Były wysoki rangą funkcjonariusz Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny ​​(LFWP) i działacz Chaled Barakat mieszkający w Kanadzie powiedział w wywiadzie dla Al-Manar TV (Hezbollah-Liban) z 30 marca 2024 r., że dzisiejsze pokolenie Amerykanów i Kanadyjczyków szeroko – i odważnie – popiera zbrojny opór i likwidację „tworu syjonistycznego”. Powiedział, że dowodem tego jest skandowanie „od rzeki do morza Palestyna będzie wolna” podczas protestów. Barakat wyjaśnił, że dzieje się tak dlatego, że programy nauczania historii w szkołach średnich i na uniwersytetach uczą o kolonializmie, rasizmie i niewolnictwie. Powiedział, że ruchy bojkotujące Izrael „służą” zbrojnemu oporowi, ale nie mogą go zastąpić. Barakat wspominał, że podczas drugiej wojny libańskiej w 2006 r. grupa kanadyjsko-arabskich zwolenników Hezbollahu spotkała się z ministrem spraw zagranicznych Kanady i powiedziała mu: „Wszyscy jesteśmy z Hassanem Nasrallahem. Nawet filiżanka kawy, którą pijesz, została przez niego opłacona”.

Aby zobaczyć klip z udziałem byłego starszego funkcjonariusza LFWP Chaleda Barakata, kliknij tutaj:

„Zdecydowana większość nowego pokolenia [w USA i Kanadzie] popiera zbrojny ruch oporu i usunięcie Izraela z Palestyny ​​w całości Oto dlaczego ich główny slogan brzmi: ‘Palestyna będzie wolna od rzeki do morza’”

Chaled Barakat: Zdecydowana większość nowego pokolenia [w USA i Kanadzie] popiera zbrojny opór, jak również usunięcie tworu syjonistycznego z całej okupowanej Palestyny.

Dlatego widzimy, że głównym hasłem wszystkich tych ruchów, demonstracji i działań jest: “Palestyna będzie wolna od rzeki do morza” – Palestyna zostanie wyzwolona od rzeki do morza.

To pokolenie odważnie wypowiada się na temat tego stanowiska, ponieważ ma większy dostęp do informacji i faktów dzięki nowym technologiom i platformom mediów społecznościowych, ale także dzięki bardzo ważnemu rozwojowi na uniwersytetach i w szkołach średnich – wprowadzeniu kolonializm, rasizmu i niewolnictwa do programów nauczania historii.

„Bojkot [Izraela] nie może zastąpić zbrojnego oporu; bojkot służy zbrojnemu oporowi; jest to dobrze znane i bezdyskusyjne”

Prowadząca wywiad: Jak powiedziałeś, tym, co charakteryzuje ruch BDS w Kanadzie, jest jego wsparcie dla zbrojnego oporu. Jest to coś bardzo ważnego i należy na to zwrócić uwagę.

Barakat: Racja. Bojkot [Izrael] nie może zastąpić zbrojnego oporu. Bojkot służy zbrojnemu oporowi. Jest to dobrze znane i bezdyskusyjne. 

Prowadząca wywiad: Do jakiego stopnia władze kanadyjskie pozwalają wam obecnie na swobodne działanie?

Barakat: To nie tak, że nam pozwalają. Wyrwaliśmy to prawo. Sposób, w jaki narody uzyskują swoje prawa, polega na ich wyrwaniu. Żaden kapitalistyczny rząd ani reżim – szczególnie w kraju takim jak Kanada, który dopuścił się masowej rzezi milionów rdzennych mieszkańców tej ziemi – po prostu dałby nam nasze prawa. Dzisiaj jasno wyrażamy nasze stanowisko.

[…]

Mówimy głośno i wyraźnie, że wspieramy zbrojny ruch oporu w Libanie, Palestynie, Jemenie, Iraku i Syrii. Będziemy stać po stronie każdego regionu arabskiego, który walczy bronią i zapewnimy wsparcie społeczne i polityczne, a także wsparcie w mediach. Gdybym miał trochę więcej czasu…

Prowadząca wywiad: Bardzo proszę.

Barakat: Na przykład podczas agresji na Liban w lipcu 2006 r. spotkał się z nami kanadyjski minister spraw zagranicznych i powiedzieliśmy mu… Wszyscy obecni na tym spotkaniu – Irakijczycy, Syryjczycy, Palestyńczycy, Algierczycy… Powiedzieliśmy do niego: „Popieramy Hezbollah. Co zamierzasz zrobić – wsadzić nas do więzienia? Wszyscy popieramy Hassana Nasrallaha. Nawet za filiżankę kawy, którą pijesz, zapłacił Nasrallah”.