W artykule umieszczonym 24 kwietnia 2011 r. na Gerdab, witrynie internetowej Irańskiego Korpusu Gwardii Rewolucyjnej (IRGC,) przedstawiona jest wizja dnia po pierwszej próbie nuklearnej Iranu. Artykuł stwierdza, że pierwsza kontrolowana eksplozja nuklearna Iranu nie zakłóci codziennego życia Irańczyków, a tylko wzmocni ich dumę narodową. Jednak – stwierdza – w świecie arabskim, na Zachodzie i w Izraelu zasieje strach pomieszany z respektem dla osiągnięcia Iranu. W artykule są satyryczne komentarza w kwestii napiętych stosunków Iranu z Arabami i Zachodem.

Poniżej podajemy fragmenty tego artykułu [1] :

Dzień po pierwszej próbie nuklearnej Iranu będzie normalnym dniem dla nas, Irańczyków. Ale wielu z nas będzie miało nowy błysk w oczach.

To piękny dzień. Jest 7 rano. Słońce jeszcze nie wzeszło w pełni, ale wszystko już jest gotowe. Wiele krajów na półkuli północnej rozpoczyna dzień. Jest to pierwszy świt po irańskiej próbie nuklearnej. To jest zwykły dzień.

Wczoraj miała miejsce podziemna eksplozja nuklearna, przypuszczalnie [gdzieś] na pustyniach centralnego Iranu, gdzie Amerykanie i niektóre [inne] kraje Zachodu chciały kiedyś grzebać odpady jądrowe. Wybuch nie był tak potężny, by spowodować wielkie szkody w regionie, ale nie tak słaby, by spowodować irańskim naukowcom nuklearnym jakikolwiek problem z ich eksperymentem.

To jest zwykły dzień i taki jak każdy inny dzień, kiedy są wiadomości z Iranu – co stanowi 90% roku – widzimy raporty na zagranicznych witrynach i czytamy co następuje:

Reuters: “Iran zdetonował swoją bombę nuklearną”.

CNN: “Iran detonuje bombę nuklearną”.

Al-Dżazira: “Iran przeprowadził test swojej drugiej bomby nuklearnej”.

Al-Arabia: “Szyicka bomba nuklearna wybuchła”.

Yahoo News: „Nuklearna eksplozja w Iranie”.

„The Jerusalem Post”: “Mułłowie zdobyli broń nuklearną”.

„The Washington Post”: “Nuklearna eksplozja w Iranie; szok i lęk w Tel Awiwie”.

Lokalna [prasa irańska] także zasypie pochwałami osiągnięcie Ukrytego Imama i Przywódcy [Chameneiego], jak następuje:

„Kayhan”: “Iran przetestował swoją pierwszą bombę nuklearną”.

„Jomhouri-ye Eslami”: Iran pomyślnie przeprowadził próbę nuklearną”.

„Iran” [popularna gazeta popierająca Ahmadineżada]: “Na rozkaz prezydenta Iran testuje czysto irańską bombę nuklearną”

„Ettelaat”: “Iran detonuje długo oczekiwaną bombę nuklearną”…

Będzie burza wiadomości, ale to nie zakłóci normalnego życia w Iranie. Pracownicy przyjdą do pracy i na czas podbiją karty zegarowe lub [co najwyżej] trochę później. Piekarze nie będą piekli niesubsydiowanego chleba. Szerokopasmowy Internet będzie działał jak zwykle, i nawet ta burza nie uczyni go tańszym ani nie spowoduje, by telewizja [irańska] zmieniła swoją politykę w sprawie nadawania zagranicznych programów.

Dzień po pierwszej próbie nuklearnej Iranu będzie zwykłym dniem dla nas, Irańczyków, ale wielu z nas będzie miało nowy błysk w oczach – błysk dumy i potęgi narodowej.

[Koran 8:60:] „Przygotujcie przeciwko nim, ile możecie sił i oddziałów konnicy, którymi moglibyście przerazić wroga Allaha i wroga waszego”.


[1] Gerdab (Iran), 24 kwietnia 2011.