Poniższy raport jest darmową ofertą MEMRI Jihad and Terrorism Threat Monitor (JTTM). Informacja o prenumeracie JTTM znajduje się tutaj.

W numerze z 27 lutego 2017 r. związany z Al-Kaidą tygodnik “Al-Masra”[1] skupił się na USA, a konkretnie na poglądach na islam głównego stratega Białego Domu. Streszczając artykuł z 16 lutego w gazecie „Guardian”[2], która przedstawia Bannona jako największego ekstremistę w administracji prezydenta Donalda Trumpa, “Al-Masra” utrzymuje, że poglądy Bannona stoją za zakazem wjazdu do USA obywateli siedmiu krajów o muzułmańskiej większości.

Według “Al-Masra” prezydent Trump podsyca płomienie islamofobii i to powoduje strach Zachodu przed islamem jako “przyszłym wrogiem i zagrożeniem jego hegemonii”. Tygodnik pisze także, że członkowie tak zwanej „alt-prawicy” w administracji Trumpa, włącznie z głównym strategiem, Stevem Bannonem, wierzą w walkę z samym islamem jako religią. Dodaje, że najlepszym przykładem idei wojny z islamem  są niedawne wypowiedzi Bannona, w których, zdaniem tygodnika, sugeruje on, że wojna jest jedynym sposobem zapobieżenia „islamizacji” Europy przez społeczności muzułmańskie i zaprowadzenia prawa szariatu w USA.

“Al-Masra” pisze, że artykuł “Guardiana” autorstwa Christophera de Bellaigue oskarżył prezydenta Trumpa i jego wewnętrzny krąg o stan wojny z islamem. Następnie podkreśla to, co uważa za ekstremistyczne myśli Bannona, jak napisano w artykule „Guardiana”, włącznie z wzywaniem do konfliktu zbrojnego przeciwko muzułmanom w Europie i promowaniem zderzenia cywilizacji między Zachodem a światem muzułmańskim. Artykuł w „Guardianie”, jak pisze tygodnik, cytował krytykę skierowaną przez Bannona na wypowiedź prezydenta George’a W. Busha po 9/11, że islam jest religią pokoju i jego zdanie, że islam jest „religią podporządkowania się”

Według “Al-Masra” artykuł “Guardiana” kończy się wskazaniem na retorykę świty Trumpa, która opisuje jako przedstawiająca muzułmanów nie jako uczestników w cywilizacji globalnej, ale jako członków sui generis podgrupy ludzkości, której „wrodzona cechy obejmują agresję i brutalność i od której przyzwoici Amerykanie powinni być oddzieleni”.

Przypisy:

[1] “Al-Masra” Nr 41, 27 lutego 2017.
[2] Theguardian.com, 16 lutego 2017.

 

Visit the MEMRI site in Polish: http://www2.memri.org/polish/

If you wish to reply, please send your email to memri@memrieurope.org.