W ostatnich latach wychodząca w Londynie katarska gazeta „Al-Quds Al-Arabi” przyjęła zjadliwie antyizraelską i antysemicką linię. Od założenia jej przez palestyńskiego businessmana 'Abd Al-Bariego 'Atawana, który mieszka w Londynie, gazeta była znana z wysoce krytycznej postawy wobec Izraela i jego sojuszników oraz poparcia dla organizacji terrorystycznych, takich jak Hamas, Hezbollah a także Al-Kaida. Ten ton stał się jednak ostrzejszy, od kiedy Katar kupił tę gazetę w lipcu 2013 r., mniej więcej miesiąc po objęciu władzy przez obecnego emira, szejka Tamima bin Hamada. To spowodowało, że 'Atwan, który odmówił zgody na linię polityczną dyktowaną przez Katar, do rezygnacji ze stanowiska redaktora naczelnego gazety.[1] Zastąpiła go jego była zastępczyni, Sana Al-’Aloul. Od tego czasu gazeta utrzymuje antyizraelską postawę, bardzo wyraźnie widoczną w artykułach,[2] która czasami przyjmuje postać rażącej antysemickiej propagandy przeciwko Izraelowi i Izraelczykom.

Tę antyizraelską i antysemicką linię widać szczególnie w karykaturach publikowanych w gazecie. Wiele z tych karykatur przedstawia Izrael jako stereotypową postać brodatego Żyda z haczykowatym nosem. Inne przedstawiają klasyczne antysemickie tematy zaczerpnięte z chrześcijaństwa lub islamu, takie jak Żyd jako ten, który ukrzyżował Jezusa lub popularny antysemicki hadis o muzułmanach walczących z Żydami przy końcu świata, który pojawia się w kompilacji Sahih Muslim „autentycznych” hadisów. Według tego hadisu Mahomet powiedział: „Dzień Sądu Ostatecznego nie nadejdzie, aż będziecie walczyć z Żydami i [każdy] Żyd schowa się za kamieniami lub drzewami, a kamienie lub drzewa powiedzą: ‘O sługo Allaha, o muzułmaninie, za mną jest Żyd, przyjdź i zabij go – poza drzewem kolcowoju, które jest drzewem Żydów”.[3] Są także karykatury, które przedstawiają Izrael i Izraelczyków jako robactwo, takiej jak pająki lub mrówki, temat używany w europejskim antysemityzmie do dehumanizowania Żydów i kojarzenia ich z niebezpieczeństwem i chorobami. Inne porównują Izrael do nazistowskich Niemiec lub przekazują nadzieję na jego upadek.

Należy zauważyć, że do zespołu karykaturzystów należy Palestynka, Umaya Juha, znana z jej zjadliwie antysemickich karykatur, które często są zdejmowane z mediów społecznościowych po oflagowaniu jako podżeganie.[4]  Umaya Juha jest związana z Hamasem i jest znana jako “żona dwóch męczenników”, ponieważ była żoną dwóch członków militarnego skrzydła Hamasu, którzy zostali zabici.[5]  Innym stałym karykaturzystą jest Palestyńczyk, Mohammad Saba’aneh, który był aresztowany przez izraelskie służby bezpieczeństwa pod zarzutem dostarczania pomocy wrogim organizacjom podczas wizyty w Jordanii w 2013 r.[6] 

Niniejszy raport przedstawia kilka z antyizraelskich i antysemickich karykatur opublikowanych w ostatnim roku przez gazetę Al-Quds Al-Arabi.

Izrael reprezentowany przerz antysemickie stereotypy Żyda

Wiele karykatur opublikowanych przez tę gazetę przedstawia Izrael jako antysemicką karykaturę czarno ubranego Żyda z haczykowatym nosem. Przykładem jest poniższa karykatura opublikowana po najnowszej rundzie walk między Izraelem a Hamasem w maju 2021 r., którą Hamas nazwał “Miecz Jerozolimy” oraz w reakcji na doroczną paradę “Marszu flag” w Jerozolimie.

 

Podpis: “Miecz Jerozolimy – Klęska  Marszu Flag” (17 czerwca 2021)
Podpis: “Miecz Jerozolimy – Klęska  Marszu Flag” (17 czerwca 2021)

Karykatura opublikowana 8 maja w reakcji na domniemaną odmowę Izraela na pozwolenie mieszkańcom wschodniej Jerozolimy na uczestniczenie w planowanych palestyńskich wyborach, pokazuje Izrael jako stereotypowego Żyda, który rozbija palestyńską urnę.

Poniżej dodatkowe przykłady użycia stereotypowej postaci Żyda:

 

Demoniczne żydowskie postaci uzbrojone w kosy wyłaniają się z książki zatytułowanej "Syjonistyczne religijne dossier" i szturmują Al-Aksa (28 kwietnia 2021)
Demoniczne żydowskie postaci uzbrojone w kosy wyłaniają się z książki zatytułowanej „Syjonistyczne religijne dossier” i szturmują Al-Aksa (28 kwietnia 2021)

 

Świat rozbija “wizerunek Izraela” (5 czerwca 2021)
Świat rozbija “wizerunek Izraela” (5 czerwca 2021)

Inne antysemickie motywy w karykaturach „Al-Quds Al-Arabi”

Inne karykatury przedstawiają klasyczne antysemickie motywy wzięte z islamskiej i chrześcijańskiej tradycji. Na przykład, karykatura opublikowana 21 września 2020 r. krytykuje porozumienie o normalizacji między Izraelem a ZEA, pokazując Araba, który opuścił miecz i pędzi ku premierowi Benjaminowi Netanjahu. Ten zaś stoi za kamieniem, który mówi: “O muzułmaninie… O sługo Allaha… co ty robisz?!!” Jest to parafraza słynnego hadisu o Dniu sądu Ostatecznego (wspomnianego we wstępie).

Karykatura z 3 lipca 2021 r. przywołuje twierdzenie, że Żydzi ukrzyżowali Jezusa, przez pokazanie Ghadanfara Abu Atwana, palestyńskiego więźnia podczas strajku głodowego w izraelskim więzieniu jak wisi na krzyżu.

Izrael przedstawiany jako robactwo

Poniżej są karykatury, które demonizują Izrael przez przedstawianie go lub jego ludności jako insekty lub robactwo:

 

Karykatura opublikowana z okazji Palestyńskiego Dnia Ziemi przedstawia Izrael jako pająka, który pochwycił Palestynę (30 marca 2021)
Karykatura opublikowana z okazji Palestyńskiego Dnia Ziemi przedstawia Izrael jako pająka, który pochwycił Palestynę (30 marca 2021)

 

Izraelscy żołnierze przedstawieni jako mrówki przegryzają “[oliwną] gałązkę pokoju” (19 marca 2021)
Izraelscy żołnierze przedstawieni jako mrówki przegryzają “[oliwną] gałązkę pokoju” (19 marca 2021)
Izrael przedstawiony jako kameleon, zmienia kolor z “czerwonej palestyńskiej krwi” na zielony “normalizacji z Arabami" (12 lipca 2021)
Izrael przedstawiony jako kameleon, zmienia kolor z “czerwonej palestyńskiej krwi” na zielony “normalizacji z Arabami” (12 lipca 2021)

Karykatury wyrażające nadzieję na upadek Izraela

Inne karykatury opisują Izrael jako bezprawne państwo, którego koniec jest bliski, jak karykatura poniżej, opublikowana 20 maja, podczas ostatniej rundy walk między Izraelem a Hamasem. Napis “Z pewnością odejdziecie” informuje, że Żydzi opuszczą Palestynę “wkrótce” zabierając ze sobą swoją “sfałszowaną historię”, „Deklarację Balfoura” i „obietnicę Trumpa” (tj. Umowę Stulecia). Palestyńska kobieta myśli: “Idźcie do diabła”.

Poniżej są dodatkowe przykłady:

Karykatura z napisem “Dzień upadku Izraela” pokazuje uzbrojonych wojowników palestyńskich likwidujących Izrael (20 maja 2021)
Karykatura z napisem “Dzień upadku Izraela” pokazuje uzbrojonych wojowników palestyńskich likwidujących Izrael (20 maja 2021)
Karykatura podpisana "Marsz Flagi" pokazuje flagę Izraela, która zanika (16 czerwca 2021)
Karykatura podpisana „Marsz Flagi” pokazuje flagę Izraela, która zanika (16 czerwca 2021)

Izrael jaklo państwo nazistowskie

Dodatkowym, powracającym tematem jest przedstawianie Izraela jako nazistów. Przykładem jest poniższa karykatura z 10 kwietnia, która pokazuje izraelskie więzienie jako obóz śmierci Auschwitz. Podpis pod karykaturą: „Palestyński więzień nie poznaje swojej matki po torturach w [izraelskim] więzieniu”.

Karykatura poniżej, opublikowana 16 czerwca, pokazuje izraelską flagę ze swastyką pośrodku, rozpadającą się w izraelskich żołnierzy, którzy wpadają do grobu.


[1] According to a report in the Lebanese Al-Akhbar daily,  'Azmi Bishara, an Palestinian intellectual who is considered to be a close advisor of the Qatari emir and a figure of great influence in Qatar,  advised the emir to „regulate the relations” with the media financed by his country, because „Qatar is not a charity.” Complying with this advice, the emir demanded that Al-Quds Al-Arabi make significant changes to its positions as a condition for its continued funding by Qatar, a demand which prompted 'Atwan’s resignation (Al-Akhbar, Lebanon, July 11, 2013). In his farewell article in the daily, 'Atwan wrote: „I have never bargained over the values, principles and political beliefs…, and I have paid, am paying and will continue to pay a heavy price for this” (Al-Quds Al-Arabi, London, July 10, 2013). After resigning 'Atwan founded the online daily Raialyoum.com, of which he is the chief editor.

[2] For example, in the recent year the daily directed brutal criticism, in articles and cartoons, at the countries that announced the normalization of their relations with Israel: the UAE, Bahrain, Sudan and Morocco. See MEMRI Special Dispatch No. 8944 – Qatari Political Cartoons Attack Emirati, Bahraini Peace Agreements With Israel, September 24, 2020.

[3] It is unclear what tree this is. Some exegetes say it is a large thorny tree the Jews are fond of growing. On the prevalent use of this hadith, see MEMRI Special Dispatch No. 7587, Antisemitic Hadith: 'The Prophecy Of The Rock And The Tree’ – MEMRI Clips And Reports, July 25, 2018.

[4] Aljazeera.net, January 11, 2016; arab48.com, January 9, 2017.

[5] Ikhwanonline.com, May 4, 2009, alqassam.ps.

[6] Arab48.com, February 20, 2013.

Visit the MEMRI site in Polish: http://www2.memri.org/polish/

If you wish to reply, please send your email to memri@memrieurope.org.