4 lutego 2015 r. Państwo Islamskie (ISIS) opublikowało wideo dokumentujące muzułmanów świętujących w Al-Rakka w Syrii po egzekucji pilota Mu’adha Kasasbeha.

Poprzedniego dnia ISIS opublikowało wideo pokazujące egzekucję Kasasbeha przez spalenie go żywcem [1].

To nowsze wideo przedstawia wywiady z kilkoma muzułmanami, włącznie z dzieckiem, którzy wyrażają rozradowanie z powodu spalenia Kasasbeha. Wywiady prowadzone są na ruchliwej ulicy, przy której na dużym ekranie wyświetlane jest wideo z egzekucji.

Wideo trwa 4:57 min. i upubliczniono je przez konto Twittera @dyala_news1.

Osoby, z którymi przeprowadzane są wywiady, proszone są o podzielenie się myślami i uczuciami wobec egzekucji, a niektóre proszone są o przekazanie przesłania dla innych pilotów koalicji.

Spytany o ulubioną część wideo pierwszy pytany odpowiedział, że jest to “spalenie”. Powiedział też, że egzekucja Kasasbeha jest pomyślana jako lekcja dla innych pilotów, by nie bombardowali ISIS. Wskazując na duży ekran, na którym pokazywane jest wideo z egzekucji Kasasbeha, mówi, co stanie się z każdym, kto atakuje muzułmanów i ich honor. Zwracając się do pilotów koalicji mówi: „Na Allaha, los Mu’adha będzie waszym losem, z wolą Allaha… [wskazując ekran za sobą] To jest ich los, nic nowego tego nie zmieni… co stało się z Mu’adhem, stanie się z nimi, a nawet gorzej, z pozwoleniem Allaha”.

Drugi pytany poparł wybór ISIS metody zabicia Mu’adha i powiedział, że pilot zasłużył na jeszcze gorszą karę za zabicie muzułmanów. „Jeśli chodzi o metodę egzekucji, to kara jest odpowiednia do czynu [dokonanego]. On [tj. Mu’adh] bombardował pociskami, muzułmańskie dzieci i muzułmańską ziemię, więc zabicie go powinno być [dokonane] w podobny sposób, to jest przez spalenie, a on zasłużył na jeszcze więcej”. Powiedział także, że muzułmanie „czekali bardzo na tę radość”. Zwracając się do pilotów koalicji powiedział: „Radzę im nie latać nad miejscami, gdzie są obecni żołnierze Państwa Islamskiego, bo ich los będzie jak [los] Muad’ha Kasasbeha”.

W momencie pokazywania wideo, kiedy Kasasbeha ogarniają płomienie, tłum zaczął krzyczeć „Allah Akbar.”Trzeci wywiad przeprowadzono z chłopcem, dzieckiem, który mówi, że był „bardzo szczęśliwy” oglądając to wideo. Zapytany dlaczego, odpowiada: „Bo oni [tj. ISIS] spalili go”. Następnie mówi: “Gdybym [to był] ja, to spaliłbym go [własną] ręką”. Chłopiec wyraża następnie nadzieję, że zostaną także schwytani inni piloci, żeby ich także można było spalić. Wyraża pragnienie osobistego spalenia tych pilotów, bo, jak mówi, oni także „palili muzułmanów”. Chłopiec zwraca się także ogólnie do tawaghit (tyranów) i mówi: „Oby Allah was spalił. O, psie Obamo, wyślij samoloty, Państwo Islamskie nie zostanie pokonane, Inszallah, ty i reszta arabskich tawaghit upadniecie”.


Czwarty pytany człowiek dziękuje Allahowi za pozwolenie żołnierzom ISIS na schwytanie i zabicie “tego psa apostaty, psa [króla jordańskiego] Abdallaha II”. Wyraża także nadzieję, że ISIS wygra z innymi żołnierzami tyranów, włącznie z tymi z Egiptu, Jordanii „i wszystkimi żołnierzami Ameryki i Francji”. Modli się także, by ISIS pokonało „żołnierzy Żydów [żebyśmy] całkowicie ich unicestwili”.

Ostatni mówca wyraża wdzięczność za schwytanie i zabicie przez ISIS Kasasbeha, mówiąc, że spalenie go było właściwą karą za jego zbrodnie.Przypis:

[1] Patrz raport MEMRI JTTM OSTRZEŻENIE – DRASTYCZNE: Video Shows Islamic State (ISIS) Execute Captured Jordanian Pilot By Burning Him Alive, 3 lutego 2015.