Poniższy raport jest bezpłatnym dodatkiem MEMRI Jihad and Terrorism Threat Monitor (JTTM). Aby subskrybować informacje z JTTM kliknij tutaj .


Podczas powstawania raportu, szczegóły dotyczące tożsamości sprawcy i motywów ataku terrorystycznego w Nicei we Francji z 14 lipca 2016 roku nie zostały jeszcze podane przez francuskie władze do wiadomości publicznej. Jednak zwolennicy dżihadu i terroryści, którzy w większości są powiązani z ISIS, reagują na atak przejawami radości i gratulacjami.
Mem rozpowszechniany przez członków ISIS na platformie Telegram po ataku w Nicei „Paryż płonie, a Państwo Islamskie się rozwija”.


Wiadomości i zdjęcia udostępniane po ataku wyrażają radość ze śmierci niewiernych i poczucie, że udział Francji w operacji „Inherent Resolve” (po francusku „Chammal”) został pomszczony. Wiadomości nawołują do większej ilości ataków i wzywają muzułmańskich dżihadystów i sympatyków we Francji do przeprowadzania operacji w stylu samotnych wilków, i stwierdzają, że Francja była ostrzegana o zbliżającej się przeciwko niej zemście. Co więcej, w wielu wiadomościach znajdują się groźby, że będzie więcej zabitych, wzywają też naród francuski do przekonania swego rządu, żeby zaprzestano francuskich ataków na ISIS.

Na poziomie ideologicznym i religijnym udostępniono kilka istniejących dokumentów ogólnie uzasadniających ataki terrorystyczne i fatwę, dopuszczającą dla wyższych celów przypadkowe zabójstwo muzułmanów, którzy mogli znaleźć się przy okazji wśród ofiar legalnego „rozlewu krwi niewiernych”.Kilka wspomnianych zdjęć i wiadomości, jak ta powyżej, wymienia Françoisa Hollanda: „Tak, Hollande! Będziemy was zabijać, tak jak wy nas zabijacie. Problem ??? Więc bądźcie gotowi na to, co będzie dalej, nie wiecie, skąd przybędziemy i gdzie będziemy!”


Oto niektóre z tych reakcji zebrane na platformie społecznościowej Telegram i przetłumaczonych przez MEMRI:


Terrorysta z Al-Kaidy działający na nowym kanale informacyjnym na Telegramie i Twitterze o nazwie „The News Foundation” poinformował, że ponad 70 osób zmarło, dodając cytat z Koranu 9:14: „Walczcie z nimi, aby Allach waszymi rękami mógł ich ukarać, poniżyć ich, a wam pomóc ich zwyciężyć oraz ulżyć umysłom tych, którzy wierzą”.

Grupa holenderskich i belgijskich terrorystów Al-Kaidy w Syrii nazywających siebie „Walczący Dziennikarze” opublikowała następujący komentarz: „Europa: aktualności z kraju krzyżowców (Francji). (piątek, 15.07.2016) Francja znowu zaatakowana. Nicea: Liczba zabitych rośnie do ’84 zabitych’, po tym jak ciężarówka uderza w tłum krzyżowców francuskiego miasta. Chwała Allahowi”.Media ISIS rozpowszechniają powyższy obraz; czytamy: To co nadchodzi będzie jeszcze bardziej gorzkie. Oni byli tylko pierwszą jednostką specjalną”. Obraz pochodzi z filmu o zamachowcach z Paryża opublikowanego przez ISIS 13 listopada 2015.


Znany propagandowy kanał ISIS w języku arabskim, „Turjman Asawari”, napisał: „O, krzyżowcy, mówiliśmy wam. Czekajcie na kolejny atak, [on] już wkrótce [nadejdzie]”.


Grupa aktywistów-agentów wspierających ISIS w mediach działających w języku francuskim i arabskim, „Nashir for Design”, rozesłała kilka memów, komentarzy i zdjęć, o treści: „Jeśli Allah pozwoli, podbijemy wasze ziemie, zostaniecie muzułmanami wbrew sobie lub będzie płacić w upokorzeniu podatek pogłówny, w przeciwnym razie miecz spadnie na wasze karki. To jest obietnica Allaha”. Grupa udostępniła kilka zdjęć martwych dzieci w Syrii i stwierdziła: „To zrobiły wasze samoloty naszym dzieciom, więc zaakceptujcie to, co się z wami dzieje… To dopiero początek, jesteśmy lata za wami!”.


Kanał zarządzany przez francuskich agentów ISIS, „Dawlah Medias”, który głównie udostępnia materiały ISIS innym agentom lub zwolennikom ISIS, skomentował: „Obietnica została wypełniona […] Analiza konfliktu: -> więcej ataków na ISIS -> więcej zabitych muzułmańskich cywilów -> więcej nienawiści przeciwko Zachodowi -> więcej ataków terrorystycznych we Francji”.
Udostępniono wiele zdjęć i filmów wideo z ataku. Powyżej od lewej: „Atak w Nicei: Ostrzegaliśmy was”; „To jest piękne”; „Chcemy Paryża przed Rzymem”.


Kanał wspierający ISIS w języku arabskim i angielskim, „Gazwa Channel”, opublikował następujący komunikat, nakłaniający użytkowników do rozpowszechniania treści ISIS w mediach społecznościowych z wykorzystaniem zyskujących popularność hashtagów:

„#Announcement #KhilafahNews Do wszystkich zwolenników #IslamicState prosimy was o rozpowszechnianie przy użyciu następujących hashtagów, żeby pokazać światu prawdę o wojnie z Państwem Islamskim i jak oni sami na siebie to sprowadzili. Można użyć dowolnego materiału Państwa Islamskiego i ujawnić prawdę światu. Rozwścieczajcie niewiernych!!! Docelowe hashtagi to: # Nice06 #PrayForNice #France #Nice „Kolejny komunikat ostrzega, że przewidywane są dalsze ataki: „Myśleliście, że wojna się skończyła? To co widzieliście to dopiero początek!”.
Napis na tym memie w języku francuskim i arabskim brzmi: „O, Francuzi, tak jak wy zabijacie nas w naszych domach, my będziemy zabijać was w waszych. Obiecaliśmy już, że sprowadzimy walkę do waszych domów. Spróbujcie naszego terroru”.


Kanał ISIS w języku francuskim „Ansar Al-Tawhid” [1] skomentował ataki, radując się ze śmierci i oferując uzasadnienie religijne przypadkowych muzułmańskich ofiar, którzy prawdopodobnie zostali zabici w ataku: „Jak powiedział Ibn Tajmijja w fatwie Majmuaa: 'Jeśli jeden muzułmanin przypadkowo zabije innego muzułmanina, a jego celem było zwalczanie wewnętrznej walki i braku wiary, otrzyma od Allaha łaskę męczeństwa dla brata. […] Jeśli jest to brat [powiązany z ISIS terrorysta odpowiedzialny za zamach], Hollande pożałuje swojej wojny w Syrii. Ataki terrorystyczne będą spadać na nich, jak pociski wystrzeliwane w Syrii. […] To nie jest nasze święto [Dzień Bastylii], ale wiem, że niektórzy ludzie są dziś szczęśliwi. […] Nie szokują mnie [obrazy ataku], każdy dzień wygląda tak w Syrii i we wszystkich innych krajach muzułmańskich. Należy dziękować Vallsowi [2] ”.


Terrorysta ISIS nadający na Telegramie na kanale o nazwie „Turystyka mojej Ummah” udostępnił subtelną groźbę sugerującą, że kolejne ataki są w przygotowaniu: „Bracia i siostry, jeśli Bóg pozwoli, wkrótce przyjdzie bardzo dobra wiadomość! Niech Allah pomaga swojej armii na ziemiach Kalifatu i poza nimi! Amen”.


Poniższe obrazy zostały stworzone i udostępnione przez wspierającą ISIS grupę „Nashir for Design”:„Bracia [zamachowca z Orlando] Omara Mateena są dziś w Paryżu, nie zapomnieliśmy o krwi niewinnych. Spotkamy się z wami w każdym kraju”.„Jeśli wrócisz, będziemy. Kalifat powrócił w Nicei… czekajcie na to, co nadchodzi!”

„Nasze samotne wilki zmieniają paryski wieczór w dzień pożaru. Nie zamykajcie waszych dworców, nie śpijcie, nie jesteśmy zmęczeni i mamy jeszcze więcej niespodzianek, które sprawiają, że zapłaczecie”.”„Nie spoczniemy dopóki nie będziemy panować nad całą Ziemią przy pomocy prawa naszego Pana”.

[1] See MEMRI JTTM report The French-Language Media Entity Ansar At-Tawhid And Its Role In ISIS Terror Activity – Part I: Operational Aspects, Indications Of Influence On Larossi Abballa, July 15, 2016.

[2] This is a quote of a song released by ISIS, see MEMRI JTTM 'My Vengeance’ – New French-Language ISIS Song Justifies Terror In Europe, Praises Paris And Brussels Attacks, July 6, 2016.


Visit the MEMRI site in Polish: http://www2.memri.org/polish/

If you wish to reply, please send your email to [email protected] .