Ammar Al-Mousawi, szef spraw stosunków międzynarodowych Hezbollahu, powiedział, że Hezbollah współpracuje ściśle z Rosją w Syrii, walcząc z terroryzmem i zapobiegając upadkowi reżimu Al-Assada. Powiedział to podczas wywiadu dla Al-Manar TV (Hezbollah-Liban), który nadano 25 marca 2021 r. Al-Mousawi powiedział, że kiedy Rosjanie zdecydowali się na interwencję w Syrii, był to przełomowy moment. Dodał, że Rosja i Hezbollah wspólnie pokonali „przedsięwzięcie” kierowane przez USA i „Grupę Przyjaciół Syrii”, którzy używali terroryzm jako narzędzie. Al-Mousawi powiedział: „Mieliśmy 90% zgody [z Rosjanami], kiedy dyskutowaliśmy sprawę Syrii”. Oznajmił, że Rosja i Hezbollah współpracują jako partnerzy i że „wszyscy wiedzą”, że Hezbollah jest obecny w bazie powietrznej Hmeimim, głównej bazie rosyjskiej w Syrii. Al-Mousawi powiedział następnie, że Hezbollah ma kontakty w wszystkimi krajami w Europie poza Wielką Brytanią i Holandią i że także Amerykanie utrzymują z nimi nieoficjalne kontakty.

Aby zobaczyć klip z Ammarem Al-Mousawim w MEMRI TV, kliknij tutaj lub poniżej.

„Zawsze… zachęcaliśmy rosyjską stronę do działania w poważny sposób, by zapobiec upadkowi syryjskiego państwa…  My i Rosjanie mamy wspólne rezultaty… [w] pokonaniu terroryzmu”

Ammar Al-Mousawi: Wszyscy pamiętamy, że pan Michaił Bogdanow dwukrotnie odwiedził Bejrut i oba razy spotkał się z sekretarzem generalnym Hezbollahu, Hassanem Nasrallahem, i omawiał z nim kwestie wspólnego zainteresowania lub sprawy, które wówczas były na porządku dziennym. Te stosunki trwały. Wszyscy wiedzą, że w Syrii mamy wielką współpracę w zwalczaniu terroryzmu i zapobieganiu upadkowi państwa syryjskiego.

Zawsze – jeszcze zanim Rosja weszła do Syrii – zachęcaliśmy rosyjską stronę do działania w bardziej poważny sposób, by zapobiec upadkowi państwa syryjskiego. Uważam, że kiedy Rosjanie zdecydowali się na interwencję, był to moment przełomowy. Współpracujemy w walkach w terenie. Walczyliśmy z terroryzmem ramię w ramię. Była koordynacja i wspólne siły…

Uważam, że my i Rosjanie osiągnęliśmy wspólne rezultaty – bardzo ważne rezultaty, które przejdą do historii. Nie mówię tylko o pokonaniu terroryzmu, ale o pokonaniu przedsięwzięcia, które używało terroryzmu jako narzędzia. Temu przedsięwzięciu przewodziły USA przy pomocy tego, co zostało nazwane „Grupą Przyjaciół Syrii”.

[…]

Dyskutowaliśmy sprawę Syrii jako część w grupie spraw, które omawialiśmy. Wierzę, że nawet jeśli nie mamy 100% zgody [z Rosjanami], mieliśmy 90% zgody, kiedy dyskutowaliśmy Syrię.

Współpracujemy jako partnerzy i wszyscy wiedzą, że jesteśmy także obecni w bazie powietrznej Hmeimim, która jest główną bazą rosyjskiej armii w Syrii. To nie jest tajemnica. Naszą wiodącą zasadą jest, że to, co stało się w Syrii, było zwycięstwem i powinniśmy pracować nad dokończeniem i wzmocnieniem tego zwycięstwa, żeby kulminowało w zdobyczach politycznych.

[…]

„Dzisiaj są dwa lub trzy kraje w Europie, z którymi nie mamy kontaktu [;] Cała reszta jest z nami w kontakcie i spotyka się z nami [;] Niektóre mówią 'Bracie, przebacz nam… jesteśmy poddawani naciskom’…”

Dzisiaj są dwa lub trzy kraje w Europie, z którymi nie mamy kontaktu. Oni określili nas jako terrorystów…

Dziennikarz: Włącznie z Wielka Brytanią…

Al-Mousawi: Mówimy o Wielkiej Brytanii i Holandii. Cała reszta jest z nami w kontakcie i spotyka się z nami. Proszą, by [mogli] nas odwiedzić.

Niektóre z nich nawet mówią “Bracie, wybacz nam. Jesteśmy poddani naciskom i próbujemy obejść te naciski”. Rozumiesz? Nawet Amerykanie…

„Wiem o wielu amerykańskich prośbach o kontakt z nami… także jeśli ktoś jest ‘byłym dygnitarzem’ [nadal] informuje swój rząd”

W końcu, nie jestem jedynym człowiekiem do kontaktowania się. Jestem oficjalnym kontaktem partii, ale niektórzy ludzie wolą iść gdzie indziej, by być w kontakcie. Może o tym wiem, a może nie. Ogólnie mówiąc, wiem o wielu amerykańskich prośbach o kontakt z nami.

Nie przedstawiają się jako oficjalni przedstawiciele, ale wiemy że nawet jeśli ktoś jest “byłym dygnitarzem”, nadal służy swojemu krajowi i rządowi i kiedy jest w kontakcie z nami, informuje o tym swój rząd.