Wielki mufti Omanu, Ahmed bin Hamad Al-Chalili, powiedział w wywiadzie udzielonym 19 czerwca 2022 r. sieci Al-Dżazira (Katar), że „zwycięstwo” talibów nad Stanami Zjednoczonymi było cudem i pochwalił afgańskich mudżahedinów, mówiąc że wygrali, ponieważ połączyli Koran z bronią. Al-Chalili powiedział również, że porozumienia pokojowe z Izraelem są „tylko stratą czasu” i że jedynym sposobem „odzyskania” Palestyny ​​jest opór. Zapytany o wizytę byłego premiera Izraela Benjamina Netanjahu w Omanie w 2018 roku, Al-Chalili powiedział, że była to wizyta wyłącznie polityczna. Ponadto Al-Chalili omawiał homoseksualizm, mówiąc, że ostrzegał świat przed „aberracją, którą nazywają ‘małżeństwami homoseksualnymi’” i krytykował ludzi, w tym papieża, którzy mówią, że homoseksualiści są „dziećmi Bożymi”. Al-Chalili powiedział również, że demokracja pochodzi od pogańskich Greków i wskazał, że w systemie demokratycznym większość ma możliwość sankcjonowania rzeczy, które są sprzeczne z prawem islamskim.

Aby obejrzeć klip z Wielkim muftim Omanu Ahmedem bin Hamada Al-Chalilim, kliknij tutaj lub poniżej.

Demokrację wymyślili „poganie”; Rozmowy pokojowe z Izraelem były „tylko stratą czasu”

Ahmed bin Hamad Al-Chalili: Skąd pochodzi słowo „demokracja”?

Prowadzący wywiad: Od Greków.

Al-Chalili: Racja. Byli poganami. To jest demokracja. Mamy jednak sprawiedliwość i zasadę szury.

W demokracji, jeśli większość ludzi popiera zezwalanie na [picie] alkoholu, jest to dozwolone, a jeśli większość ludzi popiera zezwalanie na małżeństwa homoseksualne, nie daj Boże, staje się to dopuszczalne. U nas tak nie jest. Mówimy, że to jest określone przez szariat.

[…]

W odniesieniu do operacji poszukiwania męczeństwa nie mogę powiedzieć, że osoba, która się zabija, staje się [męczennikiem]. Jeśli zostanie zabity podczas prowadzenia dżihadu, to tak, ale jeśli zabije się własną ręką, to nie.

Prowadzący wywiad: Kiedy to nie jest bomba samochodowa… Więc to się zmieniło… No dobrze… Czy opór jest jedynym sposobem na odzyskanie Palestyny?

Al-Chalili: Inszallah.

Prowadzący wywiad: Czy inne sposoby są nie do zaakceptowania? 

Al-Chalili: Jakie inne sposoby?

Prowadzący wywiad: Cóż, pokój, porozumienia z Oslo, traktat z Wadi Araba, Camp David, porozumienia [Izrael] podpisał z ZEA i Bahrajnem… Mam na myśli pokój…

Al-Chalili: Czy osiągnęli cokolwiek, czy tylko marnowali czas? 

[…]

Prowadzący wywiad: Ale Netanjahu odwiedził Oman? Jak ocenia pan tę wizytę?

Al-Chalili: Przepraszam?

Prowadzący wywiad: A co z wizytą Netanjahu w Omanie?

Ahmed bin Hamad Al-Chalili: To była wizyta polityczna, a nie religijna. Nie przyszedł na spotkanie ze mną. W każdym razie mam zastrzeżenia do wszystkiego, co może prowadzić do kompromisu, i nie sądzę, aby Oman poszedł na kompromis w odniesieniu do sprawy palestyńskiej.

 […]

„Widzieliśmy, jak dziecko u talibów uczy się Koranu z pistoletem wiszącym obok niego [;] [Talibowie] Łączą Koran z pistoletem i tak wygrali [przeciwko USA]”

Może widzieliście wiadomość, którą wysłałem światu, ostrzegając przed aberracją, którą nazywają „małżeństwami homoseksualnymi”.

Prowadzący wywiad: Pośrednio zaatakował pan papieża. Oskarżył go pan o nazywanie homoseksualistów „dziećmi Bożymi”.

Ahmed bin Hamad Al-Chalili: Skrytykowałem to, a jakiś idiota gdzieś z odległego Zachodu powiedział mi w odpowiedzi, że nadejdzie czas [homoseksualistów], a ludzie, którzy krytykują homoseksualizm, będą postrzegani jako ludzie, którzy aprobują niewolnictwo. Nie chcę wdawać się w te wszystkie kłótnie, ale odpowiedziałem mu, że jego odpowiedź raczej mnie uszczęśliwiła niż zdenerwowała. Sprawiła, że ​​jestem bardziej optymistyczny niż pesymistyczny, ponieważ jego odpowiedź jest oznaką arogancji, a arogancja prowadzi do zagłady.

[…]

Prowadzący wywiad: Jak ocenia pan zwycięstwo talibów nad USA, tym supermocarstwem, po konflikcie, który trwał 20 lat?

Al-Chalili: To jest jeden z cudów Allaha.

Prowadzący wywiad: Nazwał to pan „oczywistym zwycięstwem”.

Al-Chalili: Rzeczywiście. To jeden z cudów Allaha. Amerykańska skała roztrzaskała się w konfrontacji z wiarą mudżahedinów, którzy walczą o wyniesienie słowa Allaha na wyższy poziom. To jest wskazówka drogi do zwycięstwa. Bądźmy realistami. Widzieliśmy, jak dziecko talibów uczyło się Koranu z pistoletem wiszącym obok niego. Łączą Koran z pistoletem i tak wygrali.