Na swoim koncie na Instagramie, w proteście przeciwko surowym posunięciom reżimu irańskiego w celu stłumienia zamieszek w ostatnich miesiącach, Hamid Farrokhnezhad, znany irański aktor, pisarz i reżyser teatralny, filmowy i telewizyjny, który zdobył liczne nagrody, wezwał irańskiego najwyższego przywódcę Alego Chameneiego, aby z własnej woli ustąpił ze stanowiska. Powiedział, że zapobiegnie to rozlewowi krwi, który towarzyszyłby jego odsunięciu siłą od władzy przez lud.

Poniżej znajduje się tłumaczenie wpisu Farrokhnezhada na Instagramie:

Gdziekolwiek dyktatorzy pojawiają się na świecie lub w jakimkolwiek momencie historii, mają wiele wspólnych cech moralnych. [Niezależnie od tego, czy są to] Idi Amin, Franco, Mao, Mussolini, Pol Pot, Stalin, Ceausescu czy Faraon czy Ali Chamenei – wszyscy stopniowo ulegają złudzeniu bojaźni Bożej i uważają się za „absolutnie prawych”, „niezbędnych” i „wiecznych”.

To nie znaczy, że tyrani są ludźmi o małym zrozumieniu. Nie są. Wspólny proces [doświadczony przez wszystkich dyktatorów] czyni ich wszystkich chorymi psychicznie i [podobnie] sprawia, że ​​opierają swoją interpretację rzeczywistości na świecie, który stworzyli – nie w prawdziwym świecie. To staje się ich piętą achillesową. Inną cechą powszechnie spotykaną wśród dyktatorów jest ich „wymieranie”. Wszystkich łączy jedno – zostaną obaleni.

Raz jeszcze, to nie oznacza, że ​​wszyscy dyktatorzy są źli. Niektórzy nawet prowadzą do rozwoju w swoich krajach. Ale ich los nie różni się od losu każdego innego rodzaju dyktatorów. Są obaleni i unicestwieni albo przez obce mocarstwo, albo przez własny naród. Dyktatorzy albo walczą i zostają zniszczeni, albo poddają się i zostają zniszczeni, w obu przypadkach ich koniec jest taki sam.

Inną wspólną cechą tej gildii jest to, że wszyscy myślą, że różnią się od innych członków gildii i wcale nie są dyktatorami. Ale przy wszystkim, co mają wspólne i na co wskazałem, są różni pod jednym głównym względem – albo  mają charakter, albo nie. Pierwsza kategoria [tyranów] jest taka, że kiedy zbliżają się do końca, akceptują swój „los” i odchodzą. Druga grupa [tyranów] wybiera kosztowną drogę, która prowadzi do większej liczby ofiar po obu stronach – to znaczy zarówno cywile, jak i oni sami – tak, że w końcu historia powtarza się ze wszystkimi. Drugi i trzeci krąg uprzywilejowanych, mianowani i ich siły są również obiektami zemsty, ze względu na gniew obywateli, którzy ponieśli wiele strat. Druga grupa [tj. ci, którzy wybierają kosztowną drogę] umiera w brudny i nikczemny [sposób].

Ali Chamenei, nie byłeś dla nas dobrym dyktatorem. Przynajmniej możesz być dyktatorem z charakterem. [1]

Wpis Farrokhnezhada na Instagramie.


[1] Instagram.com/p/CmLcjyZrLgF/, December 15, 2022.