Znany dysydent irański i profesor uniwersytetu w Teherania, Sadegh Zibalakam, który w 2014 r. był skazany na 18 miesięcy więzienia za krytykowanie polityki nuklearnej reżimu i za reformistyczne i proamerykańskie opinie, jest wybijającym się głosem w konflikcie w Iranie między obozem ideologicznym i obozem pragmatycznym. MEMRI publikował wiele jego wypowiedzi [1] . Poniżej są dwa niedawne klipy filmowe MEMRI TV z wypowiedziami Zibakalama.

Zibakalam odmawia deptania flag amerykańskiej i izraelskiej

5 listopada 2016 r. zamieszczono w Internecie materiał filmowy, który pokazywał Zibakalam odmawiającego deptania po flagach amerykańskiej i izraelskiej i odpychającego studentów, którzy próbowali go do tego zmusić. Profesor Zibakalam wyjaśnił później w programie telewizyjnym z 10 listopada, że deptanie po fladze jakiegokolwiek narodu jest oznaką nieposzanowania tego narodu. Film z tego incydentu oraz wywiad zostały zamieszczone na stronie Facebooka Zibakalama w listopadzie.

Żeby zobaczyć klip, kliknij tutaj lub poniżej

Zibakalam powiedział w wywiadzie: „Jest błędem palenie flagi jakiegokolwiek narodu. Jest to oznaka nieposzanowania tego narodu. Umieszczanie flagi kraju na ziemi i deptanie po niej jest błędem, oznaką braku szacunku wobec tego narodu. Robisz tego rodzaju rzeczy, a potem jakiś mieszkający w Londynie [Irańczyk] skarży się, że kiedy jedzie do USA, jest starannie sprawdzany na lotnisku. Nawet skanują jego oczy. To jest akt nieposzanowania”.

Zibakalam przeciwstawia się “misji” reżimu irańskiego zniszczenia Izraela

W wywiadzie przeprowadzonym przez irańskie ministerstwo kultury islamskiej Zibakalam krytykował reżim islamski z powodu jego stanowiska wobec Izraela, mówiąc, że przez propagowanie wezwań do zniszczenia Izraela Iran łamie Kartę ONZ. Krytykował następnie pomysł najwyższego przywódcy, Alego Chamaneiego, przeprowadzenia referendum o przyszłości Izraela, mówiąc, że jest nierealistyczny, a ponadto nie jest sprawą Iranu i wskazywał, że zobowiązanie Iranu do zniszczenia Izraela było ewidentne w paradowaniu rakiet dalekiego zasięgu z hasłami po hebrajsku, oznajmiającymi, że “Izrael musi zostać zniszczony”. Wywiad zamieszczono na oficjalnym koncie YouTube Ministerstwa 16 listopada 2016 r.

Żeby zobaczyć ten klip, kliknij tutaj lub poniżej

Podajemy spisany tekst wywiadu:

Zibakalam: ONZ oficjalnie uznała Izrael, a Iran jest państwem członkowskim. Według Artykułu 1 Karty ONZ, państwa członkowskie ONZ nie mogą prowadzić aktów agresji wzajem wobec siebie i nie wolno im życzyć śmierci i zniszczenia innemu narodowi.

[…]

Iran powinien najpierw wycofać się z ONZ zanim będzie mógł skandować “Śmierć Izraelowi” i “Izrael musi zostać zniszczony”.

[…]

Jaki palestyński ruch polityczny wzywa do zniszczenia Izraela?

Prowadzący wywiad: Islamski Dżihad i Hamas…

Zibakalam: Absolutnie nie. Hamas wzywa do państwa palestyńskiego. Gdzie wzywa do zniszczenia Izraela?

[…]

Większość Palestyńczyków, która została uchodźcami w 1948 r., niemal 70 lat temu, już nie żyje, a niektórzy wyemigrowali do Jordanii, Armenii lub Etiopii. Tam jest teraz drugie lub trzecie pokolenie [Palestyńczyków]. Czy naprawdę proponuje pan przeprowadzenie referendum, by zdecydować, czy powinni powrócić do Palestyny, czy nie? Jak w ogóle zidentyfikuje pan ich?

[…]

Powiedzmy, że przeprowadza się referendum jutro i że Żydzi wracają tam, gdzie żyli 70 lat temu… Załóżmy, że byłoby to możliwe.

Prowadzący wywiad: Czy chce pan powiedzieć, że nie powinno nas to obchodzić?

Zibakalam: Nie, nie to mówię. Mówię o misji Iranu zniszczenia Izraela i o naszych oświadczeniach, że musimy zniszczyć Izrael…

Prowadzący wywiad: Nie mówimy o zniszczeniu Izraela bombą atomową…

Zibakalam: Panie Dehbashi, proszę się ze mną nie sprzeczać. Proszę nie mówić: „Mówimy o referendum, nie o zniszczeniu [Izraela]. Kiedy piszecie na waszych pociskach rakietowych „Izrael musi zostać zniszczony”, to nie jest to dowcip. Te pociski mają zasięg 2-3 tysięcy kilometrów, jeśli więc wystrzelicie je stąd, z pewnością trafią w Tel Awiw. Piszecie na pociskach rakietowych „Izrael musi zostać zniszczony” po hebrajsku, żeby rozwiać wszystkie wątpliwości [co do waszych zamiarów]. Czy to jest rzeczywiście mówienie o prawach człowieka? Kto powierzył Iranowi te misję? Arabowie? Czy Arabowie mówią: „O Iranie, jesteśmy niezdolni do zniszczenia Izraela, a wiesz, że my Arabowie bardzo cię kochamy, prosimy więc, przyjdź i zrób to dla nas”?! Czy to powiedzieli Palestyńczycy? Hamas? OWP? Czy powiedział to parlament palestyński na wygnaniu? Czy jest to zapisane w naszej konstytucji? Czy był sondaż, w którym Irańczycy powiedzieli, że Izrael musi zostać zniszczony? Czy mówi to islam? Kto powiedział, że musimy zniszczyć Izrael?!

[…]

Istnieje praktyczny powód, dla którego mnie nie aresztują. Mówią sobie: Po co go aresztować? Możemy po prostu zadzwonić do niego i powiedzieć, żeby się zamknął, a nie wypowie więcej ani jednego słowa.

[…]

Wiedzą, że jeśli mnie poproszą, w pełni się podporządkuję – po co więc aresztować mnie? Po [demonstracjach] 18 września 2009 r. zadzwonili do mnie i powiedzieli: “Zibakalam”… To było, kiedy otworzono BBC [w języku farsi]. “Proszę więcej nie rozmawiać z BBC” – powiedzieli. Odpowiedziałem: „Dobrze”. Zadzwonili i powiedzieli: “Panie Zibakalam, proszę nie rozmawiać z Radio Farda”. Odpowiedziałem: „Dobrze”. Kolejny telefon: „Nie rozmawiać z VOA”. Odpowiedziałem: “Dobrze. Po co mielibyśmy go aresztować, skoro podporządkowuje się za każdym razem, kiedy mówimy mu, co ma robić?

Przypis:

[1] Patrz na przykład MEMRI, Seria Specjalnych Komunikatów – Nr 6252 – 8 stycznia 2016
Irański intelektualista o porozumieniu nuklearnym z Iranem: To koniec skandowania „Śmierć Ameryce” i wiele innych.

Visit the MEMRI site in Polish: http://www2.memri.org/polish/

If you wish to reply, please send your email to [email protected] .