Poniżej podajemy fragmenty wywiadu z Abdem Al-Jalilem Saidem, rezygnującym sekretarzem prasowym syryjskiego muftiego Ahmada Badra Al-Dina Hassouna, który nadała sieć Al-Jazeera 13 stycznia 2012 r.

Abd Al-Jalil Said: Przemówienie syryjskiego prezydenta Baszara Al-Assada odzwierciedla to, co wiemy o mentalności tego człowieka. Spotkałem go kilka razy i, przykro mi powiedzieć, wykryłem dziwne i osobliwe kompleksy w jego mentalności.

Ma on obsesję nie tylko [na punkcie] pozostania przy władzy, ale także swojego przeżycia w Syrii. Ludzie wokół niego – włącznie z [muftim] Hassounem i jego adiutantami – mówią mu – „Twój ojciec zdławił rewolucję lata temu, a ty stoisz dzisiaj przed tym samym. Twój reżim zwycięży”.

Największym problemem jest to, że mówimy o człowieku, który jest uosobieniem przestępczości. […]

Zrozumiałem, że ten zbrodniczy podżegacz waśni jest gorszy niż reżim. Osobowość Ahmada Badra Al-Dina Hassouna jest gorsza nawet niż Baszara Al-Assada.

Problem z Baszarem Assadem polega na tym, że nie jest on dobrze obeznany z religią i nie rozumie znaczenia Allaha ani tego, co jest dozwolone lub zakazane w islamie. Ale człowiek taki jak Ahmad Hassoun zamienia nas w agencje wywiadowcze. To on wygłasza kazania dla sił bezpieczeństwa o sposobach zabijania ludzi. Siły bezpieczeństwa nie muszą ścigać imamów i szejków opozycji – Hassoun wręcza ich im na srebrnym półmisku. […]Szanowny panie, oznajmiam moje wystąpienie i całkowitą rezygnację z syryjskich instytucji religijnych, które są nadzorowane przez Baszara i kierowane przez zbrodniczego podżegacza waśni, Hassouna. […]