Poniżej podajemy próbkę niedawnych raportów z blogu MEMRI “Media irańskie”

Odwiedzaj często MEMRI’s Iranian Media Blog (http://www.thememriblog.org/iran/ ) po najświeższe wiadomości ze źródeł w języku perskim, których nie znajdziesz nigdzie indziej. Seria MEMRI Specjalne komunikaty oraz Badania i Analizy o Iranie znajduje się tutaj: http://www2.memri.org/iran.html .

Ajatollah Jannati w piątkowym kazaniu w Iranie: Przesłanie demonstracji Dnia Kud do USA i Izraela: Świat was nienawidzi
W piątkowym kazaniu, irański ajatollah Ahmad Jannati, który prowadził piątkowe modły w Teheranie, podkreślił, że Ostatni Posłaniec i 12 Imamów szyickich sprzeciwiało się uciskowi i że demonstracje podczas Międzynarodowego Dnia Kud (Jerozolimy) wskazują na międzynarodowe sumienie sprzeciwiające się uciskowi. „Demonstracja Dnia Kud różni się od innych demonstracji, takich jak demonstracja 22 Bahaman (zaznaczająca Rewolucję Islamską w Iranie w 1979 r.), ponieważ jest międzynarodowa, podczas gdy inne demonstracje mają korzenie w religii i nacjonalizmie” – powiedział ajatollah Jannati. Prowadząc piątkowe modły w Teheranie chwalił tegoroczną demonstrację Dnia Kud i powiedział, że ludzie innych wiar, innych niż islam, także uczestniczyli w tej demonstracji. Ajatollah Jannati dodał: „W tym roku demonstracje Dnia Kud były wspanialsze niż kiedykolwiek. Miały przesłanie dla Izraela i USA – a tym przesłaniem jest – ‘Świat was nienawidzi’”. Ajatollah Jannati podkreślił, że Ostatni Posłaniec i 12 Imamów szyickich byli przeciwko uciskowi i że demonstracje Międzynarodowego Dnia Kud wskazują na międzynarodowe sumienie sprzeciwiające się uciskowi. „USA i Izrael są przejawami ucisku na świecie. Gdyby nie było demonstracji Dnia Kud, Izrael czułby się lepiej, a Palestyńczycy gorzej, niż jest to dzisiaj” – powiedział Ajatollah Jannati.

(Żeby zobaczyć stronę MEMRI TV poświęconą ayatollahowi Ahmadowi Jannati’emu, odwiedź http://www.memritv.org/subject/en/487.htm )

http://www.thememriblog.org/iran/blog_personal/en/20341.htm

Ahmadineżad wzywa Obamę do wprowadzenia w życie zmiany

Prezydent Iranu Mahmoud Ahmadineżad wezwał amerykańskiego prezydenta Baracka Obamę do wprowadzenia w praktykę swojego „motta zmiany” tak szybko, jak to możliwe. Podczas spotkania z brazylijskim prezydentem w kuluarach 64 Zgromadzenia Ogólnego ONZ Ahmadineżad powiedział: „Uważamy, że motto zmiany prezydenta Obamy musi zostać wprowadzone w życie tak szybko, jak to możliwe, ponieważ zmiana jest poważną potrzebą i cały świat oczekuje poważnych i konkretnych zmian pod tym względem”. Odniósł się również do wzajemnych związków Iranu i Brazylii, mówiąc, że obecna sytuacja globalna wymaga rozszerzonej współpracy tych dwóch krajów i pomocy przy ustanowieniu sprawiedliwego porządku na całym świecie.

http://www.thememriblog.org/iran/blog_personal/en/20331.htm

Wysoki duchowny irański w Rosji: Iran – ośrodkiem ruchu anty-izraelskiego
Wczoraj wysoki irański duchowny powiedział, że Iran jest osią w ruchu antyizraelskim w świecie islamskim. Ajatollah Mohammad Ali Tashkiri, sekretarz generalny Światowego Zgromadzenia Bliskości Szkół Islamskiej Myśli, powiedział to w wywiadzie dla agencji informacyjnej republiki islamskiej w Moskwie. Ajatollah Taskhiri jest w Rosji jako uczestnik konferencji „Rosja i świat islamu: współpraca na rzecz wspomagania stabilności”.

http://www.thememriblog.org/iran/blog_personal/en/20330.htm

Chamenei: Jest nieprawdopodobne, by wrogowie Iranu zaangażowali się w militarną konfrontację z nim
Najwyższy Przywódca irański Ali Chamenei powiedział wczoraj, że wrogowie próbują podważyć znaczący postęp tego kraju w wielu dziedzinach. Uwaga ta padła na spotkaniu z przewodniczącym i członkami Zgromadzenia Ekspertów. Podkreślając siłę Republiki Islamskiej w wielu dziedzinach, ajatollah Chamenei powiedział, że wrogowie planują bardzo skomplikowany spisek, żeby naruszyć jedność kraju i wymaga to czujności wszystkich intelektualistów. Dodał, że jest nieprawdopodobne, by na tym etapie wrogowie zaangażowali się w militarną konfrontację z Iranem.

http://www.thememriblog.org/iran/blog_personal/en/20328.htm

Ahmadineżad: Slogan “Śmierć USA” spowodowany jest “złowrogim zachowaniem” USA

Irański prezydent Mahmoud Ahmadineżad powiedział, że slogan “Śmierć USA” skandowany przez Irańczyków, jest wynikiem “złowrogiego zachowania” rządu USA. We wczorajszym wywiadzie dla amerykańskiego National Public Radio (NPR), Ahmadineżad powiedział, że w swoich komentarzach prezydent Barack Obama zaakceptował ten fakt i wezwał do zmiany traktowania innych narodów przez Waszyngton. Zapytany o przyczyny skandowanego w Iranie sloganu „Śmierć USA” Ahmadineżad powiedział: „To ich [Irańczyków] reakcja na złowrogie zachowanie rządu USA”.

http://www.thememriblog.org/iran/blog_personal/en/20326.htm

Funkcjonariusz irański: Obama przyjmuje oświadczenia Ahmadineżada

Esfandiar Rahim Mashai, dyrektor biura irańskiego prezydenta Mahmouda Ahmadineżada powiedział, że mowa prezydenta Baracka Obamy do ONZ-u świadczy o zmianie wrogiej polityki USA wobec Iranu i dodał, że stwierdzenia w niej zgadzają się z propozycjami Ahmadineżada. Mashai powiedział, że zgromadzeni oklaskiwali Obamę, bo mówił jak Ahmadineżad. Tymczasem Ahmadineżad powiedział przywódcom stowarzyszeń islamskich w USA, że myśl wysłania islamskiego wojska, by wyratować Palestyńczyków, jest dobra, ale wyraził nadzieję, że polityka USA zmieni się tak, by nie było potrzeby tego robić.

http://www.thememriblog.org/iran/blog_personal/en/20325.htm

“Kayhan”: USA musi uznać globalną siłę Iranu

Irańska gazeta “Kayhan”, bliska irańskiemu Najwyższemu Przywódcy Ali Chamenei’emu wezwała USA do uznania siły Iranu i jego specjalnego statusu w świecie. Dodała, że USA muszą zaprzestać swojej „szalonej dyplomacji” skierowanej na popieranie jałowego planu pokojowego prezydenta Baracka Obamy, który nie zważa na prawa Palestyńczyków i na konieczność eliminacji istnienia Izraela.

http://www.thememriblog.org/iran/blog_personal/en/20298.htm

Redaktor “Kayhan” w jadowitym ataku na Arabię Saudyjską

Reaktor irańskiej gazety “Kayah” Hossein Shariatmadari, który ma bliskie związki z irańskim Najwyższym Przywódcą Alim Chameneim, powiedział arabskojęzycznemu kanałowi telewizji irańskiej Al-Alaam, że Arabia Saudyjska jest absolutystyczną dyktaturą, rządzoną przez jedną rodzinę, która działa przeciwko woli narodu i że nie ma żadnej wzniosłej pozycji w islamie. Powiedział, że Arabia Saudyjska kryje się za każdym spiskiem w tym regionie, włącznie z terroryzmem w Afganistanie i Iraku oraz założeniem organizacji talibów i Al-Kaidy. Dodał też, że saudyjskie ataki propagandowe przeciwko Iranowi są dowodem, że stoi obok Izraela.

http://www.thememriblog.org/iran/blog_personal/en/20295.htm

Wysoki dowódca armii irańskiej podkreśla znaczenie wzmocnienia siły obronnej
Wysoki dowódca armii irańskiej podkreślił dzisiaj znaczenie wzmocnienia siły obronnej kraju. Zastępca szefa łączności armii irańskiej, generał Mohammad Hossein Dadras powiedział: “Jeśli wzmocnimy siłę obronną, będziemy przedstawiać Iran na arenie międzynarodowej jako kraj bardziej niezależny, ważniejszy i honorowy”.http://www.thememriblog.org/iran/blog_personal/en/20277.htm

Dowódca Armii Strażników Rewolucji Islamskie (IRGC): wrogowie nie są zdolni do zaatakowania Iranu
Wysoki dowódca IRGC powiedział, że odwaga wykazana przez naród irański na wielu polach, włącznie z wojną Iranu z Irakiem, zniechęciła wrogów do zorganizowania nowego ataku na ten kraj. Dowódca brygady Aba-Abdellah IRGC, Ali Ostan-Hossein, powiedział: „Irańska młodzież zwyciężyła przeciwko wszystkim wschodnim i zachodnim supermocarstwom dzięki poleganiu na sile swojej wiary i nie pozwoliła oderwać ani piędzi irańskiej ziemi, i zniechęciła wrogów do organizowania nowego ataku na ten kraj”.

http://www.thememriblog.org/iran/blog_personal/en/20276.htm

Dowódca milicji Basij: USA wynajmują agentów do miękkiego obalenia Republiki Islamskiej
Dowódca irańskich sił milicyjnych Basij, Hojjatoleslam Hossein Taeb ostrzegł dzisiaj, że USA wynajmuje agentów i najemników w wysiłku kontynuowania spisków, żeby miękko obalić reżim islamski. Powiedział on: „USA umieściły w swoich planach trzy kwestie w celu miękkiego obalenia Republiki Islamskiej, włącznie z atrakcyjnością, zatrudnieniem i przymusem”. Taeb przemawiał na ceremonii zaznaczającej tydzień Świętej Obrony w prowincji Kerman.http://www.thememriblog.org/iran/blog_personal/en/20275.htm

Tabnak ostrzega przeciwko nowej polityce Moskwy wobec Iranu

Irańska witryna internetowa Tabnak stwierdza, że potępienie przez Moskwę negowania Holocaustu w dodatku do ostrzeżeń rosyjskich ekspertów dotyczących zagrożenia Rosji i Europy irańskimi rakietami, świadczy o zmianie polityki Rosji wobec Iranu. Według tej witryny decyzja USA wycofania się z programu rakietowego w Europie będzie miała negatywny wpływ na stosunki Moskwa-Teheran. Witryna dodała, że Moskwa jest świadoma wrogości irańskiej opinii publicznej wobec siebie oraz nacisków, jakie wywiera ona na reżim irański przeciwko Moskwie; tak więc niedawne posunięcia Moskwy stanowią wskazówkę dla reżimu irańskiego, że jest cena bezpieczeństwa i stosunków międzynarodowych, którą trzeba zapłacić za tę wrogość.http://www.thememriblog.org/iran/blog_personal/en/20270.htm

Irański tydzień Świętej Obrony rozpoczyna się wielką paradą wojskową
Irańskie siły zbrojne rozpoczęły dzisiaj pierwszy dzień całotygodniowych obchodów upamiętniających osiem lat Świętej Obrony (wojny irańsko-irackiej 1980-1988). Parada obejmowała przemarsze oraz manewry powietrzne spadochroniarzy, myśliwców i helikopterów.

http://www.thememriblog.org/iran/blog_personal/en/20244.htm

Szef irańskiej Organizacji Energii Atomowej jest pewien, że elektrownia jądrowa Bushehr będzie działaćDyrektor irańskiej Organizacji Energii Atomowej Ali Akbar Salehi powiedział dzisiaj, na swojej pierwszej konferencji prasowej od czasu mianowania, że jest pewien, iż elektrownia jądrowa Bushehr zacznie działać, ale nie chciał podać dokładnej daty.

http://www.thememriblog.org/iran/blog_personal/en/20243.htm

Iran pokazuje pierwszy szwadron wyprodukowanych w kraju myśliwców odrzutowych
Podczas pokazu powietrznego zorganizowanego w ramach parad militarnych Iran pokazał pierwszy szwadron myśliwców odrzutowych Saeqeh (Thunderbolt), produkowanych dzisiaj przez irański przemysł obronny.

http://www.thememriblog.org/iran/blog_personal/en/20242.htm

Iran z zadowoleniem przyjmuje decyzję USA w sprawie tarczy antyrakietowej

Iran z zadowoleniem przyjął decyzję USA wycofania się z budowy tarczy antyrakietowej w Europie Wschodniej, mówiąc, że to posunięcie zmniejszy wyścig zbrojeń.

http://www.thememriblog.org/iran/blog_personal/en/20240.htm

Zastępca przewodniczącego Majlis: “Staniemy się przeważającą siłą rakietową w świecie”
Zastępca przewodniczącego Majlis, Seyed Mohammad Hassan Abutorabi-fard podkreślił dzisiaj znaczenie irańskiego potencjału rakietowego i ostrzegł wrogów przeciwko inwazji na Iran. „Zdecydowanie zostaniemy przeważającą siłą rakietową na świecie. Rakiety balistyczne Republiki Islamskiej nie pozwolą żadnemu mocarstwu świata na agresję przeciwko terytorium islamskiego Iranu”, powiedział na paradzie wojskowej w północnym mieście Quazvin.

http://www.thememriblog.org/iran/blog_personal/en/20238.htm

Chamenei: “Publiczne przyznanie się zatrzymanych jest legalne”

Irański Najwyższy Przywódca Ali Chamenei powiedział, że przyznanie się wydobyte od aresztowanych uczestników protestów oraz nadanie tego w telewizji jest legalne i wiarygodne.

http://www.thememriblog.org/iran/blog_personal/en/20220.htm

Iran pokazuje rakietę Seijil
Podczas parady wojskowej zaznaczającej początek tygodnia Świętej Obrony Iran pokazał po raz pierwszy rakiety Seijil.

http://www.thememriblog.org/iran/blog_personal/en/20214.htm

Reżim irański nadal wywiera naciski na ajatollaha Montazeri’ego

Władze irańskie aresztowały trzech kolejnych wnuków ajatollaha Hosseina Ali Montazeri’ego, najstarszego rangą irańskiego duchownego, który krytykuje reżim.

http://www.thememriblog.org/iran/blog_personal/en/20192.htm

Chamenei: Administracja Obamy podsyca “iranofobię”

W przemówieniu do funkcjonariuszy rządowych z okazji Eid Al-Fitr, przywódca irański Chamenei stwierdził, że mimo przyjaznego oblicza administracja Obamy podsyca islamofobię i iranofobię w celu niedopuszczenia do jedności świata muzułmańskiego.

http://www.thememriblog.org/iran/blog_personal/en/20186.htm

„Kayhan”: USA i Izrael dyktują slogany zwolennikom Mousavi’ego

Irańska gazeta “Kayhan”, związana z irańskim Najwyższym Przywódcą Alim Chameneim, utrzymuje, że slogany skandowane w Dzień Jerozolimy (18 września 2009 r.) przez zwolenników Mousavi’ego, Chatami’ego i Karroubi’ego – takie jak “Nie, Gaza, nie, Liban – poświęcę duszę za Iran” oraz Śmierć Rosji” – zostały podyktowane przez USA i Izrael.

http://www.thememriblog.org/iran/blog_personal/en/20185.htm

Ahmadineżad w przemówieniu na Dzień Kud: Dzień Kud drogą honoru, wolności i godności dla wszystkich narodów; ajatollah Chatami w kazaniu w Dzień Kud: Plan Obamy jest gorszy niż wszystkie inne plany pokojowe dla Palestyny, kluczem do problem palestyńskiego jest system republiki islamskiej
W przemówieniu w Dzień Kud (Jerozolimy) do wiernych podczas głównych modłów piątkowych na kampusie uniwersytetu w Teheranie irański prezydent Mahmoud Ahmadineżad mówił o ustanowieniu Dnia Kud przez ajatollaha Ruhollaha Chomeini’ego. AjatollahAhmad Chatami w kazaniu w Dzień Kud oświadczył, że syjoniści nie zajmują się niczym innym poza rzezią niewinnych kobiet i dzieci oraz zabieraniem ich narządów; powiedział, że “czarna skrzynka” Holocaustu musi zostać otwarta oraz oznajmił, że Palestyna jest najważniejszą sprawą świata islamskiego.

http://www.thememriblog.org/iran/blog_personal/en/20183.htm

Były prezydent Chatami zaatakowany i pobity
Irańska witryna internetowa Parlemanews informuje, że były prezydent Mohammad Chatami został zaatakowany i pobity podczas marszu ze swoimi zwolennikami. Atakującym przewodził Abu Al-Fazl Shariatmadari, syn redaktora “Kayhan” Hosseina Shariatmadari’ego.

http://www.thememriblog.org/iran/blog_personal/en/20182.htm

Larijani do krajów arabskich: “nie” dla normalizacji z Izraelem

Przewodniczący Majlis, Ali Larijani ostrzegł głowy państw arabskich przed normalizacją stosunków z Izraelem w zamian za zamrożenie izraelskich osiedli. Powiedział, że może to spowodować „rozwód między nimi a ich narodami”. http://www.thememriblog.org/iran/blog_personal/en/20127.htm

Nasrallah: Chamenei wypowiada słowa Boga

Przywódca Hezbollahu Hassan Nasrallah powiedział irańskiemu tygodnikowi “Panjereh”, że podczas wojny libańskiej 2006 r. irański Najwyższy Przywódca Ali Chamenei ostrzegał, iż atak izraelski był szeroko zakrojony i planowany z góry, i zachęcał do nieustępowania mu. Nasrallah powiedział, że te wskazówki świadczą o tym, iż słowa Boga zostały umieszczone w ustach Chameiniego – tak jak bezpośrednio po 11 września, kiedy Chamenei nazwał to początkiem upadku USA.

http://www.thememriblog.org/iran/blog_personal/en/20125.htm

Zastępca szefa irańskich sił powietrznych: taktyki powietrzne “zaskoczą” najeźdźców
Wysoki dowódca irański oświadczył, że siły powietrzne kraju rozwinęły taktyki, które “zaskoczą” każdego najeźdźcę.

http://www.thememriblog.org/iran/blog_personal/en/20105.htm

Irański funkcjonariusz: Dzień Kud pokazem potęgi islamu przeciwko syjonistom
Międzynarodowy Dzień Kud jest ważną okazją zademonstrowania woli i potęgi muzułmanów przeciwko syjonistycznemu reżimowi Izraela, według członka Komisji ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Polityki Zagranicznej Majlisu, Parviza Sarvari’ego.

http://www.thememriblog.org/iran/blog_personal/en/20082.htm

Irański wojskowy: potrafimy przechwycić rakiety cruise

Dowódca obrony przeciwlotniczej armii irańskiej Ahmad Miqani powiedział, że Iran jest zdolny przechwycić rakiety cruise.

http://www.thememriblog.org/iran/blog_personal/en/20077.htm

Karroubi: Moje skargi nie zostały zbadane

W przesłaniu do narodu były kandydat na prezydenta Mehdi Karroubi napisał, że komitet władz sądowniczych badający jego oskarżenia o gwałcenie w więzieniach ludzi zatrzymanych podczas protestów uznał te oskarżenia za fałszywe bez zbadania przedstawionych dowodów, a wręcz przypisał mu niewypowiedziane słowa. Karroubi wyjaśnił, że będzie to jego ostatni list i wyraził nadzieję, że nowe władze sądownicze nie przyłożą ręki do tego kłamstwa.

http://www.thememriblog.org/blog_personal/en/20042.htm

Irański ekspert wojskowy: Izrael nie wytrzyma naszego ataku

Irański ekspert wojskowy Amir Mousavi powiedział witrynie internetowej Iran Diplomacy, że amerykański system obrony przeciwrakietowej, ze zdolnością przechwycenia 20 do 30 rakiet równocześnie, nie może obronić Izraela przed tą liczbą rakiet, które Iran wystrzeli przeciwko niemu i że Izrael nie wytrzymałby ataku Irańczyków uzbrojonych w system wyrafinowanej broni i rakiety takie jak Sejil 2.

http://www.thememriblog.org/blog_personal/en/20040.htm

Źródła saudyjskie: siedmiu agentów Al-Kaidy w Iranie

Saudyjska gazeta „Ukaz” opublikowała nazwiska i zdjęcia sześciu agentów Al-Kaidy, które według saudyjskich służb bezpieczeństwa znajdują się w Iranie. Tych sześciu figuruje na liście 85 poszukiwanych przez saudyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych mężczyzn. Siódmy agent w Iranie niedawno oddał się w ręce saudyjskich funkcjonariuszy

http://www.thememriblog.org/blog_personal/en/20037.htm

Biuro Ahmadineżada wnosi skargę przeciwko wysoko postawionemu ajatollahowi

Irańska agencja informacyjna Fars donosi, że irański prezydent Mahmoud Ahmadineżad wniósł skargę do sądu duchownych przeciwko wysoko postawionemu duchownemu ajatollahowi Yousefowi Sanaai’emu. Skarga została wniesiona po tym, jak Sanaai wygłosił mowę krytykującą Ahmadineżada.

http://www.thememriblog.org/blog_personal/en/20029.htm

Irański minister obrony: eksport irańskiej broni podwoił się
Nowy minister obrony Iranu, Ahmad Vahidi, oznajmił, że eksport broni niemal podwoił się w ostatnich latach. “Mimo sankcji narzuconych na nasz kraj, sektor obronny zwiększył eksport półtora razy”, powiedział i dodał, że Iran przygotowuje “wielki skok” w sektorze obronnym.

http://www.thememriblog.org/blog_personal/en/19954.htm

Ahmadineżad: Naszą misją w świecie jest mahdyzm

Na ceremonii pożegnalnej dla odchodzącego ministra wywiadu, Ejei, irański prezydent Mahmoud Ahmadineżad powiedział, że misją islamskiego reżimu Iranu jest podniesienie sztandaru mahdyzmu (przesłania o nadejściu Mahdiego) na całym świecie.

http://www.thememriblog.org/blog_personal/en/19870.htm

Chavez to Ahmadineżada: Jesus i Mahdi nadejdą niebawem

Podczas wizyty w świętym mieście Mashhad w północnym Iranie wenezuelski prezydent Hugo Chavez powiedział swojemu gospodarzowi, irańskiemu prezydentowi Mahmoudowi Ahmadineżadowi, że Jezus i Mahdi (mesjasz szyitów) nadejdą niebawem i ustanowią sprawiedliwość na świecie.

http://www.thememriblog.org/blog_personal/en/19786.htm

Dowódca armii irańskiej: Iran zbudował system, który przechwytuje i niszczy rakiety cruise

Ahmad Miqani, wysokiej rangi dowódca w armii irańskiej, powiedział, że Iran zbudował system radarowy, który identyfikuje i niszczy nadlatujące rakiety cruise.

http://www.thememriblog.org/blog_personal/en/19782.htm

Ajatollah Montazeri: Chamenei depcze islam

Na spotkaniu z przywódcami ruchu studenckiego Tahkim-e Vahdat ajatollah Ali Montazeri powiedział, że Chomenei depcze islam, żeby zachować własne, jednoosobowe rządy i że aresztowania oraz wymuszone przyznania do winy są sprzeczne z zasadami wiary islamskiej.

http://www.thememriblog.org/blog_personal/en/19770.htm

Przywódca Hamasu gratuluje Ahmadineżadowi ponownego wyboru

Przywódca Hamasu Ismail Hanija pogratulował irańskiemu prezydentowi Mahmoudowi Ahmadineżadowi powtórnego wyboru na prezydenta, doniosła wczoraj Al-Manar TV. Hanija przekazał także Ahmadinejad życzenia z okazji Ramadanu i powiedział, że ma nadzieję, iż Irańczycy będą zjednoczeni przeciwko cudzoziemskim wyzwaniom.

http://www.thememriblog.org/blog_personal/en/19768.htm

Irański minister obrony Vahidi: Każde posunięcie przeciwko Iranowi spotka się ze zdecydowaną reakcją

Nowy minister obrony Iraku, generał brygady Ahmad Vahidi, powiedział wczoraj, że Iran zdecydowanie zareaguje na każde posunięcie przeciwko Iranowi. Vahidi, po wygraniu wotum zaufania w Majlisie, powiedział oficjalnej irańskiej agencji informacyjnej, że jego najwyższym priorytetem jest unowocześnienie obrony kraju.

http://www.thememriblog.org/blog_personal/en/19766.htm

Reżyser Oliver Stone powtarza prośbę o zrobienie biograficznego filmu Ahmadineżada

Nagrodzony Oskarem amerykański reżyser Oliver Stone powtórzył niedawno prośbę o zrobienie filmu dokumentalnego o irańskim prezydencie Mahmoudzie Ahmadineżadzie. Stone przedstawił formalną prośbę w e-mailu od Michelle Nickelson, która byłaby producentem tego filmu, jeśli ministerstwo kultury da zielone światło, powiedział Mohammadreza Eslamlu, bliski przyjaciel doradcy ds. sztuki Ahmadineżada.

http://www.thememriblog.org/blog_personal/en/19764.htm

Ahmadineżad odwołuje dziesiątki irańskich ambasadorów, którzy popierają protesty

Irańska agencja informacyjna Fars donosi, że irański prezydent Mahmoud Ahmadineżad odwołał niedawno około 40 irańskich ambasadorów, niektórych z nich z powodu ich poparcia dla ruchu protestu po czerwcowych wyborach prezydenckich. Irański dyplomata powiedział, że niektórzy z tych ambasadorów nie zgodzili się na prośbę rządu irańskiego o filmowanie demonstrantów przed ambasadami irańskimi, by można było zidentyfikować przywódców protestów, jak również nie bronili stanowiska rządu irańskiego.

http://www.thememriblog.org/blog_personal/en/19665.htm

Irański minister obrony Vahidi: Przestrzeń kosmiczna jest następnym polem bitwyNominowany przez Irańskiego prezydenta Mahmouda Ahmadineżada na stanowisko ministra obrony generał brygady Ahmad Vahidi oświadczył dzisiaj, że w przyszłości zmieni się natura wojen i że przestrzeń kosmiczna będzie następnym polem bitwy człowieka.

http://www.thememriblog.org/blog_personal/en/19647.htm