Cztery dni po wyborach 21 lutego 2020 r. do irańskiego parlamentu. Madżlisu, znany saudyjski dziennikarz, Tareq Al-Homayed, były redaktor naczelny wychodzącej w Londynie saudyjskiej gazety „Al-Sharq Al-Awsat”, opublikował artykuł w saudyjskiej gazecie „Okaz”, zatytułowany Wirus [reżimu] Chomeiniego. W artykule krytykował zachodnie media, lewicowe organizacje i Demokratów USA za pełne hipokryzji przymykanie oczu na „farsę irańskich wyborów parlamentarnych”, w których tysiące reformatorskich i umiarkowanych kandydatów zdyskwalifikował z góry reżim.[1]

Atakując irański reżim za destrukcyjne działania w Iranie i w krajach regionu, Al-Homayed ostrzegał, że ten „śmiertelny wirus” likwiduje wszelki postęp i reformy. Dodał, że zaskakująca łagodność Zachodu wobec działalności Iranu zagraża nie tylko Iranowi, ale całemu regionowi.

Karykatura w gazecie „Al-Arab”: Koronawirusa przytłacza wirus irańskiego reżimu (Źródło: Al-Arab, Londyn, 25 lutego 2020)

Poniżej podajemy fragmenty artykułu Al-Homayeda:

Farsa irańskich wyborów parlamentarnych zakończyła się bez [wywołania] poruszenia na Zachodzie… Nie było zgiełku w mediach ani żadnych artykułów w głównej prasie w ostatnich dniach.

Jest tak mimo faktu, że [irańska] Rada Strażników, której 12 członków mianuje irański najwyższy przywódca, nie dopuściła 6850 Irańczyków do ubiegania się o wybór na 290 parlamentarnych miejsc z różnych [fałszywych] powodów, włącznie z „nielojalnością wobec islamu!” Reżim ajatollahów zrobił to wszystko, niemniej nie widzieliśmy burzy krytyki  lub artykułów redakcyjnych na Zachodzie. Nawet Demokraci [w USA] nie protestowali – nie protestowali choćby tak, jak [protestowali] po tym, jak administracja Trumpa zabiła terrorystę Kasema Solejmaniego, przywódcę zniszczenia Iranu i regionu….

Nie mówię tu o hipokryzji lewicy ani Demokratów, ani pewnych medialnych instytucji i organizacji na Zachodzie – ale o ryzyku ignorowania irańskiego niebezpieczeństwa, które zagraża nie tylko Irańczykom, ale regionowi, i o niedocenianiu go.

Irański reżim, reżim [ajatollaha Ruhollaha] Chomeiniego [ założyciela Islamskiej Rewolucji Iranu], jest wirusem, który jest śmiertelny dla postępu i reform w naszym regionie. Jest bardziej śmiertelny niż jakikolwiek inny wirus. Kiedy nie dopuszcza się do ubiegania się o wybór 6850 Irańczyków, zagraża to nie [tylko] samemu Iranowi, ale całemu regionowi. Istotnie, to jest, co Iran robi także w Iraku od 2003 r.; co gorsza, robi to w Libanie, kiedy zestawia się tam rząd, lub kiedy jego sojusznicy [tj. Hezbollah] eliminują swoich [politycznych] rywali, zaczynając od zabicia [w 2005 r. byłego libańskiego premiera] Rafika Al-Haririego. Gorsze niż to wszystko jest to, co Iran robi w Syrii, Gazie i Sana [w Jemenie].

Tym, co znaczy ten wirus Chomeiniego i co niektórzy na Zachodzie ignorują, jest, że nie ma nadziei na postęp i reformy w regionie i że zasoby, pozytywne aspekty i nadzieje narodów w Iranie, Iraku, Libanie i Syrii są zagrożone. Znaczy to także, że rozsadniki ekstremizmu i ignorancji działają przez okrągłą dobę i że jak długo trwa polityczna korupcja Iranu i [jak długo] wirus Chomeiniego szerzy się w regionie, ruina uderza we wszystkich.

Z jakiegoś zaskakującego powodu ta farsa wyborów w Iranie, mimo zasięgu bojkotu jej przez [irańskie] społeczeństwo, [a nawet mimo tego, że] reżim nie dopuścił tysięcy ludzi do stanięcia w wyborach, wydaje się przechodzić niezauważona przez artykuły redakcyjne, reportaże i szczegółowe artykuły na Zachodzie, by wyjaśnić niebezpieczeństwo tego, co dzieje się [w Iranie], zarówno dla samych Irańczyków, jak dla całego regionu. Prawda jest, że łagodność Demokratów [w USA], lewicy i [międzynarodowych instytucji wobec Iranu jest najgorszą możliwą propagandą [dla promowania] demokracji w naszym regionie i [zamiast tego promuje] niebezpieczne szerzenie się wirusa Chomeiniego, który likwiduje wszystkie szanse na lepszą przyszłość.[2]

[1] See MEMRI Special Dispatch No. 8582, Iranian Majlis Representative From Qom: 10 Deaths Every Day From Coronavirus In The City, The Regime Is Concealing The Numbers Of Dead In Iran; Former Official In Office Of President Rouhani: 'Coronavirus – A Gift From The Clerics Of The Islamic Republic [Of Iran] To The People’, February 24, 2020.

[2] ’Okaz (Saudi Arabia), February 24, 2020.