Wschodząca gwiazda polityki pakistańskiej, Imran Khan, znany z masowej kampanii przeciwko amerykańskim atakom dronów na kryjówki talibów, odwiedza obecnie USA w związku z kampanią zbierania funduszy zorganizowaną przez amerykańską gałąź jego partii Pakistan Tehreek-e-Insaf (PTI).

Według oficjalnej witryny internetowej PTI Khan wygłosi przemówienie podczas obiadu połączonego ze zbieraniem funduszy w Soundview Studios w Nowym Jorku 26 października 2012 r. [1] Wydarzenie to ma być nadawane na żywo na całym świecie i oczekuje się, że będą je oglądać pakistańscy emigranci oraz ludzie w Pakistanie.

Imran Khan jest celebrowanym na całym świecie graczem w krykieta i był kapitanem drużyny krykieta swojego kraju, która zdobyła mistrzostwo świata w 1992 r., a po zakończeniu kariery sportowej wyłonił się jako niesłychanie popularny przywódca w Pakistanie, głównie z powodu jego antyamerykańskiej kampanii, która starała się nastawić opinię publiczną w Pakistanie przeciwko atakom dronów USA na kryjówki talibów. Khan sprzeciwiał się także jednostronnej akcji USA, w której zabito Osamę bin Ladena w maju 2012 r., twierdząc, że USA naruszyły suwerenność Pakistanu.

Chociaż nie oczekuje się, by partia Khana, Pakistan Tehreek-e-Insaf (PTI) wygrała wybory 2013 r. w Pakistanie, który ma parlamentarną formę demokracji, gdzie premier i prezydent nie są wybierani bezpośrednio przez ludność, zdecydowanie wyłonił się jako popularny przywódca w Pakistanie. Duże odłamy młodzieży i grup religijnych popierają PTI Khana. W ostatnich latach, wraz z rosnącą popularnością wypowiedzi Khana i zajmowane przez niego stanowisko w sprawach politycznych są także starannie analizowane w mediach pakistańskich.

W niniejszym raporcie podajemy doniesienia mediów, które wskazują, że Khan ostatnio usprawiedliwiał dżihad prowadzony przez talibów przeciwko siłom USA i NATO w Afganistanie i równocześnie odmówił potępienia talibów w Pakistanie. Według doniesień medialnych Khan sprzeciwia się roli USA w Pakistanie, posuwając się do twierdzenia, że Pakistan nie potrzebuje żadnej pomocy USA. Równocześnie Khan stara się także zdobyć poparcie prawicowej opinii publicznej Pakistanu, która jest przychylna talibom i sprzeciwia się Indiom i Stanom Zjednoczonym. Khan twierdzi także, że żydowsko-izraelskie lobby w Ameryce kontroluje globalne media i działa na rzecz podważenia programu nuklearnego Pakistanu.

[Cały raport można przeczytać po angielsku tutaj:
http://www.memri.org/report/en/0/0/0/0/0/0/6781.htm

Poniżej podajemy jedynie tłumaczenia tytułów podrozdziałów.]

Relacja gazety pakistańskiej: Imran Khan mówi „Wojna w Afganistanie jest dżihadem”

[…]

Afgańskie witryny internetowe: Rząd afgański i ustawodawcy potępiają słowa Khana o dżihadzie

[…]

W wywiadzie telewizyjnym Imran Khan usprawiedliwia egzekwowanie prawa szariatu przez talibów w 2009 r. w Swat: “Kiedy ludzie mówią o szariacie, czym jest szariat? Zwykli ludzie, którzy są Pakistańczykami, wszyscy chcą szariatu

[…]

Khan o rządzie pakistańskim: “Kto odnosi korzyści z tej wojny [przeciwko terroryzmowi]?”; “Czy wy [tj. rząd pakistański] daliście im [tj. Amerykanom] pozwolenie na zabijanie naszych ludzi?”

[…]

„Ponad 80% Pakistańczyków uważa, że USA są wrogiem; Dlaczego…? Ponieważ uważają, że USA nie prowadzą wojny z terrorem; to jest wojna przeciwko islamowi”

[…]

„Jeśli… [rząd pakistański] postrzegany jest jako marionetka Ameryki – biorąc dolary, żeby być płatnym zbirem dla Amerykanów, to wszystko, co robimy, jest tylko podsycaniem ekstremizmu i jest to niekończąca się wojna, która zniszczy Pakistan”

[…]

W wywiadzie Khan mówi USA: “Będziemy prowadzić tę wojnę na własny sposób; nie chcemy waszej ingerencji; nie chcemy waszych pieniędzy; nie chcemy waszej pomocy”

[…]

Pakistańskie doniesienia medialne: Wzrost znaczenia Khana popierany przez pakistański ISI; przywódca opozycji Nawaz Sharif daje “przyzwolenie przywódcom partii na ‘zdemaskowanie gry establishment wojskowego’ – a szczególnie na krytykowanie” ISI


Imran Khan przemawiający na wiecu politycznym w Lahore (Roznama Jang, 31 października 2011)

[…]

Przywódca opozycji Chaudhry Nisar mówi: „Zażądam, by premier wezwał szefa armii [gen. Kayaniego] do Zgromadzenia Narodowego, by wyjaśnił stanowisko establishmentu”

[…]

Raport: „[Były szef ISI] Hamid Gul… rozpoczął pracę nad nowym planem dla przyszłego kierownictwa kraju; wybrał trzech wybitnych Pakistańczyków… Imran Khan zgodził się na odegranie roli politycznej”

[…]

Khan w wywiadzie: „Lobby żydowskie… kontroluje globalne media”; „W Ameryce istnieje bardzo duże lobby,,, zasadniczo jest to izraelskie lobby; chcą cofnąć pakistański program nuklearny”

[…]

Khan o pokoleniu w Indiach przejmującym zwyczaje Zachodu: “Ostro sprzeciwiam się temu, co dzieje się w Indiach [tj. imitacji Zachodu]; oni stali się suką Desi z zachodnim szczekaniem”

[…]

Recenzenci o autobiografii Khana:Imranowi Khanowi „podobał się opór [Zulfiqara Alego] Bhutto, który zobowiązał Pakistan do tysiącletniej wojny z Indiami”

[…]

Imran Khan „jest świadomy etykietki ‘ponownie narodzonego’ i sprzeciwia się jej… jest głęboko zakorzeniony w [nauczaniu poety islamskiego] Allamy Iqbala… ale w ostatecznym rachunku może być bardziej podobny do Sayyeda Qutba”

[…]

Khan w artykule: „[W młodości] uważałem … islam za przestarzałą religię; filozofami [honorowanymi na Zachodzie byli] tacy jak Darwin, który … podobno obalił stworzenie człowieka, a więc i religię”

[…]

„Było cudem, że nie zostałem ateistą; jedynym powodem, że nie zostałem, był potężny wpływ religijny mojej matki”

[…]

„Kompleks niższości, jaki odziedziczyło moje pokolenie, stopniowo znikał, w miarę jak rozwijałem się w sportowca światowej klasy”

[…]

„Choć nauka może odpowiedzieć na wiele pytań… nigdy nie będzie w stanie odpowiedzieć na dwa pytania: jedno, jaki jest cel istnienia; i drugie, co dzieje się z nami po śmierci?”

[…]

„Im więcej rozumiałem o grze [w krykieta], tym bardziej zacząłem zdawać sobie sprawę z tego, że to, co uważałem za przypadek, było w rzeczywistości wolą Allaha”; “Ale dopiero od Szatańskich wersetów Salmana Rushdiego zaczęło się rozwijać moje zrozumienie islamu”

[…]

„Ponieważ jest to świat przejściowy, w którym przygotowujemy się do świata wiecznego, wyłamałem się z narzuconego samemu sobie więzienia”

[…]

„Dopiero teraz rozumiem prawdziwe znaczenie islamu: jeśli poddasz się woli Allaha, uzyskasz spokój wewnętrzny… w Pakistanie mamy islam selektywny”

[…]

„Grupa [przesiąknięta Zachodem], na którą wydaje się największą część naszych zasobów edukacyjnych… musi poprawnie studiować islam”

[…]

„Obecnie najgorszą reklamą islamu są kraje muzułmańskie z ich islamem selektywnym – szczególnie tam, gdzie religia używana jest do pozbawiania ludzi ich praw”

[…]