Poniższy raport jest darmową próbką MEMRI Jihad and Terrorism Threat Monitor (JTTM). Informacja o prenumeracie JTTM znajduje się tutaj .Po zamachu ciężarówką w Nicei we Francji wieczorem 14 lipca 2016 r., w którym zginęło co najmniej 84 ludzi, zwolennicy ISIS online wyrazili radość, gratulowali sprawcom i podkreślali, że ten zamach jest odwetem za naloty odrzutowców koalicji, w tym francuskich, w Syrii i Iraku, które zabiły niewinnych muzułmanów. Sympatycy ISIS w Telegram zamieścili także bannery wychwalające zamach i przysięgające, że członkowie Państwa Islamskiego będą kontynuować uderzenia we Francji i na Zachodzie.

Kanał Telegram, Dabiq, zamieścił komentarz sympatyka ISIS, używającego nazwy miqdad, który napisał: „Czy Państwo Islamskie przyznało się do odpowiedzialności za pierwszą operację w Paryżu, czy nie – a z czasem to zrobiło – i nawet jeśli jeszcze nie przyznało się do odpowiedzialności za operację w Nicei, co nadal jest niejasne obecnie [w sensie, że nikt nie przyznał się do odpowiedzialności] – nasze serca nadal wypełnione są radością poziomu, jakiego jeszcze nie doświadczaliśmy! Jak możemy nie radować się, kiedy widzimy narządy niewiernych krzyżowców, którzy prowadzą wojnę z islamem, rozrzucone tu i tam?! Jak możemy nie cieszyć się po smutku, kiedy z zimną krwią zbombardowali ziemie muzułmańskie w Iraku, Syrii i innych miejscach?! Czy nie zasługujemy na radość?!”

Popierające ISIS kanały Telegram użyły zamachu jako okazji to szerzenia informacji, mających na celu zastraszenie obywateli Zachodu. Kanał Kawasir Al-Naszer zamieścił przesłanie po angielsku: „O krzyżowcy, mówiliśmy wam… Następny atak przyjdzie wkrótce, jesteśmy wszędzie, Allah Akbar”.

Popierający ISIS użytkownik Telegram, Al-Muzamdżir Al-Tarabulsi, także zamieścił post po angielsku: „Pamiętajcie, o krzyżowcy, wasze naloty powietrzne na muzułmanów. Niewinne dzieci, które zbiliście, meczety, które zniszczyliście i jak wiele matek wywołaliście łzę spadającą na jej dziecko… Więc przychodzimy do was, krzyżowcy. Przychodzimy uderzyć was w ten sam sposób, w jaki wy uderzyliście nas i teraz nadeszła walka”.

Wiele kanałów na Telegram zamieściło drastyczne zdjęcia dzieci rannych w nalotach powietrznych koalicji i francuskich, podkreślając aspekt odwetu. Tak, na przykład, kanał Kawasir Al-Naszer zamieścił serię takich zdjęć opublikowanych przez biuro informacyjne ISIS w prowincji Al-Anbar, podkreślając, że zamach w Nicei było odwetem za działania Francji.Pociski z napisem „Z Paryża z miłością”.

Jedno ze zdjęć zamieszczonych na tym kanale pokazuje pociski z następującym podpisem: „Tak palicie nasze dzieci, nasze domy i nasze rodziny. Przysięgamy na Allaha, że właściwa odpowiedź dopiero nadejdzie”. Ten sam kanał zamieścił także banner z hasztagiem „Módl się za Niceę” i tekstem po francusku: „Zaatakujemy was we wszystkich miejscach – waszych restauracjach i domach”.

Dodano tam cytat rzecznika ISIS, Abu Muhammada Al-’Adnaniego: „Zrozumieliście niebezpieczeństwo Państwa Islamskiego, ale nie znacie na nie terapii, bo na to niebezpieczeństwo nie ma terapii”.Banner grożący atakami na Francję

Jeden z użytkowników zamieścił zdjęcie po obróbce graficznej, przedstawiające wojownika ISIS duszącego francuskiego prezydenta Francois Hollande, gdy jego przyjaciele patrzą i śmieją się.


Kanał Kawasir Al-Naszer zamieścił banner po francusku i po arabsku z groźbami dla Francji, gdzie napisano: „O, Francuzi, tak jak wy zabijacie nas, tak zostaniecie zabici. Obiecujemy wam, że przeniesiemy pole bitwy do serca waszego domu. Wtedy zakosztujecie naszego gniewu”. Inny banner głosił: „Allah chroni Swoich wiernych, o, Hollande… A tutaj poniżyły cię Jego możliwości i możliwości jego żołnierzy. Poniżymy cię, świnio Francji”.


Wielu zwolenników ISIS zaatakowało duchownych muzułmańskich, którzy potępili ten zamach. Kanał Telegram, Muhalil Siyasi, zamieścił następujący tekst: „Duchowni upokorzenia [negatywne określenie duchownych służących rządowi] skarżą się na zabijanie ich panów-krzyżowców i przeklinają muzułmanina, który ich zabił – tego samego muzułmanina [chodzi o sprawcę zamachu w Nicei], który pomścił krew muzułmanów rozlaną przez odrzutowce krzyżowców!!! Błogosławieństwa dla ciebie, bracie. Otrzymasz największą łaskę Allaha. Otrzymasz raj wielkości zarówno nieba, jak ziemi”.

Jeden z sympatyków ISIS chwalił Palestyńczyków za wynalezienie taktyki używania samochodów w zamachach: „Zabijanie przez taranowanie z użyciem samochodów osobowych i ciężarówek jest pomysłem zrodzonym w umyśle makdisi [palestyńskim], który ma innowacyjną naturę i wymyśla taktyki dżihadu. Wczoraj nauczyli nas [o] kamizelkach wybuchowych i wiele planów walki ulicznej, a dzisiaj nauczyli nas tej taktyki. Niechaj Allah błogosławi Jerozolimę i otoczenie Jerozolimy i niechaj Allah błogosławi cały Lewant… O, Aksa, nadchodzimy”.


Visit the MEMRI site in Polish: http://www2.memri.org/polish/

If you wish to reply, please send your email to [email protected] .