Admirał Hossein Chanzadi, dowódca marynarki Iranu, powiedział, że w przeszłości Iran tylko monitorował amerykańską obecność w regionie  i przygotowywał reakcję na każdą możliwą „szkodę”, ale teraz Iran jest tym, który „inicjuje procesy” na oceanie Atlantyckim. Powiedział to w wywiadzie dla Kanału 1 (Iran) 10 lipca 2021 r. Admirał Chanzadi powiedział, że irańska marynarka jest obecnie ulokowana osiem tysięcy kilometrów od granic USA. Powiedział, że choć nie ma planów dotarcia do Zatoki Meksykańskiej, USA są „zaniepokojone”, ponieważ „bramy oceanu Atlantyckiego” są otwarte dla Iranu. Admirał Chanzadi dodał, że podczas gdy USA mają “czelność” zakładania baz wojskowych wokół Iranu i podciągania swojej floty do jego granic, twierdząc, że mają prawo obecności na międzynarodowych wodach 20 kilometrów od irańskich brzegów, irańska marynarka jest osiem tysięcy kilometrów od Stanów Zjednoczonych. Więcej informacji o admirale Chanzadim znajduje się w klipie  MEMRI TV nr 7031.

Aby zobaczyć klip z admirałem Chanzadim w MEMRI TV, kliknij tutaj lub poniżej.

„Dzisiaj my jesteśmy tymi, którzy inicjują procesy na oceanie Atlantyckim… [to jest] w reakcji na amerykańskie twierdzenia, że Irańczycy nigdy nie będą w stanie [tego zrobić]”

Hossein Chanzadi: Jak dotąd Amerykanie przybywali do naszego regionu, a potem tworzyli warunki, które zawsze zmuszały nas do monitorowania ich ruchów, do czujności, do robienia planów o nich i bycia gotowymi na wypadek, gdyby zainicjowali jakąś szkodę i tak dalej. Dzisiaj my jesteśmy tymi, którzy inicjują procesy na oceanie Atlantyckim. Oczywiście, nasza obecność na oceanie Atlantyckim była tylko w odpowiedzi na amerykańskie twierdzenia, że Irańczycy nigdy nie będą w stanie [tego zrobić.

[…]

Irańskie siły morskie były w odległości 8000 km od granic USA

Dziennikarz: Czy może pan podać dokładną odległość, ale byliśmy co najmniej 7000 km od ich granic.

Chanzadi: Tak. To było około 8000 km.

Dziennikarz: Ale oni narobili tyle hałasu o to, że wydaje się, iż dostali komunikat.

Chanzadi: Ich niepokój był dla nas interesujący, ponieważ nie mieliśmy żadnych planów dotarcia do Zatoki Meksykańskiej.

[…]

Sa zaniepokojeni, ponieważ bramy Oceanu Atlantyckiego są otwarte dla Islamskiej Republiki Iranu.

[…]

„Amerykanie mają czelność budować bazy wokół Islamskiej Republiki [mówiąc], że to są wolne [międzynarodowe] wody… Dlaczego więc niepokoją się, że Islamska Republika Iranu weszła na ocean Atlantycki [?]”

Przez lata Amerykanie mieli czelność budować bazy wokół Islamskiej Republiki. Rozlokowali swoje siły i ściągnęli swoje samoloty i flotę. Kiedy zapytaliśmy ich, co robią tutaj, powiedzieli, że to są wolne [międzynarodowe] wody. Uważają cokolwiek poza 20 km od brzegu za wolne wody. OK, dlaczego więc niepokoją się, że Islamska Republika Iranu weszła na ocean Atlantycki i jest w odległości 8000 km od ich brzegu? Mówimy o 8000 km, a nie o 20 km.

OK, dlaczego więc niepokoją się, że Islamska Republika Iranu weszła na ocean Atlantycki i jest w odległości 8000 km od ich brzegu? Mówimy o 8000 km, a nie o 20 km.