W artykule na oficjalnej witrynie internetowej Bractwa Muzułmańskiego Iman Ismail wzywa do zorganizowania odrębnego transportu publicznego dla kobiet. Ismail mówi, że planuje zaproponowanie tej inicjatywy kierowcom autobusów, a następnie przedstawienie jej rządowi egipskiemu jako oficjalną kampanię.

Poniżej przedstawiamy fragmenty jej artykułu: [1]

Więcej w MEMRIo Bractwie Muzułmańskim znajduje się tutaj http://www.memri.org/subject/en/193.htm .

„Pojazdy wszelkiego rodzaju o specjalnym i wyraźnym kolorze, ze znakiem ‘Tylko dla kobiet’, w których żaden mężczyzna nas nie dotknie. Nie będziemy [musiały] krzyczeć do ochrypnięcia, żeby przepuścili nas, byśmy mogły wsiąść lub wysiąść. Nie będziemy [musiały] walczyć z nikim, kto odmawia ustąpienia z drogi. [Transport] z rozsądnymi cenami [zapewnia nam] pełen szacunek”.

Powyższe nie jest zmyślonym scenariuszem lub marzeniem kogoś, kto stracił rozum, ale jest nadzieją wielu dziewcząt w Egipcie, które cierpią coraz bardziej [kiedy używają publicznego] transportu w kraju. Zrealizowanie [tych nadziei] stało się czymś prostym i osiągalnym od Rewolucji 25 Stycznia.

Miałam pomysł na kampanię nazwaną “Transport tylko dla kobiet”. Ten pomysł [można z pewnością] zrealizować w ciągu kilku dni, ponieważ potrzeba tylko grupy dziewcząt [z całego kraju], żeby zrobiły wyraźne, specjalne znaki „Tylko dla kobiet” i przyczepiły je do pojazdów – po przedstawieniu pomysłu kierowcy i przekonaniu go, że nie spowoduje to strat [finansowych], ale może nawet przynieść większe zyski, ponieważ istnieje szansa, że dziewczęta skorzystają z tego pomysłu w bezprecedensowy sposób… Jeśli pomysł zacznie się jako oddolna [kampania] i rozszerzy, będzie można zaapelować do ministra transportu, by propagował ideę i realizował go oficjalnie.

Zanim pomysł takiej kampanii rozprzestrzeni się w kraju, oto kilka sugestii dla was [kobiety], żebyście nie musiały poświęcać swojej skromności, jeśli jesteście zmuszone korzystać z mieszanego transportu publicznego:

1. Jeśli musisz siedzieć na tylnych siedzeniach, połóż torebkę na siedzeniu obok, aż wsiądzie [inna] dziewczyna. Wtedy uśmiechnij się do niej i zwolnij siedzenie obok ciebie. Oczywiście podejdzie ona i usiądzie obok ciebie.

2. Jeśli nie możesz uniknąć mężczyzny siedzącego obok ciebie, umieść między wami jakąś przegrodę – torebkę, książkę, portfel lub coś innego. Mężczyzna może dziwić się przegrodzie, jaką umieściłaś między wami dwojgiem i wyrazić zdumienie lub naśmiewać się, ale zignoruj to wszystko. Nie bądź zażenowana i nie próbuj usuwać przegrody ani usprawiedliwiać swojego stanowiska. Jeśli sprawy zajdą do punktu, w którym poprosi cię o usunięcie jej, powiedz mu, z należnym szacunkiem: „Przepraszam, ale to jest maksimum [na jakie jestem skłonna pozwolić]”.

3. Podczas jazdy pojazdem bądź zajęta czymkolwiek, co odciągnie twoją uwagę od tych, którzy są obok – czytaj Koran albo książkę, proś o wybaczenie [Allaha] medytuj lub rozmyślaj głęboko.

4. Jeśli chcesz wysiąść na twoim przystanku, nie rezygnuj ze swojego prawa do wysiadania ze skromnością. [Nalegaj], by każdy, kto jest przed tobą, wysiadł [pierwszy], żebyś mogła przejść nie dotykając mężczyzny…

5. Powstrzymaj się przed siadaniem między dwoma mężczyznami, niezależnie od tego, kim są, ponieważ może to postawić cię w bardzo żenującej sytuacji, w której nie będziesz mogła podjąć żadnych kroków zabezpieczających… Poproś ich, żeby usiedli obok siebie i usiądź na trzecim miejscu.

6. Jeśli musisz jechać minibusem albo autobusem, czego absolutnie nie polecam, poza bardzo nielicznymi okolicznościami:

a) Próbuj przełożyć [podróż] na dzień świąteczny, kiedy pojazdy [transportu publicznego] są puste lub na godziny nie w szczycie, takie jak wczesny poranek.

b) Wsiądź na pierwszym przystanku, żebyś miała miejsce siedzące, i wysiądź na ostatnim przystanku, bez ocierania się o żadnych mężczyzn w przejściu.

c) [Jeśli nie masz gdzie usiąść] wysiądź pośrodku [trasy autobusu], ale nalegaj, by wszyscy mężczyźni stojący przed tobą, wysiedli [najpierw]. W wielu wypadkach spotkasz opór, ale nalegaj, by wysiedli. Powiedz im, że nie masz dosyć miejsca, żeby przejść między nimi, że muszą szybko wysiąść i że jest to tylko kwestia kilku chwil. Z wolą Allaha znajdziesz między nimi kogoś honorowego, kto powie tym wokół, by wysiedli i ustąpili ci z drogi.

d) Jeśli twoja płaca pozwala ci [kupić dwa bilety], próbuj siedzieć koło kierowcy i zająć oba [frontowe] siedzenia dla siebie. Jaką ulgą będzie nie ocieranie się o mężczyzn. Odpocznij od wszelkiego cierpienia, jakiego doświadczyłaś [w przeszłości], przez trzymanie należytego dystansu od każdego mężczyzny.

7. Przede wszystkim musisz modlić się do Allaha, aby cię chronił i strzegł… Jak długo podejmujesz wszystkie [niezbędne] środki, modlisz się do Allaha i polegasz na Nim, jest niemożliwe, by Allah rzucił na ciebie hańbę…

Na koniec, wiedz, że ochrona twojej skromności jest bardzo ważną rzeczą, nigdy więc nie traktuj jej lekko, niezależnie od wszystkiego.


[1] www.ikhwanonline.com, 21 marca 2011.