W walce politycznej, która trwa w Egipcie od usunięcia w lipcu 2013 r. reżimu Bractwa Muzułmańskiego (BM) prezydenta Muhammada Mursiego, między zwolennikami ministra obrony Abd Al-Fattaha Al-Sisiego a BM i jego zwolennikami szczególną rolę odgrywa narracja antysemicka, Każdy z obozów oskarża członków przeciwnego obozu o bycie Żydami i realizowanie Protokołów mędrców Syjonu.

Jednym z przejawów kampanii delegitymizacji BM przez obecny reżim jest porównywanie ich do Żydów i syjonistów. Prasa związana z reżimem twierdzi, że globalne BM przypomina globalny syjonizm i że jego plany są takie same, jak te z Protokołów. Twierdzi także, że założyciel BM, Hassan Al-Bana był Żydem, jak również, że Żydami było wielu z przywódców tego ruchu. Szereg stron na Facebooku przedstawia członków BM jak Żydów udających muzułmanów i pokazuje wizerunki Mursiego w żydowskim stroju oraz symbole BM ozdobione Gwiazdami Dawida.

Również zwolennicy BM rzucają to samo oskarżenie, przedstawiając członków obecnego reżimu, głównie samego Al-Sisiego i prezydenta Adly’a Mansoura jako Żydów realizujących Protokoły.

Poniżej przedstawiamy przykłady tych wzajemnych oskarżeń:

Przeciwnicy BM: Oni są jak Żydzi i syjoniści

Kaznodzieja salaficki: BM realizuje Protokoły mędrców Syjonu

Twierdzenie przedstawione pod koniec lipca 2013 r. przez kaznodzieję salafickiego dra Osamę Al-Qawsiego, który dodał, że syjoniści zdystansowali się od Protokołów [1] .

Artykuł w “Al Wafd”: Protokoły mędrców Syjonu – sekret potrzebny do zrozumienia obecnej działalności BM w Egipcie

[…]

Publicysta egipski: Globalne BM sformułowało Protokoły podobne do Protokołów mędrców Syjonu

[…]

Artykuł w “Roz Al-Youssef”: BM – masońsko syjonistyczna organizacja; założyciel Hassan Al-Bana był Żydem

[…]

BM porównywane do Żydów w mediach społecznościowych

Rozmaite strony na Facebooku porównują BM do Żydów i syjonistów. Na tych stronach ukazały się różne zdjęcia i rysunki kojarzące BM z symbolami żydowskimi. Na przykład, strona Facebooka pod tytułem „Żydzi udający muzułmanów” zamieściła następujące zdjęcie:


Czy wiedzieliście, że założyciel BM Hassan Al-Bana był żydowskiego pochodzenia? (Facebook.com/yahood.egypt, 30 maja 2013)

Jak również to zdjęcie:


(Facebook.com/yahood.egypt, 25 grudnia 2013)

Na poniższym obrazie pokazuje się “handel religią” między BM, syjonistami i chrześcijanami: „Hassan Al-Bana używał Koranu dla celów politycznych”; „Theodore Herzl używał Gwiazdy Dawida dla celów politycznych”; „Ryszard Lwie Serce używał Krzyża dla celów politycznych”. Pod ich podobiznami jest zdjęcie obalonego prezydenta Mursiego ubranego jak chasydzki Żyd z podpisem: „Żydzi udający muzułmanów”.


(Facebook.com/yahood.egypt, 23 grudnia 2013)

Kolejny obraz pokazuje spreparowany symbol BM: Koran, który jest w wersji oryginalnej zostaje zastąpiony Gwiazdą Dawida; zwrot “i przygotuj się” [5] poniżej mieczy jest zastąpiony słowami “i kłam”; nazwa “Bractwo Muzułmańskie jest zastąpione przez “Bractwo syjonistyczne”

Oryginalny symbol BM (po prawej) wraz z spreparowaną wersją (Facebook.com/yahood.egypt, 24 grudnia 2013)

Strona Facebooka „Zbrodnicze Bractwo” zawiera następujące obrazy:


( Facebook.com/Ekhwan.Criminals, 7 lipca, 15 sierpnia 2013)

Inna strona o nazwie „Zbrodnicze Bractwo zdradza ojczyznę” przedstawia następujący rysunek, który pokazuje „lud egipski” deptany przez „zbrodnicze Bractwo”:


( Facebook.com/elkhan303, 7 listopadaa 2013)

Zwolennicy Mursiego: Reżim zamachowców jest żydowski

Artykuł na witrynie internetowej BM: Obalenie Mursiego – realizacją Protokołów mędrców Syjonu

Zwolennicy BM rzucają podobne oskarżenia na swoich rywali. Maher Ibrahim Gaawan w artykule zatytułowanym “Dar zamachu dla syjonistów” zamieszczonym na witrynie identyfikowanej z BM, […] robi przegląd “darów” otrzymanych przez syjonistów w następstwie obalenia Mursiego:

„- Narodziny nowego partnera i zasób strategiczny dla syjonistów pod hasłem ‘rządź i dziel’.

– Pójście drogą Protokołów mędrców Syjonu w celu wyeliminowania projektu islamskiego.

– Przywrócenie uzurpacji, tyranii i ucisku ludów arabskich, co powoduje, że Izrael rośnie i rozkwita…

– Wymazanie tożsamości islamskiej i atakowanie wartości, pobożności, przyzwoitości i reform…

– Zmiana podstaw genetycznych ludzi tak, że nienawidzą, przeklinają i zabijają się wzajemnie, szpiegują siebie wzajemnie i triumfują wzajem nad sobą.

– Usunięcie wykwalifikowanych ludzi z ich stanowisk, uwięzienie ich w sposób niesprawiedliwy i agresywny i składanie ich w ofierze panom syjonistycznym…

– Całkowite poddanie się w celu zadowolenia wroga i otrzymania jego pomocy i błogosławieństwa…

– Uczynienie Egiptu jawnie podporządkowanym [przywódcom] globalnego syjonizmu, ponieważ [przywódcy zamachu stanu] odwiedzają ich, koordynują z nimi [działania], działają zgodnie z ich rozkazami, chronią ich, szerzą [ich idee] i zawiązują sojusze z nimi przeciwko silom reform […]

– Wzmocnienie więzów między Kairem i Tel Awiwem, prowadzenie współpracy taktycznej i zlewanie interesów strategicznych [obu] krajów oraz strategiczne koordynowanie wspólnych operacji militarnych.

– Odrodzenie planów syjonistycznych, których nie można było wykonać bez poddania się [Egipcjan], tak że plany takie jak Synaj jako alternatywna ojczyna [dla Palestyńczyków], plan [wielkiego Izraela] od Nilu do Eufratu, oblężenie Egiptu z południa i plany normalizacji są niedalekie.

– Poruszanie się jak satelita w orbicie syjonistyczno-amerykańskiej bezkońca i wiecznie…” [6]

Prezydent egipski Adly Mansour jest Żydem

Twierdzenie, że tymczasowy prezydent Egiptu Adly Mansour jest Żydem, przedstawiano już w lipcu 2013 r., dzień po ogłoszeniu obalenia Mursiego przez Al-Sisiego i mianowaniu Mansoura na prezydenta. Witryna internetowa BM cytowała post prezentera Al-Dżaziry i sympatyka BM Ahmeda Mansoura z jego strony Facebookowej, gdzie pisał: “Ci, którzy myślą, że nowy prezydent Egiptu jest muzułmaninem – oto prawda o nim. Nowy prezydent Egiptu jest adwentystą, co jest sektą żydowską, która zbliżyła się do chrześcijaństwa, ale patriarcha koptyjski odmówił przyjęcia ich nawrócenia… Gratulacje z powodu waszego żydowskiego i chrześcijańskiego reżimu”.


Post na stronie Facebooka Ahmeda Mansoura (4 lipca 2013)


Witryna internetowa BM cytuje Ahmeda Mansoura: „Żyd na tronie Egiptu” ( Ikhwanonline.com, 5 lipca 2013)

Al-Sisi i jego matka są Żydami

[…]


( Anfapress.net, 23 sierpnia 2013)

[Powyższy tekst jest skróconą wersją. Całość opracowania można przeczytać po angielsku tutaj: http://www.memri.org/report/en/0/0/0/0/0/0/7848.htm ]

Przypisy (nie spolszczone):

[1] Al-Wafd(Egypt), July 31, 2013.

[2] Al-Wafd(Egypt), August 11, 2013.

[3] Roz Al-Yousef(Egypt), August 1, 2013.

[4] Youtube.com/Watch?v=HwDLeiwpm0s, September 29, 2013.

[5] This word is the beginning of the verse „And prepare against them whatever you are able of power and of steeds of war by which you may terrify the enemy of Allah and your enemy and others besides them whom you do not know [but] whom Allah knows. And whatever you spend in the cause of Allah will be fully repaid to you, and you will not be wronged.” (Koran 8:60).

[6] Fj-p.com, November 2, 2013.

[7] Goud.ma, August 15, 2013.

[8] Veteranstoday.com, September 16, 2013.

[9] Rassd.com, September 21, 2013. [10] Al-Wafd (Egypt), August 22, 2013.