1 kwietnia 2015 r., cztery miesiące po podpisaniu Statutu Rzymskiego, Autonomia Palestyńska (AP) oficjalnie została członkiem Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w Hadze. Praktyczną konsekwencją tego kroku jest, że AP może teraz wnieść oskarżenie przeciwko Izraelczykom o popełnienie zbrodni wojennych. Główny negocjator AP, Saeb Erekat, powiedział, że Trybunał już rozpoczął wstępne dochodzenie w sprawie osiedli i w sprawie zbrodni wojennych dokonanych podczas konfliktu w Gazie w 2014 r. [1]

OWP nazwała przystąpienie AP do MTK “historycznym”, a minister spraw zagranicznych AP Riyadh Al-Maliki powiedział, że „Palestyna szuka sprawiedliwości, nie zemsty” [2].

W artykule opublikowanym w gazecie londyńskiej “Al-Sharq Al-Awsat” w listopadzie 2014 r., przed wniesieniem przez AP oficjalnego podania o dołączenie do MTK, dziennikarka libańska Huda Al-Husseini ostrzegała przed potencjalnymi konsekwencjami tego kroku dla samych Palestyńczyków, jak również dla Kataru i Turcji z powodu ich związków z ruchem Hamasu i jego kierownictwem. Al-Husseini pisała, że przystąpienie do MTK może spowodować serię oskarżeń przeciwko politykom palestyńskim, a także narazić Katar i Turcję na poważne oskarżenia o finansowanie terroru oraz popełnienie zbrodni przeciwko ludzkości.

Poniżej podajemy fragment jej artykułu [3]:


Huda Al-Husseini (zdjęcie: Alarabiya.net)

Przystąpienie Palestyńczyków do MTK może narazić ich na serię oskarżeń o zbrodnie wojenne

Autonomia Palestyńska groziła, że jeśli Rada Bezpieczeństwa odrzuci ich projekt rezolucji o założeniu niepodległego państwa palestyńskiego, przystąpi do Międzynarodowego Trybunału Karnego. Zrobiła to wiedząc, że eksperci prawa międzynarodowego kwestionują skuteczność takiego kroku… [To prawda], zwrócenie się do MTK może być ostatnią bronią pozostawioną Palestyńczykom [w ich próbie] zamiany konfliktu palestyńsko-izraelskiego w sprawę globalną. Jest jednak możliwe, że Palestyńczycy nie rozważyli implikacji tej opcji. Minister spraw zagranicznych AP, Riyad Al-Maliki [sam] powiedział w wywiadzie dla Al-Arabiya Al-Hadath [TV] w lipcu [2014 r.], że przystąpienie do MTK byłoby mieczem obosiecznym, ponieważ mogłoby prowadzić do badania zbrodni wojennych popełnionych przez Hamas. Były prokurator MTK, Luis Moreno-Ocampo, powiedział 9 maja [2014 r.], że „Palestyńczycy rozumieją, że przystąpienie do MTK narazi ich także na zaskarżenia”. Według ekspertów prawa międzynarodowego krok AP [zmierzający] do pozyskania globalnego poparcia, może wywołać efekt domina, a mianowicie serię kontr oskarżeń w Hadze, które mogą drastycznie zredukować zasięg poparcia, jakie AP otrzymuje. AP i Hamas, którzy wraz z pozostałymi frakcjami palestyńskimi popierają przystąpienie do Statutu Rzymskiego, mogą stanąć przed oskarżeniami przeciwko sobie. Krąg oskarżonych może także obejmować wysokich funkcjonariuszy z Kataru, Turcji i innych krajów, którzy mogą być oskarżeni o popełnienie zbrodni przeciwko ludzkości.

Oskarżenia przeciwko Hamasowi mogą zagrozić Katarowi i Turcji, które biorą udział w finansowaniu tego ruchu

Ostatnio wielu ludzi pisało o bezpośrednim i pośrednim poparciu Hamasu przez Katar i Turcję. Oba te kraje goszczą przywódców Hamasu: [szef biura politycznego Hamasu] Chaled Maszaal jest w Doha i [funkcjonariusz Hamasu] Saleh Al-Arouri jest w Ankarze. W dodatku oba [te kraje] z pewnością są świadome generalnego trendu w międzynarodowym prawie karnym, który rozszerza zasięg „współudziału w przestępstwie”, tak by obejmował tych, którzy biorą udział w aktywności, jaką można zdefiniować jako przestępczą.

Badania prawników wskazują, że Palestyńczycy mogą stworzyć problem dla tych, którzy ich wspierają. Jak? Wiadomo, że Katar i Turcja są wśród bezpośrednich źródeł finansowania Hamasu. Oba [te kraje] po cichu dostarczają tej organizacji dziesiątków milionów dolarów rocznie, które służą rozmaitym celom. Rzecznik Fatahu, Ahmad Assaf, powiedział 16 września 2014 r. w wywiadzie dla Al-Awda TV, że kierownictwo Hamasu w Gazie otrzymało setki milionów dolarów na kampanię [pomocy] dzieciom, starcom i [rodzinom] męczenników. Jednak, według Assafa, fundusze te nigdy nie dotarły do [miejsca] swojego przeznaczenia i zastanawiał się, gdzie się podziały. Dochodzenie MTK wobec Kataru i Turcji może [także] zająć się oskarżeniami o finansowanie organizacji globalnego dżihadu, które są oskarżone o terroryzm, takie jak ISIS i Dżabhat Al-Nusra.

W ostatnich miesiącach pojawiły się raporty, że Hamas przerzucał fundusze z Kataru do Turcji, a potem przekazywał miliony przez [tureckich] instytucje wymieniające walutę. [W takim razie] rząd turecki pomógł przez przymknięcie na to oczu. Ta intensywna działalność może spowodować żądanie MTK, by zbadać działania Palestyńczyków mieszkających w [Katarze i Turcji], a [należy pamiętać], że wśród legalnych narzędzi Trybunału jest możliwość narzucenia sankcji. Mogą także zostać wniesione oskarżenia przeciwko bankom i instytucjom finansowym Kataru i Turcji, gdzie ta działalność miała miejsce. A wszystko to jest wynikiem rozszerzenia pojęcia „współudziału w przestępstwie” na wsparcie finansowe.

MTK prawdopodobnie podejmie działania przeciwko funkcjonariuszom Hamasu mieszkającym w Katarze, Turcji oraz gdzie indziej, zbada ich działalność militarną i finansową i wezwie ich do pojawienia się przed [Trybunałem]. Ta [działalność] może dotyczyć także Chaleda Maszaala, który był w Katarze podczas niedawnej wojny w Gazie. Takie dochodzenie może rzucić snop światła na Katar, który woli być w reflektorach pokazujących inwestycje i sukcesy finansowe. Może on być pod naciskiem, by prowadzić dochodzenie przeciwko Maszaalowi i innym lub uznać ich status jako uciekinierów przed sprawiedliwością.

Prokurator generalny MTK nie ma uprawnień do ścigania obywateli krajów, które nie przystąpiły do Statutu Rzymskiego, a tym samym nie są członkami MTK. Katar, Turcja i inne państwa arabskie nie są członkami MTK, ale jeśli AP dołączy do [Trybunału] prokurator generalny będzie w stanie prowadzić dochodzenia wobec Palestyńczyków, którzy żyją i działają w tych krajach. Znaczy to, że MTK zajmie się [kwestiami] dotyczącymi krajów, które goszczą Palestyńczyków biorących udział w działalności „terrorystycznej” – a to może mieć implikacje polityczne, finansowe i prawne. Jeśli MTK zajmie się kwestiami terroryzmu i jego finansowania, zintensyfikuje to globalną debatę dotyczącą finansowania [terroryzmu]. Może to prowadzić do dalszych dochodzeń i tak dalej. Co więcej, państwa, które są członkami MTK i [innych] organizacji międzynarodowych, szczególnie tych, które są związane z ONZ, mogą mieć trudności z utrzymaniem normalnych stosunków z krajami goszczącymi osoby, które są poszukiwane przez MTK, szczególnie, kiedy istnieją instrukcje sekretarza generalnego ONZ Ban Ki-Moona w tej sprawie…

Przypisy (nie spolszczone):

[1] Al-Ayyam (PA), April 1, 2015.
[2] Al-Ayyam (PA), April 2, 2015.
[3] Al-Sharq Al-Awsat (London), November 12, 2015.

Visit the MEMRI site in Polish: http://www2.memri.org/polish/

If you wish to reply, please send your email to [email protected] .