobec kobiet jest powszechna w Arabii Saudyjskiej [1] i jest kolejnym przejawem poważnego ucisku, w jakim żyją, a jaki obejmuje również zakaz prowadzenia samochodu, wymóg pozwolenia i eskorty męskiego opiekuna na każdy niemal ruch, jaki robią, wysoki stopień bezrobocia wśród nich i wiele innych.

27 stycznia 2016 r. saudyjski prezenter telewizyjny, 'Ali Al-’Aljani pokazał w swoim programie urywek klipu filmowego MEMRI, w którym Muhammad Al-’Arifi, duchowny saudyjski, powiedział, że mąż ma prawo bić swoją żonę “wykałaczką”, jeśli bicie jest lekkie i omija twarz i jeśli ma na celu pokazanie niezadowolenia z jej zachowania, zamiast zadania bólu [2].

Po tym programie Haila Al-Muszawah, publicystka gazety “Okaz”, napisała, że saudyjskie prawo państwowe zabrania przemocy wobec kobiet w każdych okolicznościach, notując, że państwo może zdelegalizować zachowania, które są dozwolone według szariatu, jeśli te zachowania naruszają prawa innych. Podkreśliła, że każda kobieta doznająca przemocy ze strony męża musi okazać odwagę położenia temu kresu, ponieważ jeśli tego nie zrobi, jej synowie nauczą się, że mogą bić swoje przyszłe żony i córki.

Poniżej podajemy fragment jej artykułu [3]:Klip Al-’Arifiego w programie Al-’Aljaniego (Zdjęcie: Youtube.com)

W swoim świetnym programie “Witajcie” znakomitość telewizyjna, 'Ali Al-’Aljani, pokazał klip filmowy z duchownym, mówiącym, że mąż może bić swoją żonę, ale niezbyt energicznie… Al-Aljani zastanawiał się, jak możemy w ten sposób prezentować islam światu i oczekiwać, że ludzie będą nas szanowali?! Bez zajmowania się wzburzeniem i kontrowersją wywołanymi przez program Al-Aljaniego, interesującym tematem jest tutaj przemoc domowa, szczególnie bicie żony: czy mężczyzna może bić swoją żoną, szczególnie, kiedy jest to dozwolone religijnie?

Odpowiedź brzmi “nie”. Państwo może ograniczyć, zakazać lub anulować wszystko, co jest dozwolone [przez szariat], ponieważ przyzwolenie nie jest absolutne. Jest tak, ponieważ dokonywanie bądź niedokonywanie [pewnych zachowań] wiąże się z prawami innych, co musi być wzięte pod uwagę. Wymaga to zakazania rzeczy, które są dozwolone [przez szariat], w jednych sprawach i pozwolenie na nie w innych zgodnie z potencjalnymi konsekwencjami robienia [czegoś] lub nierobienia, biorąc pod uwagę sytuację, czas i miejsce. Na przykład, państwo jest upoważnione do zakazania czegoś, co może być dozwolone [według szariatu], jeśli uważa to za szkodliwe lub pełne przemocy – tak jak niewolnictwo i bicie żony – w oparciu o zasadę religijna, [która stanowi]: „Zasada kierującą władcą w sprawie jego owczarni jest większe dobro”.Plakat z saudyjskiej kampanii w 2013 r. na Twitterze dla zwalczania przemocy wobec kobiet [4]

Dlatego każda kobieta powinna wiedzieć, że mężczyzna, czy to jej mąż, czy nie, nie ma prawa jej bić, a kiedy to zdarza się lub powtarza, musi położyć temu kres. Prawo chroni ją i mąż nie może argumentować przed sędzią, że szariat pozwala mu ją bić. Nawet jeśli mówi, że bił ją [tylko] wykałaczką, sędzia powinien mu odpowiedzieć: „włóż wykałaczkę w swoje usta i nie bij kobiety!”

Przemoc domowa jest niebezpiecznym zjawiskiem społecznym, które powinno zniknąć. To nie może zdarzyć się, jeśli nie ma pełnej świadomości o prawach [kobiet] i prawie państwowym dotyczącym tej kwestii. Wiele kobiet w milczeniu cierpi z powodu przemocy, żeby chronić rodzinę i synów, ale nie rozumieją, że wychowują dzieci, które są jak bomba zegarowa przemocy, ponieważ to, czego nauczyły się w domu, zastosują później do własnych żon i córek, uwieczniając tym cykl przemocy!

W ostatecznym rachunku sądzę, że szejk [Al-Arifi} nie zrozumiał sprawy, ponieważ prawo zabrania bicia żony, czy to energicznie, czy nie…


Przypisy (nie spolszczone):


[1] See MEMRI Inquiry and Analysis No. 991, Saudi Twitter Campaigns To Combat Violence Against Women

July 2, 2013.

[2] See MEMRI TV Clip No. 1594, Saudi Cleric Muhammad Al-’Arifi Explains Wife Beating in Islam to Young Muslims in a Ramadhan Show, September 9, 2007.

[3] ’Okaz (Saudi Arabia), February 2, 2016.

[4] See MEMRI Inquiry & Analysis No.991, Saudi Twitter Campaigns To Combat Violence Against Women, July 5, 2013.


Visit the MEMRI site in Polish: http://www2.memri.org/polish/

If you wish to reply, please send your email to [email protected] .