Viva Palestina została założona w styczniu 2009 r przez grupę, do której należy brytyjski parlamentarzysta George Galloway, i ma oddziały zarówno w USA, jak i w Wielkiej Brytanii. Od końca marca do początków czerwca Galloway odwiedził wiele miast w USA i odwiedzał kampusy uniwersyteckie, żeby zebrać pieniądze i propagować lipcowy konwój Viva Palestina do Gazy. Galloway próbował również jeździć po Kanadzie, ale go nie wpuszczono[1] .

1 grudnia 2009 r. przewodniczący Podkomitetu ds. Terroryzmu, Nieproliferacji i Handlu Komitetu Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów, Brad Sherman wysłał list do Prokuratora Generalnego Erica Holdera z prośbą, by ministerstwo sprawiedliwości zbadało, czy fundusze Viva Palestina są przekazywane Hamasowi.

Poniżej podajemy fragment rozmaitych raportów telewizyjnych o konwoju Viva Palestina “Lifeline 3” do Gazy, jak również wywiadów z Georgem Gallowayem z Bliskiego Wschodu. Raporty i wywiady były nadawane przez Al-Aqsa TV i Al- Dżazira TV w ostatnim tygodniu.


Al-Jazeera TV, 12/22/2009
Były brytyjski członek parlamentu George Galloway: Wierzę, że Hezbollah jest ruchem oporu i że Nasrallah i wszystkie siły oporu w palestyńskiej rewolucji są źródłem dumy dla wszystkich Arabów, od Marrakeszu do Bahrajnu. Ludzie są z nich dumni, nawet kiedy nie są dumni z własnych rządów. Dzieci intifady, młodzi mężczyźni irackiego ruchu oporu, młodzi mężczyźni libańskiego ruchu oporu – a zresztą także kobiety – są źródłem dumy wszystkich kochających wolność ludzi na świecie.

[…]

Przez 25 lat przechodziłem przez salę parlamentu, w której Sykes i Picot usiedli, żeby narysować te mapy, żeby trzymać Arabów podzielonych i słabych, by łatwiej kraść ich bogactwa. Nawet Sykes i Picot nie mogli marzyć, że niemal 100 lat później ten plan, który stworzyli nad kubkiem herbaty, nadal będzie istnieć, że te granice staną się święte, że ludzie będą walczyć o te granice i że Arabowie pozostaną podzieleni i słabi, żeby inni łatwiej mogli kraść ich zasoby.

[…]

Dwie piękne córki świata arabskiego, Bagdad i Jerozolima, są w rękach cudzoziemców, żeby mogli robić z nimi co zechcą. Na Allaha, Arabowie są bardzo złym stanie. Mają wszystko: ropę, gaz, wodę, całą tę ziemię, 300 milionów ludzi, jeden język, jedną religię, jednego Boga, jedną kulturę. Arabowie powinni być światowym supermocarstwem. Nikt nie powinien móc ignorować Arabów. Ale patrzcie, co mamy zamiast tego. […]

Al-Aqsa TV, 12/22/2009


George Galloway: Z wolą Allaha, któregoś dnia będziemy razem. Do zwycięstwa, do zwycięstwa, do Jerozolimy. Viva Palestina.

[…]

Zastępca przywódcy Hamasu Musa Abu Marzouk: W tym konwoju są ludzie z ponad 17 narodowości, którzy dołączyli w drodze do Gazy. Pozdrawiamy dra Manayasa, zastępcę Mahathira Mohamada z Malezji i pozdrawiamy organizację Viva Palestina z USA, Viva Palestina z Malezji i inną organizację Viva Palestina, która będzie założona, jeśli Allah pozwoli, w Afryce Południowej. […]

Al-Jazeera TV, 12/21/2009Przedstawiciel Hamasu w Libanie Osama Hamdan: Na każdym postoju w waszej drodze spotykaliście naciski i próby zatrzymania konwoju. Powinniście czerpać siłę, jadąc dalej stąd, gdzie jesteście witani. […]

Al-Aqsa TV, 12/27/2009

Demonstracja witająca konwój w Aqaba w Jordanii

Mówca: Allah jest naszym celem.

Tłum: Allah jest naszym celem.

Mówca: Prorok Mahomet jest naszym przywódcą.

Tłum: Prorok Mahomet jest naszym przywódcą.

Mówca: Koran jest nasza konstytucją.

Tłum: Koran jest naszą konstytucją

Mówca: Dżihad jest naszą drogą.

Tłum: Dżihad jest naszą drogą.

Mówca: Śmierć dla Allaha jest naszym najwznioślejszym pragnieniem.

Tłum: Śmierć dla Allaha jest naszym najwznioślejszym pragnieniem.

[…]

Mówca: O, Gazo Haniyaha i Al-Zahhara, o, Gazo Mashaala, zamień ziemię pod ich stopami w ogień i spraw, by oceany płonęły wokół nich.

O, Gazo Hamsu, wszystkie narody świadczą na twoją korzyść i wzniosły cię nad swoimi głowami. Jeśli ci, którzy są blisko ciebie, zakazali ci twoich praw, cudzoziemcy z daleka świadczą na twoją korzyść. Stali się oni częścią nas i uważamy ich za własnych. Mamy wobec nich dług wdzięczności.

[…]

Nasi bracia w Gazie, źrenico naszych oczu, jesteście światłem, które rozlewa się po wszystkich zakątkach wszechświata i pokazaliście drogę oporu wszystkim mudżahedinom. O, uczniowie Abdallaha Azzama…

Spiker: Powiedzcie 'Allah Akbar.’

Tłum: Allah Akbar.

Spiker: Powiedzcie 'Allah Akbar.’

Tłum: Allah Akbar.

Spiker: Powiedzcie 'Allah Akbar.’

Tłum: Allah Akbar.

Spiker: Powiedzcie 'Allah Akbar.’

Tłum: Allah Akbar.

Spiker: O, uczniowie Abdallaha Azzama, o, żołnierze Al-Kassam [Brygad], o, bracia Al-Rantisi i Yassina, o bracia Sallaha Shehady i Yahyi Ayyasha, dzisiaj jesteśmy z wami, w pierwszą rocznicę waszego zwycięstwa i waszej niezłomności w Wojnie Furqan. Prosimy Allaha, by pozwolił nam zbierać się w przyszłych latach, żeby zaznaczać nowe wydarzenia, nowe bitwy, które przepełniają nas duchem [bitew] Yarmouk, Hittin, i Ein Jalout.

Nasi ukochani z konwoju Lifeline 3 – jesteśmy wam wdzięczni.[1] Według informacji z “Guardian” z 20 marca 2009 r. Gallowaya “uznano za niepożądanego z powodów bezpieczeństwa narodowego i nie zostanie wpuszczony do kraju”. http://www.guardian.co.uk/politics/2009/mar/20/george-galloway-banned-canada .