Wychodząca w Londynie gazeta saudyjska “Al-Sharq Al-Awsat” opublikowała 3 stycznia 2011 artykuł o używaniu Twittera przez Saudyjczyków, które według tej gazety bardziej niż podwoiło się w 2010 r. Fragmenty tego artykułu można znaleźć poniżej.

Więcej o MEMRI Democratization and Reform Project, można znaleźć tutaj http://www.memri.org/subject/en/804.htm .

Odwiedź także Democratization and Reform in the Arab & Muslim World Project Social Media Initiative Nawafiz Openness blog http://www.thememriblog.org/reformproject .

Liczba saudyjskich tweetów wzrosła w 2010 r. o 440% w porównaniu do 95% na całym świecie

W ostatnich dniach 2010 r. portal społecznościowy i mikroblogów “Twitter” ujawnił “Al-Sharq Al-Awsat”, że liczba saudyjskich użytkowników wzrosła o 240% od początku 2010 r. Portal oznajmił także, że całkowita liczba użytkowników na całym świecie osiągnęła 175 milionów.

Twitter ocenia, że tempo wzrostu codziennego krążenia tak zwanych „tweetów”, specjalnych informacji, którymi dzielą się użytkownicy w Arabii Saudyjskiej, [wzrosła] o 440 procent, wskazując równocześnie, że przeciętna globalna wynosi 95 procent wzrostu.

„Al-Sharq Al-Awsat” uzyskał te dane w drodze korespondencji e-mailowej z Twitterem, jednak portal przeprosił za to, że może dostarczyć informację tylko w procentach, mówiąc “nie ujawniamy liczb dla konkretnych krajów”.

Ta informacja pojawia się w czasie, kiedy rejestrowanie się na portalach społecznościowych stało się powszechne wśród Saudyjczyków zainteresowanych sprawami lokalnymi i międzynarodowymi, wiadomościami i ogólnie komentarzami.

W sprawie skwapliwego korzystania Arabii Saudyjskiej z portal społecznościowych 22-letni bloger saudyjski Fahd al-Hamzi powiedział “Al-Sharq Al-Awsat”, że „powodzie w Jeddah, które zdarzyły się w zeszłym roku [2009], otwarły drzwi do interakcji użytkowników i spowodowały szeroko rozpowszechnioną rejestrację [na portalach społecznościowych]”.

Twitter używany jest do ściągania powszechnej uwagi na kwestie prawne i społeczne

Al-Hamzi, który prowadzi własny blog, sądzi, że użytkownikom Twittera w Arabii Saudyjskiej najbardziej zależy na doprowadzeniu pewnych kwestii prawnych do świadomości publicznej. Naświetlił sprawę dziewczyny, która ma problemy ze swoim agresywnym ojcem, która ściągnęła uwagę wielu użytkowników Twittera. W rezultacie media zajmowały się tą sprawą, aż trafiła na korytarze sądowe.

Al-Hamzi mówi, że wielu młodych mężczyzn i kobiet w Arabii Saudyjskiej związało się z portalami społecznościowymi jako środkiem „wyładowania się”, dzielenia się uczuciami i poglądami, poradnictwa, jak również ocen wiadomości. Dodał on: „nie zapominajmy o satyrycznej krytyce, lubianej przez Saudyjczyków, w ich komentarzach do godnych uwagi wiadomości”.

Ponadto dyrektor MBC Grupy Nowych Mediów, dr Ammar Bakkar, sądzi, że używanie portali społecznościowych przez Saudyjczyków nadal będzie wzrastać w przyszłości. Dr Bakkar powiedział „Al-Sharq Al-Awsat”: „Oczekuje się, że portale społecznościowe będą szerzej rozpowszechnione i staną się ważnym źródłem wiadomości dla ludzi w ciągu następnych kilku lat”.

Twitter, stworzony w 2006 r. do wymiany informacji nie dłuższych niż 140 znaków, miał 1 listopada 175 milionów zarejestrowanych użytkowników i przekazał 25 miliardów „tweetów” w zeszłym roku. Na portalu wysyła się dziennie około 95 milionów informacji.

Dążył on raczej do szybkiego wzrostu niż do zysku, ale od ostatniej wiosny, zaczął otrzymywać dochody z reklam poprzez płatne „tweety promocyjne”.Twitter zdobył sławę na Bliskim Wschodzie w 2009 r. podczas irańskiej Aksamitnej Rewolucji, kiedy Irańczycy ominęli tradycyjne media i bardzo cenzurowany Internet, używając portalu mikroblogowania po to, żeby ich wiadomości docierały do mediów na całym świecie.