Imran Khan, gracz w krykieta zamieniony w polityka, który jest teraz nowym premierem Pakistanu, jest w sytuacji, w której może tylko wygrać. Wobec pakistańskiej publiczności Khan obwinia „żydowskie lobby”, Amerykę i Izrael o wiele bolączek, jakie dręczą Pakistan. To zyskuje mu sympatię i poparcie pakistańskich wyborców. Równocześnie członek „żydowskiego lobby, które jest celem ataków Khana, bierze jego stronę i oręduje za wsparciem Pakistanu przez USA.

„Żydowskie lobby” jest określeniem powszechnie używanym przez pakistańskich polityków, włącznie z Khanem, którzy nie rozróżniają między Żydami a Izraelem. Przez ponad dziesięć ostatnich lat przywódcy w Pakistanie obwiniali Żydów o narzucanie Walentynek i Prima Aprilis muzułmanom; nazywali ONZ  żydowskim spiskiem; oskarżali Żydów i Izrael o obieranie za cel broni jądrowej Pakistanu; nazywali Facebook – i kampanię szczepienia przeciwko polio – żydowskimi spiskami i tak dalej[1]. Narracja Khana nie jest wyjątkiem w publicznym dyskursie Pakistanu.

Antysemityzm i prodżihadystyczne wypowiedzi Imrana Khana

W 2011 r. Khan, przywódca partii Pakistan Tehreek-i-Insaf (PTI), zaczął organizować polityczne wiece. W 2012 r. pakistańska Aaj TV poprosiła go o wyjaśnienie, dlaczego zmniejszyło się nagłośnienie medialne jego aktywności politycznej. Khan odpowiedział, że Żydzi kontrolują globalne media: „Problem polega na tym, że nasza [partia] stoi przed dwoma rządami: rządem centralnym… i rządem prowincji Pendżabu. Oni mają olbrzymie fundusze na reklamę [w posłusznych gazetach i kanałach telewizyjnych]… Reklamy odgrywają dużą rolę, a z tego powodu mała mniejszość, lobby żydowskie… kontroluje globalne media”[2].

W wywiadzie dla Dawn News TV wyjaśnił plan USA w Pakistanie: „W Ameryce jest bardzo duże lobby i jest to bardzo potężne lobby, i jest to w zasadzie izraelskie lobby. Chce ono cofnięcia programu nuklearnego Pakistanu. Kiedy używają słowa ‘bezpieczny’ znaczy to zasadniczo cofnięcie [programu nuklearnego Pakistanu]… I to lobby jest bardzo potężne. Ono próbuje doprowadzić do ataku na Iran – to samo lobby jest przeciwko programowi nuklearnemu Pakistanu i jest to izraelskie lobby”[3].

To nie są izolowane wypowiedzi Khana. W sierpniu 2017 r. za strategię USA w Afganistanie, którą prezydent Trump przedstawił w sierpniu 2017 r., obwiniał on „żydowskie lobby”. Według doniesień mediów pakistańskich Khan „ostro skrytykował rząd [pakistański] i jego polityków, pytając, gdzie byli, kiedy żydowscy i indyjscy lobbyści byli zajęci wpływaniem na rząd USA w Waszyngtonie i budowali strategię, [która jest] głównie skierowana na denuklearyzację Pakistanu”[4].

Khan oskarżał USA o prowadzenie wojny nie przeciwko terroryzmowi, ale przeciwko islamowi i propagował dżihad: „Dżihad jest bardzo prostą rzeczą. Kiedy prowadzę wojnę o moją wolność, to jest to dżihad. To jest werset z Koranu; jest prosty [i] jasny. [Kiedy] ktoś walczy o swoją wolność, to jest to dżihad. Ci, którzy walczą w Afganistanie przeciwko obcej okupacji, to jest dżihad”[5].

Prezes American Jewish Congress, Jack Rosen promuje Khana i Pakistan

Wkracza Jack Rosen, prezes American Jewish Congress (AJCongress), który jest organizacją członkowską Conference of Presidents of Major American Jewish Organizations.[6] Kiedy Khan mówi o „żydowskim lobby”, ma na myśli właśnie takie organizacje.

Pod koniec lipca 2018 r. Rosen opublikował artykuł zatytułowany Pakistan zasługuje na poparcie USA[7], a także rozprowadzał go przez e-mail. W artykule napisał: „Ostre słowa Khana przeciwko terroryzmowi w regionie zgadzają się z interesami USA. Pakistan może być wartościowym partnerem w walce przeciwko terroryzmowi i służy jako decydujące złącze w naszych staraniach w Afganistanie”[8]. Naprawdę? Khan powiedział coś dokładnie odwrotnego.

Rosen pisze, że Khan powinien dostawać więcej amerykańskich funduszy. Ale Khan powiedział: „Powiedzmy ‘nie’ [amerykańskiej] pomocy. Nie chcemy tej pomocy. Niszczy ona kraj”. Dodał: „[Jeśli Pakistan] będzie postrzegany jako pachołek Ameryki – biorąc dolary, by być zbrojnym najemnikiem dla Amerykanów – to wszystko, co robimy, jest podsycaniem ekstremizmu, a to jest nigdy niekończąca się wojna, która zniszczy Pakistan”[9].

Rosen nie wyjaśnia podstaw swoich  przekonań i nie wspomina roli Pakistanu w pomocy Talibanowi i zabijaniu żołnierzy USA w Afganistanie. Pisze: „Mówienie, że Pakistan nie jest na pierwszych liniach walki z pełnym przemocy ekstremizmem, jest jawnie absurdalne… [Istnieją ludzie] w Waszyngtonie, którzy odmawiają Pakistanowi narzędzi, jakich potrzebuje – w kategoriach wyposażenia militarnego, wsparcia finansowego i zachęty politycznej – by poskromić terrorystów”[10]. Ale admirał Mike Mullen, w owym czasie przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów, świadczył inaczej w przesłuchaniu w Senacie we wrześniu 2011 r.: „[Afgański Taliban] sieć Hakkani, działa jak dosłowne ramię służby specjalnej Pakistanu [ISI]”. ISI, powiedział, odegrała ”bezpośrednią rolę we wsparciu rebeliantów [Talibanu], którzy przeprowadzili morderczy atak na ambasadę amerykańską w Kabulu”[11]. Śledczy USA w Guantanamo Bay zaklasyfikowali ISI do grup terrorystycznych, wymieniając ją ”obok Al-Kaidy, Hamasu i Hezbollahu w Libanie jako zagrożenie”[12]. Zamachowcy z listopada 2008 r. w Mumbaju  otrzymywali instrukcje przez radio od swoich przywódców w Karaczi – włącznie z napadem na Taj Mahal Palace Hotel, w którym zabili 31 ludzi, i na Chabad’s Nariman House, gdzie torturowali i zabili rabina i jego żonę. Osama bin Laden znalazł bezpieczne schronienie w Pakistanie ”chowając się” przez pięć lat w willi położonej około kilometra  od Akademii Wojskowej Pakistanu w Kakul w Abbottabadzie. A  niedawno Michael Morell, były dyrektor CIA, napisał, że „poparcie Pakistanu dla dżihadystów – w skrócie, poparcie dla terrorystów walczących z Indiami…  przesącza się do ekstremistów, którzy chcą obalić samo państwo Pakistan, włącznie z Al-Kaidą i pakistańskim Talibanem”. Kontynuował: „Ten antypaństwowy ekstremizm dżihadystyczny narasta w Pakistanie, tworząc wizję koszmarnego społeczeństwa – ekstremistycznego rządu w Islamabadzie z bronią jądrową”[13]

Orędowanie przez AJCongress za ekonomicznym wsparciem dla Pakistanu tworzy niebezpieczną sytuację. Fundusze USA idą przez pakistańską armię z pokaźną ich częścią kierowaną do ISI, by finansować organizacje dżihadystyczne, takie jak Afgan Taliban, Laszkar-e-Taiba (LeT) i Dżaish-e-Muhammad (DżeM). Istotnie, Adnan Raszeed, dowódca pakistańskich talibów, który poprzednio pracował dla sił powietrznych Pakistanu, ujawnił, że armia pakistańska założyła jednostkę dżihadystyczną o nazwie „Idarat-ul-Pakistan… by przygotować mudżahedinów we wszystkich trzech siłach  armii, marynarce i siłach powietrznych – do przyszłego przejęcia [władzy]. Do tego czasu jednak ich misją było szkolenie ze strony DżeM i walka w Afganistanie”[14]. Istotnie, DżeM – opisana przez Adnana Raszeeda jako podjednostka ISI[15] – kontynuuje szkolenie nowego pokolenia dżihadystów. Członkowie DżeM walczą przeciwko Indiom w Dżammu i  Kaszmirze i organizacja dumnie chwali się swoimi osiągnieciami w tygodniku w języku urdu „Haftroza Al-Qalam”, otwarcie publikowanym i sprzedawanym na ulicach Pakistanu[16]. Ze swojej kwatery głównej w pakistańskim mieście Bahawalpur DżeM co roku organizuje serię imprez w całym Pakistanie, na których duchowni recytują „wersety dżihadu” z Koranu tuż pod nosami pakistańskiej armii; tylko przez pierwsze cztery miesiące 2018 r. odbyły się takie imprezy w 54 miejscach[17]. Podejściem pakistańskiej armii jest ograniczanie i kontrolowanie wszystkich grup terrorystycznych w Pakistanie, które działają w Pakistanie – ale popieranie wszystkich grup terrorystycznych, które działają poza Pakistanem: Afgan Taliban w Afganistan oraz Dżaish-e-Muhammad i Laszkar-e-Taiba w indyjskim Kaszmirze[18].

Szkodliwe popieranie – powracający problem

To nie pierwszy raz żydowscy przywódcy działają na rzecz organizacji na obszarach niezwiązanych z życiem żydowskim w USA, albo z powodu ignorancji, albo w jawnym lekceważeniu faktów. Na początku bieżącego roku żydowscy przywódcy, włącznie z samą Conference, zaangażowali się w spór między dwoma arabskimi krajami, który nie miał nic wspólnego z nimi lub z ich organizacjami, i w który nie mieli żadnego powodu ingerować[19]. Było to szczególnie niefortunne, ponieważ Katar – którego stronę zajęli przez sam fakt, że udali się tam bez ustanowienia warunków wstepnych swojej wizyty – gości osławionego, antysemickiego przywódcę Bractwa Muzułmańskiego, szejka Jousufa Al-Karadawiego, który powiedział, że Allah zesłał Hitlera na Żydów jako „bożą karę” i że „z wolą Allaha, następny raz będzie z rąk [muzułmańskich] wiernych”[20]. Katar jest także znany z terroryzmu, jak obszernie pisał o tym MEMRI[21], a w ostatnich miesiącach jego państwowa stacja telewizyjna Al-Jazeera TV nasiliła nadawanie treści antyamerykańskich[22].

Jest niekwestionowanym prawem każdego prywatnego obywatela amerykańskiego, włącznie z biznesmenem Rosenem, działanie jako zagraniczny agent pod warunkiem, że przestrzega Foreign Agents Registration Act (FARA) – nawet jeśli robienie tego jest jawnie przeciwko interesom USA lub własnej społeczności. Używanie jednak organizacji jako przykrywki do robienia tego jest złe i szkodliwe. Niemniej Conference nie przemówiła przeciwko tej praktyce. To laissez-faire podejście ze strony Conference pozwala wrogom Żydów na argumentowanie, że w ten sposób działa żydowska społeczność w Ameryce i „żydowskie lobby”. Choć Conference może nie mieć możliwości narzucania polityki, musi przynajmniej bardzo stanowczo zdystansować się od takiej szkodliwej działalności – która jest niczym innym jak własnoręcznie zadanym antysemityzmem.

* Yigal Carmon jest prezesem MEMRI; Tufail Ahmad starszym pracownikiem badawczym w MEMRI Islamism and Counter-Radicalization Initiative.


[1] For a detailed discussion of antisemitism among Pakistani leaders, see MEMRI Inquiry and Analysis Series, Pakistan’s Jewish Problem, Series No. 676, March 11, 2011.

[2] Youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=6M3IddLdk0I, accessed August 11, 2018.

[3] MEMRI Special Dispatch No. 5030, Rising Pakistani Politician Imran Khan, In U.S. On Fundraising Trip, Justifies Taliban’s 'Jihad In Afghanistan’ Against U.S. Forces, Accuses Jewish/Israeli Lobby Of Attacking Pakistan’s Nuclear Program, October 26, 2012.

[4] Tribune.com.pk (Pakistan), August 23, 2017.

[5] MEMRI Special Dispatch No. 7599, Pakistan’s Next Prime Minister Imran Khan Says Pakistanis 'Think The U.S. Is Not Fighting A War Against Terror; It’s A War Against Islam’; 'Jewish Lobby… Controls The Global Media’, July 31, 2018.

[6] Conferenceofpresidents.org/about/members, accessed August 11, 2018.

[7] Intpolicydigest.org/2018/07/31/pakistan-deserves-u-s-support, July 31, 2018.

[8] This quote is from Rosen’s email circulating his article.

[9] MEMRI TV Clip No. 3022, Imran Khan, Head of the Pakistani Tehreek-e-Insaf Party: US Aid Is Destroying Pakistan, June 16, 2011.

[10] Intpolicydigest.org/2018/07/31/pakistan-deserves-u-s-support, July 31, 2018.

[11] NYTimes.com (U.S.), September 22, 2011.

[12] Theguardian.com (UK), April 25, 2011.

[13] Axios.com/newsletters/axios-am-2ffd3215-b632-4780-b5cf-97bf3a846359.html, August 4, 2018.

[14] MEMRI JTTM report From The Archives: Taliban Commander Adnan Rasheed Details Jihadi Operations Inside Pakistani Air Force, Notes That Terror Group Jaish-e-Muhammad Is Sub-Unit Of Pakistan’s Inter-Services Intelligence, August 1, 2013.

[15] MEMRI JTTM report From The Archives: Taliban Commander Adnan Rasheed Details Jihadi Operations Inside Pakistani Air Force, Notes That Terror Group Jaish-e-Muhammad Is Sub-Unit Of Pakistan’s Inter-Services Intelligence, August 1, 2013. The source cited is Azan magazine, Issue No. 1, March 2013.

[16] MEMRI JTTM report Contrary To Pakistan’s Claim, Jihadi Group Jaish-e-Muhammad Carries Out Activities Across Pakistan, Quotes Prophet Muhammad: 'Jihad Is Obligatory Upon You Under Every Emir Whether He Be Pious Or Sinner’, September 6, 2017.

[17] MEMRI JTTM report Urdu Weekly: 6,000 People Benefit From 'Tours For The Explanation Of Jihadi Verses At 54 Places’ Across Pakistan, May 1, 2018.

[18] Afghanistan President Ashraf Ghani recently accused Pakistan of providing medical treatment to Taliban fighters wounded in clashes with Afghani forces. Voanews.com, August 17, 2018.

[19] Some were misled to believe that they were advancing Israeli humanitarian interests.

[20] See MEMRI TV Clip No. 2005, Sheik Yousuf Al-Qaradhawi: Allah Imposed Hitler Upon The Jews To Punish Them – „Allah Willing, The Next Time Will Be At The Hand Of The Believers”, January 28, 2009.

[21] See MEMRI Daily Brief No. 146, Qatar, The Emirate That Fools Them All, And Its Enablers, January 18, 2018.

[22] The administration, for now, is giving Qatar a pass, to allow the smooth functioning of the CENTCOM headquarters and the Al-Udeid airbase. But this forbearance will end because of Qatar’s bailout of Turkey, which violates U.S. sanctions and enables Turkish President Erdogan to keep holding Pastor Bronson hostage