W niedawnej debacie w Al-Dżazira TV o kolonializmie i reżimach arabskich dr Hadi Shalouf, żyjący na obczyźnie Libijczyk i członek Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze, powiedział, że reżimy arabskie, które “zniszczyły nasze kraje i posłały nas z powrotem do Średniowiecza”, są gorsze niż kolonialiści.

Odpowiadając na stwierdzenie swojego oponenta, Muhammada Jahida Younesiego, sekretarza generalnego algierskiego ruchu Al-Islah, że kolonializm dokonał ludobójstwa w Algierii, Shalouf powiedział: „Arabowie codziennie uciekają ze swoich krajów… 80% Algierczyków chce uciec do Francji”. Shalouf wezwał „do wyzwolenia tych krajów od tych kryminalistów, tych zdrajców, tych dyktatorów, tych okupantów”, mówiąc, że sam jest „gotów pójść do świata arabskiego i wyzwolić go, tak jak wyzwolony został Irak”.

Debata, nadana 16 lutego 2010 r. w programie telewizji Al-Dżazira “Ittijah Muakis” (Odwrotny kierunek) nosiła tytuł: “Arabowie żądają przeprosin od kolonialistów”.

Żeby zobaczyć ten odcinek w MEMRI TV, odwiedź http://www.memritv.org/clip/en/2402.htm .

Arabscy władcy – “Gang kryminalistów… gorsi niż kolonialiści”

Faysal Al-Qassem, moderator: Kto wykazał więcej litości narodom arabskim: reżimy arabskie czy kolonialiści? [Cytuje wyniki sondażu wśród widzów:] Reżimy arabskie: 31.7%. Kolonialism: 68.3%.

Doktorze Shalouf, to rzeczywiście jest zabawne… 68% to taka wysoka liczba. Głosowało ponad 4 tysiące ludzi. 69% woli kolonializm od reżimów arabskich. Zabawne.

Hadi Shalouf: To nie jest zabawne. To wyraźnie pokazuje… Ci, którzy głosowali, są wnukami mudżahedinów, którzy poświęcali się, żeby wyzwolić te kraje. Niestety, jak powiedział pan we wstępie, te kraje zostały przekazane gangowi kryminalistów, którzy dowiedli przez te lata, że są gorsi niż kolonialiści.

[…]

Obywatele arabscy – w Algierii, Maroku, Syrii lub Libanie – zawsze wiedzieli, że ten cudzoziemiec, który przybył zza morza, jest kolonizatorem i że powinni mu się opierać. Ale kiedy nasi synowie i bracia przejęli władzę, co zrobili? Zniszczyli nasze kraje i posłali nas z powrotem do Średniowiecza…

[…]

Faysal Al-Qassem: Niektóre kraje domagają się przeprosin od zachodnich kolonialistów.

Hadi Shalouf: Wręcz przeciwnie. Mówię, że to my powinniśmy przeprosić kolonializm. Gdyby nasi męczennicy i mudżahedini byli dzisiaj tutaj, podnieśliby rewoltę. Gdyby 1,5 miliona algierskich męczenników i wszyscy męczennicy Libii, Syrii i wszystkich krajów arabskich byli tutaj, płakaliby i może także żałowali wszystkich kul, jakie wystrzelili do kolonialistów.

[…]

Muhammad Jahid Younesi: Populacja w Algierii w 1830 roku, kiedy rozpoczął się kolonializm, niemal równała się populacji Egiptu. Dzisiaj jest 35 milionów Algierczyków, podczas gdy populacja Egiptu liczy 80 milionów. To było ludobójstwo.

Hadi Shalouf: Ilu ludzi unicestwił reżim algierski po dojściu do władzy? Ile pieniędzy ukradł wojskowy reżim algierski od odzyskania niepodległości? […]

„Arabowie codziennie uciekają ze swoich krajów”

Hadi Shalouf: Arabowie codziennie uciekają ze swoich krajów. Widziałem Algierczyków płaczących w sądach francuskich, mówiących, że wolą pozostać we francuskim więzieniu niż wrócić do swojego kraju. Badanie naukowe pokazało, że 80% Algierczyków chce uciec do Francji. […]

Obecni władcy arabscy – więksi okupanci niż byli nimi kolonialiści

Hadi Shalouf: Jestem gotów pójść do świata arabskiego i wyzwolić go, tak jak wyzwolony został Irak. Musimy wyzwolić te kraje od tych kryminalistów, tych zdrajców, tych dyktatorów, tych okupantów. Uważam obecnych władców arabskich za większych okupantów niż byli kolonialiści.