Poniższy raport jest teraz bezpłatną ofertą MEMRI Jihad and Terrorism Threat Monitor (JTTM). Aby uzyskać informację o prenumeracie JTTM,  kliknij tutaj. 

3 lipca 2022 r. portal internetowy Al-’Ahd News powiązany z libańskim Hezbollahem opublikował raport szczegółowo opisujący chronologię użycia i rozmieszczenia przez grupę bezzałogowych statków powietrznych (UAV) [1] nad Izraelem i Morzem Śródziemnym. 

Projekt „Siły Powietrzne” Hezbollahu i islamskiego ruchu oporu

Podkreślając historię projektu „sił powietrznych” islamskiego ruchu oporu, raport twierdził, że od jego uruchomienia na początku lat 80. projekt był „ściśle tajny” i chroniony „środkami bezpieczeństwa”. Projekt miał trzyczęściową „misję”: wdzieranie się w przestrzeń powietrzną, prowadzenie działań rozpoznawczych oraz obronę i reagowanie. Raport opisał każdą część w następujący sposób:

  • „Naruszenie przestrzeni powietrznej w odpowiedzi na podobne działania: wystarczy powiedzieć, że [ruch] oporu może naruszać przestrzeń powietrzną, gdy tylko chce, i może wybrać czas, miejsce, region i liczbę pojazdów powietrznych do rozmieszczenia.
  • Działalność rozpoznawcza: Ruch oporu bada bazy, lotniska, osiedla i infrastrukturę w północnym regionie okupowanej Palestyny ​​oraz w głębi Palestyny ​​w celu obrony naszego kraju.
  • Obrona i odpowiedź: 'Mirsad-1′ nie był początkowo używany do działań militarnych, tylko do przeciwdziałania naruszeniom, ponieważ ruch oporu chciał bronić suwerenności naszego kraju. Jednak jeśli nasz kraj zostanie zaatakowany, użyje wszystkich zasobów i dostępne mu możliwości bez wahania”.

Listopad 2004: Dziewiczy lot Mirsad-1

W raporcie odnotowano, że Hezbollah zaczął używać UAV już w pięć lat po „wyzwoleniu” południowego Libanu, co zbiegło się w czasie z eskalacją ruchu oporu na obszarze „Farm Szab’a” wraz z wystrzeleniem „Mirsad-1”. którego nazwa wywodzi się z wersetu Koranu „Zaprawdę, twój Pan zawsze wszystko obserwuje!” [2]

Należy również zauważyć, że Hezbollah wydał 7 listopada 2004 r. oświadczenie, w którym stwierdził, że „islamski ruch oporu postanowił zaskoczyć wroga w odpowiedzi na jego naruszenie przestrzeni powietrznej” i że „Mirsad-1” był gotowy „patrolować przestrzeń powietrzną nad okupowaną przestrzenią Palestyną, gdy tylko zechce, jako jeden z legalnych środków do konfrontacji z syjonistycznymi naruszeniami i atakami na suwerenność Libanu”.

Kwiecień 2005: Mirsad-1 leciał „niewykryty” przez 18 minut

Podkreślając cele Hezbollahu prowadzenia działań rozpoznawczych i reagowania na „naruszenia okupacji”, raport twierdził, że „Mirsad-1” zakończył swój drugi lot niecały rok później, rzekomo lecąc „niewykryty” przez 18 minut, „pomimo nowoczesnej technologii okupanta”.

Lipiec 2006: Pierwsza „misja szturmowa”

Opisując pierwsze użycie UAV w atakach, raport twierdził, że pomimo swojej wielkiej siły ognia Hezbollah używał UAV do przeprowadzania „misji szturmowych”, zauważając, że zostały zestrzelone na terytorium Izraela. Raport opisuje rozmieszczenie wielu UAV jako „wielkie roje latających stworzeń, wypuszczonych na nich”. [3]

„UAV nosiły emblematy Hezbollahu i Sił Powietrznych islamskiego ruchu oporu, oprócz barw wojskowych, które nadawały im wygląd gotowy do walki, ale okupacja zdołała strącić je nad okupowaną Palestyną. Dziesiątki okupacyjnych [izraelskich] żołnierzy i oficerów zebrało się wokół wraku po jednej z niespodzianek Operacji Szczera Obietnica” – czytamy w raporcie.

Październik 2012: „Dziedzictwo” Husseina Ajouba

Raport wskazywał na coś, co uznano za „alarm” dla Izraela – bezzałogowy statek powietrzny udający się w okolice Dimony przed zestrzeleniem przez izraelską eskadrę.

Sekretarz generalny Hezbollahu Hasan Nasrallah powiedział w tym czasie, że UAV „naruszył bezpieczeństwo okupanta i przeleciał setki kilometrów z Libanu do Dimony”, mówiąc, że był to irański model montowany w Libanie. Pojazd powietrzny został nazwany „Ajoub” na cześć Husseina Anisa Ajouba, znanego również jako Rabi, jednego z „męczenników” Hezbollahu.

Luty 2022: UAV „Hassan” oznacza nowe osiągnięcie

Podkreślając „odnowione podejście Hezbollahu do odstraszania, konfrontacji i rozwoju jego akcji oporu”, raport przytacza niedawny incydent, w którym UAV dokonał znaczącego „osiągnięcia”:

„’Hassan’ [UAV] wleciał w głąb okupowanego terytorium na prawie 70 kilometrów i przez około 40 minut, bez wykrycia ani monitorowania przez okupacyjne systemy obronne. Islamski ruch oporu zaznaczył nowe osiągnięcie związane z imieniem jego męczennika, dowódcy Hadżdża Hassana Al-Lakisa, pierwszego poszukiwacza przygód na niebie ruchu oporu”.

Podsumowując, raport nazwał rozmieszczenie trzech UAV „odstraszaniem”, mówiąc, że Izrael „plądruje” zasoby ropy naftowej Libanu. Najnowszy lot UAV, jak powiedziano, jest tylko „najnowszym rozdziałem” w annałach „sił powietrznych” islamskiego ruchu oporu i „nie będzie ostatnim”.


[1] Alahednews.com, July 3, 2022.

[2] Quran, Al-Fajr (The Dawn), 89:14.

[3] Quran, Al-Fil, 105:3.