W artykule opublikowanym 3 kwietnia 2024 r. przez dziennik internetowy Rai Al-Youm, mieszkający w Londynie znany dziennikarz palestyński Abd Al-Bari Atwan, który jest redaktorem tego pisma, wezwał „oś oporu” kierowaną przez Iran i Hezbollah do uderzania w interesy USA, a nie tylko Izraela. A to dlatego, argumentował, że Stany Zjednoczone, które zapewniają Izraelowi broń i wsparcie dyplomatyczne, „są bezpośrednim wspólnikiem wszystkich jego zbrodni”.

Szydząc z tych, którzy ostrzegają przed atakami na cele USA ze względu na obawę przed potęgą militarną tego kraju, stwierdził, że USA zostały pokonane w Afganistanie i Iraku i zostaną pokonane także w Jemenie. Wezwał także naród arabski do przeznaczenia wszystkich swoich zasobów wojskowych i gospodarczych na „pomszczenie śmierci swoich męczenników” i ostrzegł, że „kara jest bliska” dla reżimów arabskich współpracujących z Izraelem, których przeznaczeniem jest upadek. 

Abd Al-Bari Atwan (Źródło: MEMRI TV, 9 października 2023)
Abd Al-Bari Atwan (Źródło: MEMRI TV, 9 października 2023)

Poniżej znajdują się przetłumaczone fragmenty artykułu Atwana: [1]

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden zadzwonił do hiszpańskiego szefa kuchni José Andrésa, założyciela organizacji charytatywnej World [Central] Kitchen, aby złożyć kondolencje z powodu śmierci siedmiu jego pracowników w wyniku ataku rakietowego przeprowadzonego przez izraelski dron na ich pojazdy w mieście Deir Al-Balah w Strefie Gazy. Prezydent Izraela Izaak Herzog zrobił to samo. Brytyjski minister spraw zagranicznych David Cameron wezwał ambasadora Izraela i przekazał mu list protestacyjny. Wszystkie te kontakty i kondolencje miały miejsce [tylko] dlatego, że trzech z siedmiu poległych było obywatelami Wielkiej Brytanii, Australii i Polski. Nikt nie złożył kondolencji z powodu śmierci czterech Palestyńczyków, którzy byli wśród ofiar…

[Chociaż] John Kirby, rzecznik Białego Domu [sic!, jest doradcą Białego Domu ds. komunikacji w zakresie bezpieczeństwa narodowego] oświadczył na konferencji prasowej, że prezydent Biden jest wściekły z powodu śmierci siedmiu pracowników międzynarodowej organizacji pomocowej [World] Central Kitchen powiedział także, że „Waszyngton będzie w dalszym ciągu zapewniał Izraelowi możliwość samoobrony”. To szczyt bezczelności i uprzedzeń na korzyść morderców…

Prezydent Biden jest bezpośrednim wspólnikiem tej eksterminacji… nie tylko poprzez wysyłanie nowoczesnych  rakiet i niewykrywalnych przez radar samolotów do państwa okupacyjnego, ale także dlatego, że zapewnia [temu państwu] i masakrom, które ono przeprowadza, ochronę i wsparcie polityczne w ONZ i na całym świecie. Jego twierdzenie, że nie miał wcześniejszej wiedzy o ataku rakietowym na irański konsulat w Damaszku, w którym zginęło męczeńską śmiercią 14 wyższych dowódców Siły Kuds [2], jest kłamstwem i jest desperacką próbą zdystansowania się od tego aktu terroryzmu.

Odwet osi oporu musi obejmować cele amerykańskie, a nie tylko cele izraelskie, ponieważ Stany Zjednoczone są bezpośrednim wspólnikiem wszystkich zbrodni Izraela w Strefie Gazy, południowym Libanie, Syrii, Iraku i Jemenie.

Jestem zdumiony tymi, którzy ostrzegają przed potęgą Stanów Zjednoczonych i podkreślają [moc] ich broni… Ci słabeusze zapominają, że to supermocarstwo zostało pokonane w Afganistanie i Iraku i wkrótce zostanie pokonane w Jemenie, siostrze, która wypowiedziała wojnę jemu i jego lotniskowcom na Morzu Czerwonym, w Cieśninie Bab El-Mandeb i na Morzu Arabskim.

Naród arabski musi powstać i pomścić swoich męczenników. Musi poświęcić temu celowi cały swój potencjał militarny i gospodarczy, mam tu na myśli szczególnie ropę i gaz ziemny.

Wojna w Gazie zwaliła [prezydenta Turcji] Recepa Tayyipa Erdogana i jego partię z tronu, mimo że był on głęboko zakorzeniony w tureckim reżimie politycznym przez ponad 22 lata. [3] Położy kres wielu przywódcom arabskim, którzy współpracują z okupacją, z USA oraz z wojną eksterminacyjną i czystkami etnicznymi.

Maski opadły i czas kary szybko się zbliża.


[1] Raialyoum.com, April 3, 2024.

[2] On April 1, 2024, 14 members of Iran’s IRGC Qods Force were killed in a missile attack on a building adjacent to the Iranian Embassy in Damascus, among them the Qods Force commander in Syria and Lebanon, Mohammad Reza Zahedi (Hassan Mahadavi). Iran blamed Israel for the attack, although Israel has not claimed responsibility for it.

[3] In Turkey’s municipal elections in late March 2024, Erdogan and his AKP party suffered a considerable defeat.