29 marca grupa 100 irańskich akademików oraz działaczy społecznych i politycznych opublikowała list, oskarżający najwyższego przywódcę Iranu, Alego Chameneiego, o główną odpowiedzialność za to, że epidemia COVID-19 stała się narodową katastrofą. List został zamieszczony na stronie internetowej Kalame.com, identyfikowanej z przywódcą zwolenników Ruchu Zielonych, Mirem Hossein Mousavim, który od 2011 r. przebywa w areszcie domowym za krytykowanie Chameneiego i innych funkcjonariuszy reżimu za represje wobec protestu Ruchu Zielonych i za sfałszowanie wyborów prezydenckich w 2009 r.

Sygnatariusze listy wymieniają szereg fatalnych posunięć, za które bezpośrednio odpowiedzialnych uważają Chameneiego i funkcjonariuszy reżimu, w tym ukrywanie przed społeczeństwem informacji o pojawieniu się koronawirusa i nie podjęcie kroków, by zahamować szerzenie się choroby z politycznych lub religijnych względów. Zamiast działać, by uratować naród irański, piszą, wyłączny przywódca Iranu, Chamenei, wyjaśnia sytuację przy pomocy teorii spiskowych o bioterrorze i demonach, które pomagają wrogom Iranu[1]. Nie pozwalają oni także na uzyskanie przez ludzi pomocy humanitarnej, amerykańskiej lub innej, podczas gdy on sam i inni funkcjonariusze reżimu mają dostęp do opieki medycznej. Sygnatariusze oskarżają także Rouhaniego o wspólnictwo w spowodowaniu tej katastrofy przez współpracę z Chameneim w podżeganiu i przypisywaniu kryzysu wrogiemu spiskowi.   

Finansowe i medialne aparaty reżimu, które kontroluje Chamenei, dodają sygnatariusze, nie są używane do służenia ludziom, a tylko małej, hedonistycznej warstwie popleczników reżimu. Olbrzymie fundusze służą projektowi reżimu eksportowania rewolucji; aparatom bezpieczeństwa, które dławią najmniejszy nawet protest, nie przestrzegają wskazówek ekspertów medycznych minimalizowania poruszania się w przestrzeni publicznej, aby powstrzymać szerzenie się choroby, podczas gdy urząd komunikacji i media ukrywają informacje przed społeczeństwem, a nawet obwiniają samo społeczeństwo za zaistniałą sytuację.  

Krytykę działań reżimu wobec kryzysu koronawirusa wyraziła także Parvaneh Salahszouri, członkini odchodzącego Madżlisu w wywiadzie udzielonym 15 marca gazecie „Jahan-i Sanat”. Oskarżyła ona władze o ukrywanie prawdy o epidemii przed społeczeństwem, odmowę podjęcia kroków ograniczających jej szerzenie się na samym początku, unikanie odpowiedzialności i szerzenie teorii spiskowych, obwiniających wrogów Iranu: USA i Izrael, za epidemię, zamiast pomagać ludziom.

Poniżej podajemy główne punkty listu akademików, potępiającego Chameneiego, jak również wywiad posłanki Salahshouri.

100 akademików protestuje: Chamenei, jesteś odpowiedzialny za tę narodową katastrofę

List akademików z 29 marca 2020 r.:

Panie Chamenei, jesteś głównym winowajcą tego, że pandemia COVID-19 stała się narodową katastrofą!

Według wysokiego szczebla pracownika Ministerstwa Zdrowia, jedna osoba zaraża się koronawirusem co minutę, co 10 minut ktoś umiera z powodu wirusa. Lekarze Iranu, jak również szefowie Światowej Organizacji Zdrowia oceniają, że liczba oficjalnie przyznanych zgonów [w Iranie] jest znacznie niższa od prawdziwej liczby. Dowody sugerują, że stoimy przed narodową katastrofą.

Wszyscy wiedzą teraz, że początkowe zaciemnianie [sprawy] przez reżim i jego siły bezpieczeństwa obrabowały naród irański z ich szansy ograniczenia tego niebezpiecznego wirusa. Wszyscy znają fakty o tym, jak życie irańskich obywateli zostało poświęcone, nieodpowiedzialnie i nieludzko, w służbie politycznych interesów reżimu – zarówno w kraju, jak podczas parady [Dnia Rewolucji] 11 lutego, wyborów do Madżlisu [21 lutego i odmowy założenia kwarantanny na miasto Kum [epicentrum szerzenia się wirusa z powodu jego bliskich związków z Chinami], jak również poza krajem, przy polityce wobec Chin [pozwalając liniom lotniczym Mahan Air kontynuować loty także po tym, jak stał się znany zasięg pandemii].[2] Wszystko to było straszliwymi ciosami w nas, obywateli Iranu. Wszyscy wiedzą, że nieodpowiedzialne trzymanie się reakcyjnych tradycji przez reżim [3] przyczyniło się do przyspieszenia szerzenia się tego wirusa, etc.

Jesteśmy obecnie świadkami, jak najpotężniejszy i najwyższy rangą [funkcjonariusz reżimu, irański najwyższy przywódca, Ali Chamenei], człowiek, który podejmuje najważniejsze decyzje, przedstawia niedorzeczną teorię o bioterroryzmie w staraniach o obronę swojego opartego na spiskach światopoglądu i usprawiedliwienia swojej głupiej decyzji odrzucenia kilku ofert międzynarodowej pomocy[4]. Kiedy kryzys sięga szczytu, Przywódca [Chamenei] dodaje demony do swojej listy wiecznych wrogów, a odrzuca pomoc Lekarzy Bez Granic. Podczas gdy wszyscy obywatele mają zakaz odprawiania rytuałów pogrzebowych, personel wojskowy pod komendą przywódcy odprawił pogrzeb generała  IRGC, który zmarł na koronawirusa, nazywając go męczennikiem i dezinformując obywateli całkowitym kłamstwem, że ten pogrzeb był spontanicznym wydarzeniem.

Życie każdego irańskiego obywatela jest w rękach przywódcy, jego doradców i policji oraz sił bezpieczeństwa. Posłuszny rząd [irańskiego prezydenta, Rouhaniego] także realizuje tę politykę i nie podejmuje koniecznych działań mimo wszystkich ostrzeżeń personelu systemów zdrowia i higieny. Tak więc obywatele Iranu, włącznie z jego personelem medycznym, który ryzykuje swoim życiem, płacą cenę za tę głupotę i nieudolność. Należy zanotować, że również sektory o niskich dochodach jeszcze nie otrzymały niczego poza obietnicami.

Wszędzie na świecie politycy zdają się na słowa i wskazówki [medycznych] ekspertów. Ale tutaj, w naszym Iranie, [medyczni] eksperci muszą być posłuszni rozkazom i wskazówkom politycznych i wojskowych funkcjonariuszy…!

Obecnie bardziej niż kiedykolwiek pan Chamenei musi stanąć przed pytaniami zadawanymi przez irańskie społeczeństwo:

  • Czy Narodowy Fundusz Rozwoju – rezerwy obcej waluty [Iranu] – który należy do Irańczyków, ale jest kontrolowany przez [Chameneiego], ma być wydawany na Siłę Kuds [IRGC] w służbie wyłącznie regionalnych interesów Iranu, czy powinien wspierać palącą sprawę zdrowia publicznego – w położeniu fundamentów pod zminimalizowanie publicznego poruszania, wyposażeniu szpitali i oferowania populacji o niskich dochodach [wsparcia], by złagodzić dalszą udrękę?
  • Czy reżim, który ma taką wprawę w dławieniu najmniejszego protestu publicznego, nie powinien działać, by zminimalizować ruch między miastami i wewnątrz nich?
  • Czy kapitał i wiele zasobów olbrzymich organizacji kontrolowanych przez Chameneiego – włącznie z [Fundacją] Grobowca Imama Rezy, Fundacją Uciśnionych i Okaleczonych, Wykonawczą Kwaterą Główną Dyrektyw Imama i tak dalej – które wszystkie w rzeczywistości należą do irańskiego narodu, powinny być wydawane na pielgrzymki Arba’een[5] i [pokrywać] olbrzymie wydatki biura przywódcy, zamiast [wydawania ich] na żywotną sprawę narodową [walki z koronawirusem]?
  • Dlaczego Chamenei i inni wysocy rangą funkcjonariusze, którzy żyją w warunkach idealnej kwarantanny, egoistycznie i uparcie nie dopuszczają międzynarodowej pomocy do irańskiego narodu pod najbardziej absurdalnymi pretekstami?[6] Po trzęsieniu ziemi [w 2003 r.] w mieście Bam [w prowincji  Kerman], zaakceptowali pomoc USA i amerykańską obecność w tym regionie, i pozwolili na zbudowanie [przez Amerykanów] polowego szpitala, który dostarczał usług przez długi czas. Dlaczego teraz deportują bardzo szanowaną organizację Lekarzy Bez Granic?
  • Dlaczego Przywódca [Chamenei] i jego siły bezpieczeństwa oraz władze sądownicze upierają się przy blokowaniu zwolnienie więźniów politycznych? Dlaczego są ci, którzy pomagają szerzyć informację, nadal aresztowani, mimo obecnej sytuacji?
  • Dlaczego [irański] urząd komunikacji, który działa przeciwko narodowi i jest posłuszny Chameneiemu, jest tak zajęty zaciemnianiem faktów, szerzeniem zabobonów i obwinianiem społeczeństwa, zamiast działać z przejrzystością w tej życiowej sprawie i dostarczać ścisłej, pożytecznej i dobrze skoordynowanej informacji, by poprawić narodową współpracę w walce przeciwko koronawirusowi?
  • Podczas [protestów] w kryzysie paliwowym[7], który miał wpłynąć na publiczny budżet, Chamenei osobiście i natychmiast wkroczył do walki, uciszył krytyków, włącznie z religijnymi uczonymi związanymi z rządem [prezydenta Rouhaniego]. Dlaczego zatem teraz, kiedy panuje kryzys, w którym na szali jest życie ludzi, przywódca reżimu zachowuje oportunistyczne milczenie w obliczu zabobonu i konserwatywnych reakcjonistów, którzy roztrwonili szansę kwarantanny w mieście Kum i zakazania na kilka tygodni dużych zgromadzeń?

Nie ma potrzeby wyliczania całej fundamentalnej krytyki początkowego (i trwającego) zaciemniania i kłamstw, bo wszyscy to już wiedzą.

Zdaniem sygnatariuszy tego dokumentu, Chamenei jest głównym winowajcą w przekształceniu obecnego kryzysu w narodową katastrofę. Ponadto, [prezydent] Rouhani jest współwinny pogorszenia tego procesu z powodu swojej współpracy z Chameneim w podżeganiu i przypisywaniu kryzysu spiskowi wroga.

Kończymy kilkoma słowami do naszych czujnych, przytłoczonych, niemniej zaniepokojonych i zagrożonych rodaków:

Drogi narodzie naszej ojczyzny!

Pod nieobecność odpowiedzialnych, skutecznych i prawdomównych władz, tylko lekarze i ludzie zawodów medycznych poświęcają się ochronie obywateli przed tym wirusem. Mogą oni być źródłem dla obywateli starających się kontynuować życie mimo wszystkich ograniczeń… [8]

[Dalszy tekst nie jest spolszczony]

https://www.memri.org/reports/visions-post-coronavirus-world-%E2%80%93-part-iii-100-academics-and-political-activists-iran-tell


[1] See MEMRI Special Dispatch No. 8658 – IRGC Cyber Division Confirms Supreme Leader Khamenei’s Assertion That 'Demons Are Assisting The Enemies’ With Statements That 'The Israeli Mossad Is… Using Demons’ And 'The Jews Are Experts At Sorcery And At Creating Relationships With Demons’, March 26, 2020.

[2] See MEMRI TV Clip No. 7833, Iranian Deputy Health Minister Harirchi: We Oppose Quarantines; If We Shut Down Qom, People Would Go Traveling, Spreading Coronavirus All Over the Country, Feb 24, 2020; MEMRI Special Dispatch No. 8582,

Iranian Majlis Representative From Qom: 10 Deaths Every Day From Coronavirus In The City, The Regime Is Concealing The Numbers Of Dead In Iran; Former Official In Office Of President Rouhani: 'Coronavirus – A Gift From The Clerics Of The Islamic Republic [Of Iran] To The People’, February 24, 2020.

[3] Refers to the Iranian officials’ refusal to quarantine the religious city of Qom and ban the pilgrimage to the shrines there. On Iranian religious activists who boasted about licking shrines in defiance of the coronavirus, see MEMRI TV Clip No. 7848,  Iranians Lick Shiite Shrines in Defiance of Coronavirus Threats; Iranian-Islamic Medicine Expert: I Will Cure It, Feb 27, 2020.

[4] See MEMRI TV Clip No. 7887Iranian Supreme Leader Ayatollah Ali Khamenei: U.S. Is Accused of Creating the Coronavirus, It Would Be Unreasonable for Us to Accept Assistance from It, March 22, 2020.

[5] The Arbaeen Pilgrimage is a political/religious march from Najaf, Iran to Karbala, Iraq, established by the Iranian regime to mark the anniversary of the 40th day after the death of the Third Shi’ite Imam Hussain bin Ali, the grandson of the Prophet Muhammad, in the Battle of Karbala in 680 CE. The Iranian regime is promoting this pilgrimage as a rival to the Sunni Hajj to Mecca in Saudi Arabia.

[6] A reference to the expulsion of a Doctors Without Borders delegation and the rejection of humanitarian aid offered by the U.S.

[7] See MEMRI Special Dispatch No. 8436, The Iranian Fuel Revolt Of 2019, December 26, 2019.

[8] Kaleme.com, March 29, 2020.

[9] Jihan-i Sanat (Iran), March 15, 2020.