Podczas miesiąca Ramadan arabskie kanały telewizyjne nadają dramaty i komedie, żeby dostarczyć rozrywki widzom po przerwaniu postu. Jednym z takich programów nadawanych w tym roku jest dokudramat pod tytułem “Chajbar”, co było nazwą społeczności żydowskiej na Półwyspie Arabskim, podbitej przez Proroka Mahometa w 628 r.
Serial zajmuje się stosunkami między muzułmanami a plemionami arabskimi z Mediny, jak również Żydami z Mediny i Chajbaru, prowadząc do wygnania Żydów z Chajbaru [1] . Według doniesień medialnych na początku 2013 r. serial “skupia się na życiu społecznym, ekonomicznym i religijnym Żydów, włącznie z ich polityką, ich spiskami i sposobem, w jaki zarządzali i kontrolowali [arabskie] plemiona [Aws i Chazraj]”. Serial przedstawia także „wrogość i nienawiść [Żydów] do innych oraz ich zdradziecką naturę, ich wielokrotne zdrady i ich nikczemny rasizm” [2] .
Plakat serialu opublikowany przez Echo Media [3]
Wprowadzenie
W serialu jest kilka wątków. Zaczyna się przybyciem do Mediny arabskiego wojownika z Hadhramaut o nazwisku Mikdad; po pokazaniu swoich umiejętności na placu miasta przychodzą do niego Żydzi z Chajbaru, którzy próbują go przekonać, by został ich głównym wojownikiem. Odmawia on jednak zabijania kobiet i dzieci i zostaje wtrącony do więzienia. Później postanawia nawrócić się na islam. Inny wątek dotyczy rodziny przyzwoitych Żydów, którzy są płatnerzami i mają zadanie wykuwania mieczy dla bogatych Żydów. Syn, Jousuf – który ma romans z kobietą z jednego z plemion arabskich – czuje się winny, że wyrabia miecze dla podżegających do wojen Żydów. Program przedstawia także Zajnab, kobietę, żydowską, której ojciec i brat zginęli z rak muzułmanów i która szuka zemsty, próbując otruć proroka.
Serial jest dziełem katarskiego producenta Haszema Al-Sayeda we współpracy z egipskim scenarzystą Jusrim Al-Gindim i jordańskim reżyserem Muhammadem Aziziyą, i jest produkcją firmy Al-Sayeda, Echo Media. Filmowany w Egipcie i Maroku przedstawia wielu dobrze znanych aktorów arabskich, takich jak aktor egipski Sameh Al-Sereity, aktorki syryjska Sulafa Mimar i Nesreen Al-Tafesh, aktorka jordańska Abeer Issa i aktorzy iraccy Bajhat Al-Jaburi i Bassem Al-Qahar [4] . Jak dotąd informowano, że będzie nadawany na licznych kanałach, włącznie z Dubai TV, Dream TV (Egipt), Al-Iraqiyya TV (Irak), algierski Channel 3, Atlas TV (Algieria), Qatar TV i UAE TV. Pierwsze dwa odcinki wyciekły do Internetu przed zaplanowaną datą nadawania i zostały przetłumaczone i opublikowane przez MEMRI TV .
Reżyser Muhammad Aziziya: Serial naświetla zdradziecką i mściwą naturę Żydów
Przez cały ostatni rok media arabskie, a szczególnie egipskie, śledziły filmowanie tego programu, donosiły o postępach i miejscach filmowania i prowadziły wywiady z twórcami programu i aktorami. Niektóre z tych relacji były zabarwione antysemityzmem. Na przykład, relacja gazety egipskiej “Al-Fajr” z 20 czerwca 2013 r. o zakończeniu filmowania była zatytułowana: “Zdrada Żydów kończy się w najbliższą niedzielę” [5] .
Artykuł w gazecie egipskiej Al-Fajr: „Zdrada Żydów kończy się w najbliższą niedzielę”
Relacje medialne z tego serialu obejmują także wywiady z twórcami i aktorami, w których dyskutują oni serial i jego antysemicką treść. Reżyser Muhammad Aziziya powiedział gazecie egipskiej “Al-Wafd”: “’Chajbar’ jest dramatem historycznym, który rzuca światło na naturę Żydów, ich oszustwo i zdradę islamu i Posłańca [Mahometa], zaczynając od najazdu na Chajbar. Ujawnia ich nienawiść do islamu i mściwą naturę, jaka rządziła nimi przez całą historię” [6] .
Aktor grający jedną z głównych ról: Wrogość i nienawiść między nami a Żydami istnieje nadal.
Sameh Al-Seriety, jeden z głównych aktorów serialu, który gra rolę Muhammada ibn Maslamaha – ochroniarza Proroka Mahometa, który według tradycji muzułmańskiej obciął głowę poecie Kaabowi Al-Ashrafowi, najważniejszemu Żydowi w Medinie – powiedział gazecie egipskiej „Al-Shorouq”, że serial pokazuje pewne cechy żydowskie i pokazuje rozwój ich nienawiści do innych, tj., do muzułmanów. Powiedział także: „Wrogość między nami a Żydami istnieje nadal. Nienawiść jest zakorzeniona. Ani Egipcjanie, ani Arabowie nie potrzebują tego serialu, żeby uzasadnić swoją nienawiść do Żydów. Istniejąca walka między nami dostarcza najprostszego dowodu na to” [7] .
Sameh Al-Seriety na planie
W wideo opublikowanym przez MEMRI TV, różni aktorzy wypowiadają antysemickie uwagi. Aktor Mustafa Hashish, na przykład, powiedział w Dream TV: „Gram jednego z najbardziej wybijających się Żydów, który knuje spiski i intrygi. Jest on, oczywiście, bardzo skąpy – po prostu typowy Żyd. Nazywa się Abu Khallad. Zostaje zabity przez swojego syna. Daje to więc pojęcie o tym, jacy są Żydzi” [8] .
Aktor Ahmad Abd Al-Halim powiedział: „Gram jedną z żydowskich postaci, demonstrującą zachowanie żydowskiej istoty ludzkiej. Wszystko, o czym myśli, to gromadzenie pieniędzy”. Aktor Ahmad Maher powiedział: „Historia pokazała, że Żydzi są ludźmi bez wartości moralnych, którzy nie honorują porozumień”. Według niego scenarzysta Yusri Al-Gindi „stworzył dokument historyczny pokazujący, jak ci ludzie są ciemiężcami, którzy nie honorują porozumień. Historia pokazuje, że są ludźmi, którzy sprzeczali się z Allahem. Są zabójcami proroków” [9] .
Scenarzysta Yusri Al-Gindi: Żydzi deprawują każde społeczeństwo, w którym żyją
Scenarzysta tego serialu, Yusri Al-Gindi, często udzielał wywiadów o serialu, jego scenariuszu i znaczeniu. W wywiadzie dla witryny internetowej Al-Dżaziry powiedział, że serial zajmuje się dwoma tematami: „Jednym jest to, że Posłaniec Allaha założył państwo obywatelskie z pełnym obywatelstwem i równością jego mieszkańców, włącznie z Żydami. Drugim tematem jest, że mimo praw obywatelskich dostarczonych w Karcie Medyny [w której Mahomet oświadczył, że wszyscy wierni muzułmańscy są braćmi i nie wolno im walczyć wzajem ze sobą] Żydzi nie współpracowali, naruszali konstytucję i nie mogli zaadaptować się i pogodzić z nowym reżimem, bezprecedensowym w annałach ludzkości. Odpowiedzieli oszustwem, intrygami, a później zdradą”.
Dodał: “Żydzi są Żydami. Nadal działają zgodnie ze swoją naturą mimo upływu pokoleń. Deprawują każde społeczeństwo, w którym żyją, i dlatego żaden reżim nie może chronić ich żadnym kontraktem lub porozumieniem. Kryzys w świecie arabskim daje najlepszy dowód tego i w tym właśnie serial jest aktualnie istotny”.
Według niego jedną z lekcji przekazywanych przez serial jest, “że Żydzi są wrodzy wobec każdej próby wzrostu lub odrodzenia innych. Sprzeciwiali się pierwszemu państwu islamskiemu, a dzisiaj sprzeciwiają się powrotowi narodu [arabskiego i islamskiego] do swojej kultury i chwały. Za każdym razem, kiedy osiedlają się w jakimś kraju, zawiązują takie same spiski przeciwko niemu i używają tych samych metod. To zdarzyło się w Babilonie, Rzymie, Rosji carskiej i Niemczech hitlerowskich. Później Zachód wygnał ich do regionu arabskiego, gdzie kontynuują służbę [Zachodowi] po dziś dzień” [10] .
Yusri Al-Gindi [11]
W wywiadzie dla gazety egipskiej “Al-Ahram” Al-Gindi powiedział: „W serialu przedstawiam społeczeństwo żydowskie w pierwszych latach islamu. Nowe [tutaj] jest to, że sami Żydzi są głównymi protagonistami [ i odzwierciedlają] społeczeństwo żydowskie, które samo oparte jest na krętactwie, oszustwie i szukaniu błędów u innych. Dlatego dążyłem do ujawnienia ich cech, ich myśli, ich metod i ich podstępności, jak również [głęboko] zakorzenionej wrogości między nimi a Arabami od czasu dni Mojżesza, pokój z nim…
Kiedy badasz społeczeństwo żydowskie, odkrywasz, że zawarli wiele paktów. Kiedy Posłaniec, pokój z Nim, wszedł do Jathrib [Medyny], oni [Żydzi] kontrolowali gospodarkę i dlatego nie opuścili Jathrib, ale podpisali [z nim] porozumienie pokojowe. Jednak przy pierwszej okazji… ogłosili jednostronne pogwałcenie porozumienia, jak to zrobili też Żydzi z plemion Banu Kurajza, Banu Kajnuka i Banu Nadir, jak również Żydzi z Chajbar.
Jeśli przyjrzysz się dokładnie sprawom dzisiejszym, zobaczysz, że metody [Żydów] nie zmieniły się. To, co [obecnie] dzieje się na Synaju, także jest związane z nimi, ponieważ mają wiele ambicji i mogę niemal [z pewnością] określić, że oni stoją za tym wszystkim. Patrz, jak zachęcają projekt [rozwoju] Kanału Sueskiego, żeby Synaj [został oddzielony] od Egiptu [12] ; spiskują i szkodzą każdemu projektowi rozwojowemu w Egipcie; nie żyje im się dobrze w pokojowych społeczeństwach i mimo że większość ich opowieści dotyczy pokoju, ich odciski palców są widoczne w każdym nieszczęściu spadającym na świat arabski i islamski. Niestety, są tacy, którzy uważają ich za partnerów na tej ziemi, mimo że nie jest to prawdą. Są od niej odsunięci z powodu swoich działań, ale chcą zmarginalizować innych, żeby mogli sami żyć na tej ziemi”.
Al-Gindi dodał: “Od kiedy zacząłem drogę artysty, zajmowałem się kwestią palestyńską i jej aspektami panarabskimi. W przeszłości wystawiałem sztuki ‘Żyd tułacz i ‘O, Jerozolimo’, aż nazwali mnie antysemitą, bo obie zajmowały się przedsięwzięciem syjonistycznym, jego atakami na prawa innych i jego fundamentalną odmową uznania istnienia [innych]. Uderzające jest, że podczas badań zauważyłem, że od dni Mojżesza, proroka Allaha, do dzisiaj, twór syjonistyczny nie zmienił swoich metod. Zbuntowali się przeciwko Mojżeszowi, pokój z nim, i wypaczyli Torę. Talmud stał się dominująca książką, bo mędrcy żydowscy odnosili z niej korzyści, ponieważ nie pragną pokoju na ziemi. Taki był ich zwyczaj przez 3 tysiące lat i do dnia dzisiejszego…” [13]
Reżyser Mohamed Aziziya (po prawej) i aktor Ahmad Maher (po lewej) na planie [14]
* Y. Yehoshua jest dyrektorką MEMRI.ORG.
—————————————
[1] Według muzułmańskiej tradycji w 628 r. Mahomet wygnał dwa plemiona żydowskie z Mediny – Banu Kajnuka i Banu Nadir. Inne plemię żydowskie, Banu Kurajza, zostało całkowicie zniszczone – wszyscy mężczyźni straceni a kobiety, dzieci i własność rozdzielone jako łup między muzułmanami. Mahomet pokonał także Żydów z Chajbaru (włącznie z Żydami z Banu Nadir, którzy osiedlili się tam po wygnaniu z Medyny), ale pozwolono im tam zostać i nadal uprawiać swoje ziemie, pod warunkiem, że będą oddawali połowę plonów muzułmanom z Mediny. Za czasów drugiego kalifa muzułmańskiego, Omara ibn Al-Chattaba, Żydzi zostali wygnani z Chajbaru, a ich ziemie rozdzielono między muzułmanów.
[2] “Al-Arab” (Katar), 1 stycznia 2013; Digital.ahram.org.eg, 14 lutego 2013.
[3] Elcinema.com, 5 października 2011.
[4] “Al-Arab” (Katar), 1 stycznia 2013.
[5] “Al-Fajr” (Egipt), 20 czerwca 2013.
[6] “Al-Wafd” (Egipt), 16 kwietnia 2013.
[7] “Al-Shorouq” (Egipt), 26 czerwca 2013.
[8] Dream TV (Egipt), 13 maja 2013.
[9] Z kanału YouTube gazety egipskiej „Akhbar Al-Yawm”. 14 marca 2013.
[10] Aljazeera.net, 4 lipca 2013.
[11] “Al-Arab” (Katar), 1 stycznia 2013.
[12] Wśród przeciwników projektu rozwoju Kanału Sueskiego, który przedstawił niedawno obalony prezydent Muhammad Mursi, byli tacy, którzy twierdzili, że project oddzieli Synaj od reszty Egiptu i że jest to część spisku izraelskiegop, by osiedlić uchodźców palestyńskich na półwyspie synajskim. Patrz oświadczenie przewodniczącego Związku Farmerów Egipskich Shahendy Maklada. Moheet.com, Vetogate.com, 12 maja 2013.
[13] “Al-Ahram” (Egipt), 1 czerwca 2013. [14] Elcinema.com, 8 marca 2013.