W ostatnich dniach irański prezydent Mahmoud Ahmadineżad wygłaszał oświadczenia przy różnych okazjach. 23 listopada 2010 r., podczas przemówienia w południowozachodnim mieście Zanjan, Ahmadineżad wezwał „aroganckie wielkie mocarstwa” do poddania się ukrytemu imamowi – szyickiemu mesjaszowi, którego pojawienie się, jak wielokrotnie powtarzał, jest bliskie.

Wcześniej, 18 listopada, będąc w Baku, w Azerbejdżanie, na trzecim szczycie przywódców państw leżących nad Morzem Kaspijskim, udzielił wywiadu irańskiej Sahar TV, w którym mówił o negocjacjach 5+1, o żądaniu Iranu aby utworzyć komitet, który zbada wydarzenia 11 września, o „islamofobii jako humanofobii”, o tym, że świat powinien oprzeć się Żydom oraz o innych sprawach . [1]

Poniżej oświadczenia Ahmadineżada:

Ahmadineżad w Zanjan: Zachód musi poddać się ukrytemu imamowi

13 listopada w mieście Zanjan, Ahmadineżad powiedział, że czas arogancji i wielkich mocarstw się skończył i wezwał je do poddania się obejmującemu cały świat władaniu szyickiego ukrytego imama. [2]

Ahmadineżad w Baku: negocjacje z 5+1

Będąc w Baku, Ahmadineżad powiedział, że Zachód pożałuje odrzucenia Turcji jako miejsca negocjacji z 5+1. [3]

W swoim wywiadzie z 18 listopada dla irańskiej Sahar TV, Ahmadineżad powiedział, że irański program nuklearny jest rozstrzygniętą sprawą, a Teheran nie będzie negocjował o swoich niezbywalnych prawach. „Oświadczyliśmy, że nie będziemy negocjować o naszych niezbywalnych prawach, takich jak niepodległość. Nikt z nikim nie dyskutuje o swojej niepodległości” – powiedział, odnosząc się do zbliżających się wielostronnych rozmów Iranu z 5+1 – Wielką Brytanią, Chinami, Francją, Rosją i USA oraz Niemcami.

“ Nasze stanowisko jest oczywiste, przedstawiliśmy nasz pakiet propozycji” – powiedział Ahmadineżad dodając: „Uważamy że globalne problemy nie będą rozwiązane bez publicznego zarządzania i uczestnictwa wszystkich narodów i rządów i bez właściwego uwzględniania prawa i sprawiedliwości.”

Powiedział on również, że irańskie propozycje podkreślają główne problemy międzynarodowej społeczności i że Teheran wyraził gotowość ich rozwiązania w atmosferze bazującej na zrozumieniu, sprawiedliwości i szacunku. „Jednak jeśli oni (Zachód) chcą negocjować zachowując swoje stare nawyki dominacji, nic specjalnego im się nie stanie… My jednak będziemy utrzymywać nasz kurs.”

„Te [kraje], których arsenały są pełne broni atomowej, zbroją swoich przyjaciół w broń atomową i usprawiedliwiają wszystkie zbrodnie, które ich przyjaciele popełniają, ale kiedy mowa o Iranie, rozpowszechniają fałszywe informacje,” Ahmadineżad dodał, że światowe mocarstwa oczekują od Teheranu, że udowodni coś, co nie istnieje.

„Powtarzamy im, że działamy zgodnie z prawem i nie próbujemy odwracać uwagi. Oni mówią – nie, jest (próba odwracania uwagi). Pytamy, jakie macie dowody? A oni mówią, wy dajcie nam dowody… Odpowiadamy nie mamy [takich] dowodów, a oni mówią: tak, to pokazuje, że Iran coś ukrywa.” [4]

Komitet do zbadania 11 września

Odpowiadając na pytanie Sahar TV dotyczące irańskiej propozycji [utworzenia] komitetu, który zbadałby wszechstronnie wydarzenia 11 września, Ahmadineżad odpowiedział, że Zachód dokonał inwazji na region używając tych wydarzeń jako pretekstu.

„Ponad milion osób zostało zabitych, i więcej [ludzi] jest zabijanych codziennie… bombardują wsie, dzieci, kobiety, wesela. Dlaczego się wtrącają w sprawy Iraku i Afganistanu? Dlaczego? afgański prezydent [Hamid Karzai] mówi: ‘Dlaczego przeprowadzamy militarne operacje na afgańskiej ziemi? To jest republika!’ Oni [to znaczy Zachód] mówią: ‘Ponieważ tak nam się podoba! Wymówką tego wszystkiego jest 11 września. 11 września jednostronnie oskarżyli nasz region.”

Dodał dalej: „Jak mogą być powodem, prokuratorem i sędzią? Jak mogą wydawać wyrok i być wykonawcą sankcji przeciwko narodom? Ta sprawa musi być wyjaśniona.”

„Oczywiście jest nam przykro z powodu tego incydentu [11 września]. Grupa niewinnych ludzi została zabita bez powodu… Oczywiście ten [11 września] okazał się dobrą rzeczą dla rządu USA i NATO.”

Dodał również, że jeśli początkowe twierdzenia amerykańskiego rządu okażą sie być niesłuszne, będą mogli powiedzieć, że popełnili błąd i wycofać się z twarzą.

Ahmadineżad powiedział następnie, że jeśli Zachód nie pozwoli na utworzenie komitetu, który zbada [te wydarzenia] oznacza to, że to wszystko było spiskiem, żeby najechać region .[5]

Zachodnia „islamofobia” to „humanofobia”

Odnosząc się w wywiadzie dla Sahar TV do wprowadzonej po 11 września „polityki islamofobii” przez “mocarstwa mające hegemonię”, Ahmadineżad powiedział, że „islamofobia jest w rzeczywistości humanofobią.”

„To czego obawiają się, to odzyskania ludzkiej tożsamości. W dzisiejszym świecie mamy silną i głęboką falę, w której ludzie się odnajdują. Narody odnajdują swoje możliwości, tożsamość, ludzkie pochodzenie.”

Powiedział dalej: „Obecnie ludzka godność jest bardzo poważną sprawą dla świata. Sprawiedliwość jest poważnym problemem. Monoteizm, który jest podstawą sprawiedliwości i ludzkiej godności jest bardzo poważną sprawą. I oni (ludzie Zachodu) boją się tego. Każdy człowiek, który [prawdziwie] zna samego siebie jest dla nich zagrożeniem, ponieważ taka osoba nie zaakceptuje hegemonii. Żaden naród, który zna swoją [wartość] nie zaakceptuje hegemonii ani jednostronnych metod.”

„Oni są w zasadzie przeciwko każdej religii, która wywodzi się z prawdy i szuka ludzkiej kwintesencji, godności i sprawiedliwości. Oni są nie tylko przeciw islamowi, ale przeciwstawiają się chrześcijaństwu, kiedy oni (chrześcijanie) promują prawdziwe chrześcijańskie wartości” – dodał Ahmadineżad. [6]

Zachód przeciwstawi się Żydom

Ahmadineżad powiedział w tym wywiadzie, że Zachód przeciwstawiłby się Żydom, gdyby działał zgodnie z naukami Mojżesza.

Relacje azerbejdżańsko-irańskie

Ahmadineżad powiedział również Sahar TV, że ekonomiczne związki między Iranem i Azerbejdżanem będą się rozwijały. „Na pierwszym etapie wyobrażamy sobie [wymianę handlową za] co najmniej 5 miliardów amerykańskich dolarów. Ta [suma] może bez problemu wzrosnąć.” powiedział. [7]


[1] Press TV, Iran, 20 listopada, 2010.

[2] Fars, Iran, 23 listopada, 2010; Lenziran, 23 listopada 2010 http://www.lenziran.com/2010/11/23/ahmadinejad-call-corrupt-super-powers-to-surrender-to-hidden-imam-zaman/ .

[3] Mehr, Iran, 22 listopada, 2010 http://www.mehrnews.com/fa/newsdetail.aspx?NewsID=1196013 .

[4] Press TV, Iran, 20 listopada, 2010.

[5] Press TV, Iran, 20 listopada, 2010.

[6] Press TV, Iran, 20 listopada, 2010.

[7] Press TV, Iran, 20 listopada, 2010.