25W artykule z 21 lutego 2020 w tureckiej gazecie „Sözcü”, zatytułowanym Nade wszystko, co oni ukradli?, dziennikarz Bekir Coşkun pisał o szkodach kulturalnych dokonanych przez rząd prezydenta Recepa Tayyip Erdoğana, który  jest u władzy od 18 lat: „Przez ostatnich 18 lat dokonali tego, czego nie mogły dokonać armie krzyżowców… Wiele z tego, co należało do nas, zniknęło… Ale nade wszystko, ukradli naszą wiarę”[1].

Turecki dziennikarz Bekir Coşkun.

Po opublikowaniu artykułu we wrześniu 2013 r. członkowie parlamentu z ramienia AKP zaskarżyli Bekira Coşkuna, w wyniku czego został skazany na rok, dwa miesiące i 17 dni więzienia. Konstytucyjny Sąd Turcji obalił ten wyrok w 2015 r., nazywając go „złamaniem wolności słowa” i zamiast tego    Coşkun został obłożony grzywną 5 tysięcy tureckich lirów. Stosunkowo niedawno prezes Sądu Konstytucyjnego, Zühtü Arslan, przytaczał sprawę Coşkuna w odrębnej opinii, o czym wiadomość opublikowano pod tytułem: Bekir Coşkun stał się symbolem wolności słowa i prasy[2].

Poniżej podajemy tłumaczenie artykułu Coşkuna.

Ukradli „nasze fabryki, nasze zatoki, nasze porty, naszą republikę… dziedzictwo naszego założyciela, zarysy naszych miast… przyszłość naszych dzieci, naszą nowoczesność… i ukradli nasza wiarę”

Nasze fabryki, nasze zatoki, nasze porty, nasza republika, nasze jestestwo, dziedzictwo naszego założyciela, zarysy naszych miast, nasze tereny zielone, nasza przysięga, nasze marsze, nasze uczucia narodowe, przyszłość naszych dzieci, nasza nowoczesność… Tego nie można zliczyć… Choć może uda się dostać niektóre z nich z powrotem, niektóre nigdy nie powrócą… I ukradli naszą wiarę…

Kiedy byłem w trzeciej klasie, moja babcia, Emine, nauczyła mnie pierwszych modlitw, a kiedy recytowałem je poprawnie, kupiła mi parę niebieskich skarpetek. Z niebieskimi skarpetkami na nogach, mój wujek Osman trzymał mnie za rękę i zaprowadził na piątkowe modły w  Bozova.[3] Potem… Potem, kiedy mój mały umysł dojrzał i zobaczyłem oszustwo popełniane w imię religii, te początkowe uczucia zaczęły ulatywać… Opuścił mnie spokój mojego serca…

Naprawdę chciałbym znać człowieka wiary w niepokalanym domu modlitw, z mądrą twarzą, który jest daleko od brudu świata, który nie odrzuca tego, czego uczą nas w szkole, który potrafi wytłumaczyć mi miłość, współczucie, pokój, miłosierdzie i jak być dobrym człowiekiem… Ale to się nie zdarzyło.

„Przez ostatnich 18 lat dokonali tego, czego nie mogły dokonać armie krzyżowców, renty roczne, grabieże, hańba w salach sypialnych, ataki na republikę, mordowanie prawa, zacofanie”

W rzeczywistości, kiedy dorosłem i zobaczyłem, co było schowane pod przykrywką religii, myślałem o moich niebieskich skarpetkach. Eksploatatorzy religii brali naiwnych ludzi, takich jak ja, którzy zaczynali szczęśliwi obok nich, ustanawiali zgromadzenia, kulty , a także partie polityczne i czynili je na swoje podobieństwo… Tacy jak ja, byli pozostawiani poza [nimi]… Żeby nie byli z nimi… Żeby niczego z nimi nie dzielili… Dalecy i gniewni…

Może, kiedy czytacie ten artykuł, większość z was powie: „On opisuje mnie”. Bo to nie jestem tylko ja. To także wy wszyscy… Przez ostatnich 18 lat dokonali tego, czego nie mogły dokonać armie krzyżowców, renty roczne, grabieże, hańba w salach sypialnych, ataki na republikę, mordowanie prawa, zacofanie, wszystko w imię religii zamienionej w insurekcję w sercach wiernych…

Wyjęli z naszych rąk jedyne miejsce, w którym mogłem zamknąć oczy i pobiec w moich niebieskich skarpetkach, żeby znaleźć spokój… Wiele z tego, co należało do nas, zniknęło… Ale nade wszystko, ukradli naszą wiarę.

 

[1] Sozcu.com.tr/2020/yazarlar/bekir-coskun/en-cok-neyimizi-caldilar-5637512, February 21, 2020.

[2] Sozcu.com.tr/2020/gundem/bekir-coskun-ifade-ve-basin-ozgurlugunun-simgesi-oldu-5621875, February 13, 2020.

[3] Bozova is a district of the city of Şanlıurfa, Turkey.