Wprowadzenie

Przez ostatnie kilka tygodni założono szereg stron Facebooka wzywających Palestyńczyków w Izraelu i za granicą do przeprowadzenia masowych demonstracji 15 maja 2011 r. w 63. rocznicę Dnia Nakby (ustanowienia państwa Izrael). Plan polega na tym, że miliony uchodźców palestyńskich maszerują w masowym powrocie do domów swoich rodzin w Izraelu. O kampanii mówi się jako „Marsz powrotu 2011”, „Rewolucja uchodźców palestyńskich”, „Natarcie milionów”, a także „Trzecia palestyńska intifada”. Należy zauważyć, że strony Facebooka podkreślają, że działania mają być pokojowe i nie zbrojne. W momencie pisania tych słów strony Facebooka promujące te inicjatywę mają ponad 350 tysięcy „lubię to” oraz członków, chociaż nie jest jasne jak wielu z nich jest Palestyńczykami i skąd są. Dodatkowo, po okresie milczenia ze strony oficjalnych przedstawicieli palestyńskich, inicjatywa zyskała poparcie Departamentu ds. Mieszkających Na Obczyźnie PLO, który wezwał Palestyńczyków mieszkających za granicą do uczestnictwa w marszu i do nagłaśniania go w społecznościach i organizacjach palestyńskich na całym świecie [1] . Administratorzy stron Facebooka umieścili terminarze, by skoordynować wydarzenia i wezwali do szerzenia informacji wśród Palestyńczyków i ich zwolenników wszędzie, podkreślając moralne i legalne prawo powrotu uchodźców do ich domów. Są także wezwania do demonstracji i strajków okupacyjnych na terytoriach palestyńskich wzdłuż granicy z Izraelem oraz w Jerozolimie.

Organizatorzy kampanii: Uchodźcy mają absolutne prawo powrotu do Palestyny

Administratorzy stron Facebooka promujących inicjatywę 15 maja wyjaśnili, że palestyńscy uchodźcy mają moralne i legalne prawo powrotu do swoich domów w Palestynie i że obecna sytuacja w regionie – ferment w całym świecie arabskim i wewnętrzne problem w Izraelu – ułatwią sukces tego zdarzenia. Strona zatytułowana „Marsz powrotu 2011”, która obecnie ma ponad 4 800 „lubię to”, powiada: „Celem [naszej] grupy… jest zorganizowanie marszu milionów, który 15 maja 2011 r. urzeczywistni Prawo Powrotu do Palestyny w czynie i w słowach. [Maszerujący] wyruszą z Libanu, Syrii, Jordanii, Egiptu, Gazy i Zachodniego Brzegu, przekroczą granice Palestyny i powrócą na [swoją] ziemię… Prawo Powrotu jest prawem legalnym, politycznym, ludzkim, moralnym i religijnym, które jest nieodwołalne i nieograniczone w czasie, i wszyscy muszą działać na rzecz jego urzeczywistnienia. Wzywamy do urzeczywistnienia tego prawa poprzez masowy powrót milionów Palestyńczyków do historycznej Palestyny, tak by każdy uchodźca i osoba wysiedlona wróciła do swojej ziemi i do domu, z którego została wyrzucona. Będzie to pierwszy krok ku realizacji Rezolucji 194 [ONZ], po którym przyjdą kolejne kroki, takie jak przyznanie odszkodowań powracającym uchodźcom i uznanie ich praw” [2] .


Strona Facebooka zatytułowana “Marsz powrotu 2011″

Strona zatytułowana „Rewolucja uchodźców palestyńskich (Natarcie milionów)” [3] , która obecnie ma ponad 1300 członków, stwierdza: „Nadszedł czas urzeczywistnienia naszego historycznego marzenia powrotu do Palestyny. Naród przeżywa bezprecedensowe, szlachetne [przebudzenie], które umożliwia taki skok historyczny. Twór syjonistyczny jest w stanie słabości, upadku i utraty wizji, co kusi nas, by zadać mu zogniskowane ciosy w celu obalenia jego rasistowskiego przedsięwzięcia, które zaprzecza wartościom religii i moralności” [4] .


Strona Facebooka zatytułowana “Rewolucja uchodźców palestyńskich (Natarcie milionów)”

Strona zatytułowaną “Rewolucja uchodźców palestyńskich” [5] , obecnie z ponad 5 tysiącami „lubię to”, zamieściła przesłanie od „Komitetu Przygotowawczego Rewolucji [Powrotu] do Ojczyzny”: „Wyciągniemy rękę i zbudujemy most, który zaniesie nas do naszego zielonego kraju, do naszych wód terytorialnych, do pięknego Morza Śródziemnego, do naszej pustyni… do pięknej Galilei, do Jerozolimy, naszej dumnej stolicy, do dzielnic Nabluz Ramallah i Jenin, do wzgórz Lod i Ramla, i do wszystkich [innych] miejsc… Wrócimy i to wkrótce. Niech żyje nasza sprawa. Niechaj upadnie państwo synów Syjonu. Umrzemy, ale Palestyna będzie żyć. Palestyna jest nasza” [6] .


Strona zatytułowana “Rewolucja uchodźców palestyńskich”

Strona Facebooka “Trzecia intifada palestyńska „ [7] , która w ciągu kilku tygodni od założenia ma niemal 340 tysięcy “lubię to”, zamieściła przesłanie mówiące: “Palestyno, jak żeśmy cię zaniedbali. Przebacz nam i przebacz za to naszym synom. Zawsze inspirowałaś nas, byśmy byli niezłomni w walce o utrzymanie cię jako [kraj] wolny i arabski… jakim [zawsze] byłaś i zawsze będziesz… Po intifadach tunezyjskiej, egipskiej i libijskiej, nadszedł czas na intifadę palestyńską. Pierwsza palestyńska intifada była w 1987 r., a druga w 2000 r., ale trzecia palestyńska intifada [rozpocznie się] 15 maja 2011 r.” [8]


„Trzecia intifada palestyńska: Palestyna będzie wyzwolona i my będziemy jej wyzwolicielami”

Kampanie wobec opinii publicznej

W oczekiwaniu na powrót uchodźców 15 maja organizatorzy kampanii Facebooka czynią wysiłki, by nagłośnić tę inicjatywę, ustanowić jej podstawę prawną i skoordynować ją przez ustalenie terminarzy, punktów zbiórek i planowanych tras marszu. Członkowie stron wezwali do nagłaśniania marszu w całym świecie arabskim i islamskim, by dopomóc w jego sukcesie. Strona informacyjna „Rewolucji uchodźców palestyńskich (Natarcie milionów)” wezwała europejskich muzułmanów do przyłączenia się do inicjatywy: „Palestyńczycy, Arabowie i bracia muzułmańscy żyjący w Europie mają szczególną odpowiedzialność, by natychmiast rozpocząć kampanię [nagłaśniania] przez gromadzenie [ludzi] i informowanie światowej opinii publicznej o wielkim ucisku historycznym, jaki cierpi lud palestyński i o sposobie planowanej działalności”.

Na stronie “Rewolucja uchodźców palestyńskich” komunikat “Komitetu Przygotowawczego Rewolucji Powrotu do Ojczyzny” podaje pewne kroki prawne i reklamowe, które zostały podjęte w przygotowaniu do marszu: został stworzony komitet palestyńskich ekspertów i prawników, żeby ustalić prawne podstawy Prawa Powrotu, jak również komitet nagłaśniania, żeby szerzyć wieści o działalności i komitet mówiących po hebrajsku, żeby informować społeczeństwo izraelskie o prawie powrotu Palestyńczyków do ich domów. Postanowiono założyć lokalne komitety wszędzie, gdzie są uchodźcy palestyńscy, żeby koordynować wysiłki i gromadzić publiczność. Została także założona angielskojęzyczna strona Facebooka, żeby promować kampanię na Zachodzie [9] .

Administratorzy strony “Trzecia intifada palestyńska” wezwali do szerzenia informacji o kampanii przez pisanie “Arabska intifada dla wyzwolenia Palestyny, 15 maja 2011 r.” na banknotach [10] .


Egipskie pieniądze z informacją o planowanej inicjatywie [11]

Administratorzy tej strony dokonali także znacznego wysiłku, by promować samą stronę: wzywają swoich zwolenników do nagłaśniania jej w Internecie i przekonywania przyjaciół, by się przyłączyli, aby osiągnąć milion „lubię to” tak szybko, jak to możliwe, jak również oznajmili, że inne popularne arabskie strony internetowe zgodziły się reklamować tę stronę. Administratorzy zagrozili także Facebookowi mówiąc, że jeśli zamknie ich stronę, „wszyscy muzułmanie na zawsze zbojkotują Facebook” [12] . Wkrótce potem poinformowali, że firma istotnie próbowała zamknąć stronę, zakłócić jej funkcjonowanie lub nawet wymazać nazwiska zwolenników. Odwołali się do kanału Al-Dżazira, który nadał o nich program. Administracja twierdziła, że strona „Wolna Palestyna” z 216 tysiącami „lubię to” została zamknięta przez Facebook.

Plan działania

Administratorzy strony zaproponowali szczegółowy plan działania, do realizacji przed i podczas marszu 15 maja, podkreślając, że wszelka działalność ma odbywać się bez przemocy. Strona informacyjna „Rewolucja Uchodźców Palestyńskich (Natarcie milionów)” mówi: „Możemy zwerbować miliony do marszu na ośmiu frontach w celu wprowadzenia zamieszania u wroga i [zmuszenia go] do podzielenia swoich sił. [Frontami będą]: Gaza, Zachodni Brzeg, Palestyńczycy wewnątrz [tj. izraelscy Arabowie], uchodźcy w Libanie od granicy libańskiej, uchodźcy z Syrii od granicy syryjskiej, uchodźcy w Jordanii od granicy jordańskiej, uchodźcy w Europie przez morze na setkach statków, działacze międzynarodowi, [którzy] mogą demonstrować swoją solidarność z frontu na Synaju. Nasi egipscy bracia… mogą wspierać na przez [zorganizowanie] marszu pięciu milionów Egipcjan, którzy będą szli ku granicy palestyńskiej z Synaju pod hasłem pokojowej solidarności z prawami ludu palestyńskiego… Najlepiej, by na czele marszu szli starzy mężczyźni i kobiety, którzy byli świadkami Nakby. Nie brakuje im entuzjazmu do uczestnictwa i zrealizowania marzenia ich życia – zostania pochowanym w ziemi ojczyzny. Musimy [także] zwerbować tak wielu cudzoziemców [tj. nie-Arabów] jak to możliwe z całego świata, żeby przewodzili marszom w celu stworzenia trudności dla syjonistów…”

Jeśli chodzi o sposób, w jaki marsz ma być przeprowadzony, strona mówi: “Musimy utrzymać tę działalność wolną od wszelkiego [konfliktu] ideologicznego i frakcyjnego. Musimy trzymać tylko flagę Palestyny, żeby obecność [rozmaitych] frakcji nie została użyta [przeciwko nam] przez syjonistów i Zachód. Musimy zapewnić, że [marsz będzie] odbywał sie pokojowo, bez broni, z hasłami we wszystkich językach [podkreślającymi] ludzki [aspekt walki], takimi jak ‘Chcę wrócić do mojego domu’, wysoko niosąc klucze do domów, z których nasze rodziny zostały wygnane… Musimy całkowicie unikać haseł jak ‘Zniszczyć twór syjonistyczny’ lub ‘Wrzucić [syjonistów] do morza’, żeby nie zwrócić świata przeciwko nam oraz w celu zgromadzenia [wszystkich] wokół tego celu, a mianowicie powrotu do domów, z których zostaliśmy wygnani, nic więcej. To jest ludzkie i moralne hasło, które może zjednoczyć nam do pomocy wszystkie narody świata”.

Administrator strony wyraził nadzieję, że ostatnie wydarzenia w świecie arabskim przyczynią się do sukcesu inicjatywy: “Sytuacja w regionie może przekonać przywódców krajów otaczających [Izrael], by powstrzymali się przed sprzeciwem wobec marszu milionów, z powodu świadomości, że [taki sprzeciw] może spowodować, iż walka przeleje się [do ich krajów] i spowoduje ich upadek. [Istotnie] mogą pozwolić milionom [na marsz] i pójść z falą [naszego protestu], żeby pozostać przy władzy… A nawet jeśli nie pozwolą na to, nie ma żadnej siły na powierzchni ziemi, która może powstrzymać determinację ludzi i [ci przywódcy] skończą jako przegrani…” [13]

Strona “Trzecia intifada palestyńska” zamieściła szczegółowy plan akcji na 13-15 maja 2011 r., jak następuje: po modłach piątkowych 13 maja Palestyńczycy i ich zwolennicy zgromadzą się w meczetach i na placach w Izraelu, na terytoriach palestyńskich i na całym świecie, powiewając flagą palestyńską i paląc flagę izraelską. Następnego dnia Palestyńczycy i ich zwolennicy zgromadzą się w miejscach zbiórki do marszu: w Gazie i na Zachodnim Brzegu zgromadzą się w meczetach i na placach miejskich; na „terytoriach 1948” spotkają się w głównych meczetach; w krajach graniczących z Izraelem punktami wyjścia będą różne miejsca blisko granicy; w innych krajach arabskich protestujący spotkają się w konsulatach palestyńskich. W Turcji aktywiści zbiorą się na setkach statków gotowych do wypłynięcia w kierunku Izraela; a w reszcie świata, włącznie z Europą i USA, demonstranci zgromadzą się przed ambasadami Izraela.

W niedzielę 15 maja, po modlitwie w południe, “święte natarcie rozpocznie się i intifada zostanie rozpalona… Tego dnia wyruszą wszyscy powracający [uchodźcy] i rozpocznie się Trzecia Intifada Palestyńska z poparciem wszystkich wolnych ludzi świata”. Strona wylicza miejsca docelowe marszu: w Gazie, punkty kontrolne i przejścia graniczne; wewnątrz „terytoriów 1948”, miasta i wsie zniszczone w wojnie 1948 r.; w Libanie, kierunek ku Palestynie lądem i morzem; w Jordanii, ku trzem odcinkom na granicy; w Syrii, ku wzgórzom Golan; w Egipcie, ku przejściu granicznemu Rafah oraz wybrzeżu Palestyny na statkach. Statki wypłyną także z Turcji i Europy i będą przeprowadzane demonstracje przed ambasadami izraelskimi na całym świecie [14] .


Terminarz aktywności na 13-15 maja 2011

Wezwanie do „żydowskich osadników” w Izraelu, by wrócili do krajów swojego pochodzenia

Post na stronie “Marsz powrotu 2011” Allorda Alisa (który, co należy zauważyć, nie jest administratorem strony) rozkazuje wszystkim Żydom opuszczenie Palestyny: „Wszystkie rodziny żydowskich osadników na obszarze Galilei, włącznie z obszarami Safed i Tyberiada, oraz dalej aż do Akry, muszą udać sie do portu w Hajfie i wsiać na statki z powrotem do krajów ich pochodzenia w Europie przed 13 maja 2011 r. Żydowskie rodziny, które osiedliły się we wsiach i miastach na palestyńskim wybrzeżu, wszędzie aż do granicy z Gazą, muszą udać się do portu w Tel Awiwie i wsiąść na statki z powrotem do ich europejskich krajów pochodzenia przed 13 maja 2011 r… Tłumy [żydowskich] osadników w stolicy Jerozolimie i w centralnym obszarze, aż do granicy z Jordanią, muszą udać się natychmiast do portów w Hajfie lub Tel Awiwie… a rodziny żydowskich osadników na południu muszą iść natychmiast do portu w Ejlacie”. Post ostrzegał także, że każdy, kto będzie próbował zabrać „archeologiczne artefakty [lub cokolwiek należącego] do dziedzictwa palestyńskiego, choćby jedną kulkę falafla, będzie ścigany i aresztowany przez Interpol w swoim nowym miejscu zamieszkania” [15] . Ważne jest zauważenie, że ten post został właściwie zignorowany i że żadna z innych stron nie zawiera wezwania do żydowskich obywateli Izraela, by opuścili kraj.


Wezwanie do izraelskich Żydów, żeby opuścili kraj

Obrazy z Kampanii na Facebooku

Ze strony „Marsz powrotu 2011”:


„Wrócimy, 63 [lata] po Nakbie; 15 maja – dzień powrotu do [naszych] domów”


„Marsz powrotu”


„Wrócimy”


„Nadchodzimy,o Al-Akso”

Ze strony „Rewolucja uchodźców palestyńskich”:


„Jest moim prawem powrót do mojego domu”

Inne działania:

W dodatku do stron Facebooka założonych dla poparcia inicjatywy 15 maja, inni rozpoczęli niedawno wezwania do całego szeregu dodatkowych działań przeciwko okupacji izraelskiej:

A. Marsze i demonstracje w Dzień Ziemi

Jedna ze stron wezwała do zorganizowania “marszu milionów” w Dzień Ziemi (30 marca 2011 r.): muzułmanie i palestyńscy chrześcijanie wyruszą z Ramallah i Betlejem, żeby modlić się w Al-Aksa i Bazylice Grobu Świętego w Jerozolimie [16] . Strona „Trzecia palestyńska intifada” zamieściła plan na piątek po Dniu Ziemi (1 kwietnia 2011 r.), wzywający wszystkich palestyńskich mieszkańców Zachodniego Brzegu do marszu na osiedla i przeprowadzenie tam całodziennego protestu, oraz wszystkich Arabów izraelskich do marszu na Jerozolimę i przeprowadzenie całodziennej demonstracji przed „osiedlami żydowskimi” w tym mieście [17] .

B. „Zakończyć okupację” – strajk okupacyjny

Administratorzy popularnej strony na Facebooku „Zakończmy okupację” [18] proponują zorganizowanie długotrwałego strajku okupacyjnego przed Beit El (duże osiedle żydowskie na Zachodnim Brzegu) oraz przed przejściem granicznym Erez, aż do zakończenia okupacji. Nie podano żadnego konkretnego czasu na rozpoczęcie tej działalności. Strona stwierdziła: „Jest to inicjatywa grupy młodych ludzi, którzy nie reprezentują żadnego nurtu politycznego. Do podjęcia tego kroku zainspirował nas spektakularny sukces młodzieży arabskiej w arabskiej ojczyźnie, której udało się zwalczyć ciemiężców prawdziwą determinacją i prawdziwym opanowaniem, używając metod pokojowej walki, które [znalazły] odbicie wśród ludzi i skłoniły ich do poparcie [tej sprawy]. Chodzi o to, żeby naśladować [protesty] z placu Tahrir w dwóch głównych miejscach – Beit El i [przejściu granicznym] Erez – i przyciągnąć wszystkich do uczestnictwa w długoterminowym strajku okupacyjnym, aż do zakończenia okupacji”.

Następnie napisali: „Zaczniemy od popularnego strajku okupacyjnego. Rozbijemy namioty przed Beit El i przejściem Beit Hanoun [Erez], a z czasem protest rozszerzy się na inne tereny. Nie chcemy użyć żadnego rodzaju broni. Nie chcemy żadnej flagi ani znaku, poza naszą [palestyńską] flagą. Będziemy mieli jedno hasło: „Zakończyć okupację”. Rozbijemy namioty wszędzie i będziemy mieli stację radiową na strajku okupacyjnym, nadającą narodowe pieśni, niezwiązane z żadną frakcją polityczną. Będziemy używać garnków i łyżek, żeby robić harmider w nocy, a kiedy się zmęczymy, będziemy gwizdać w gwizdki. Nie odejdziemy aż odejdzie okupant. Ściągniemy [uwagę] mediów międzynarodowych i lokalnych”.

Strona wylicza wyposażenie, jakie będzie potrzebne uczestnikom tego protest: kawałek materiału i trochę octu lub cytryny jako ochrona przed gazem łzawiącym; aluminiowy garnek i gogle jako ochrona przed bombami z gazem łzawiącym i kulami gumowymi; gałązka oliwna, żeby zaznaczyć pokojowy charakter protestu; puszki z farbą w spreju do spryskiwania zasłon ochronnych na hełmach żołnierzy w wypadku starcia; śpiwór i apteczka pierwszej pomocy; woda i mydło do polewania opon wojskowych dżipów, żeby spowodować poślizg.

Administratorzy przedstawili swoje żądania: “Natychmiastowe i całkowite zakończenie okupacji; jedność wśród Palestyńczyków; państwo palestyńskie z pełną suwerennością w ramach granic 1967 r. z Jerozolimą jako stolicą; prawo powrotu i odszkodowania dla uchodźców i prawo samostanowienia [dla Palestyńczyków jako całości]; uwolnienie wszystkich więźniów palestyńskich z więzień okupanta; i odszkodowanie dla Palestyńczyków za lata okupacji”. Dodali, że po zakończeniu okupacji spodziewają się „wolnych i sprawiedliwych wyborów przeprowadzonych [wśród Palestyńczyków]; wolnej i niezależnej gospodarki, która zapewnia wszystkim godną egzystencję i [rząd, który rządzi] zgodnie z zasadami przejrzystości i odpowiedzialności”.

Strona zatytułowana “Palestyńska rewolucja dla zakończenia okupacji 10-15-20” proponuje zorganizowanie strajków okupacyjnych 20 kwietnia 2011 r. (rocznica rewolty arabskiej w Palestynie w 1936 r.), 15 maja 2011 r. (Dzień Nakby) i 10 czerwca 2011 r. (rocznica arabskiej rewolty przeciwko imperium osmańskiemu w 1916 r.). Protesty mają odbywać się „w pobliżu punktów kontrolnych i we wszystkich punktach kontaktu z okupantem [na terytoriach okupowanych]; wewnątrz terytoriów 1948; w naszych siostrzanych krajach arabskich; we wszystkich [krajach] palestyńskiej diaspory na całym świecie; i przed ambasadami amerykańskimi i izraelskimi, gdzie tylko one istnieją. Będziemy mieli przybory kuchenne i bębnili nimi. Być może, choć raz, świat usłyszy nasze głosy i syjoniści zrozumieją, że ich obecność na naszej ziemi jest niepożądana, a tym razem to my będziemy mówić” [19] .

C. Działalność na rzecz zakończenia rozłamu wewnątrz-palestyńskiego

W ostatnich tygodniach widać także wielką aktywność młodych ludzi na Facebooku, skierowaną na zakończenie rozłamu między Fatahem a Hamasem, pod hasłem “Ludzie chcą zakończenia rozłamu” [20] . Kampanie online została szybko przełożona na aktywność w terenie. 15 marca 2011 r. w Gazie i na Zachodnim Brzegu odbyły się masowe demonstracje żądające wewnątrz-palestyńskiego pogodzenia, a mniejsze protesty i strajki okupacyjne nadal się odbywają.

Kampanię i demonstracje poparli funkcjonariusze zarówno Hamasu, jak Fatahu i zachęcali do podejmowania własnych inicjatyw: prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmoud Abbas przedstawił inicjatywę wizyty w Gazie w celu ustanowienia rządu jedności narodowej, który przygotuje grunt pod wybory prezydenckie, parlamentarne i PNC [21] ; premier Autonomii Palestyńskiej Salam Fajjad prowadzi kampanię na rzecz rządu jedności narodowej w oparciu o zachowanie istniejącego [aparatu] bezpieczeństwa, infrastruktury i ustaleń administracyjnych do osiągnięcia pojednania [22] ; przewodniczący Biura Politycznego Hamasu Chaled Maszal przedstawił inicjatywę pojednania w oparciu o opozycję i dżihad [23] .

Należy zauważyć, że podczas gdy wezwanie do pojednania zostało poparte przez przedstawicieli palestyńskich, inicjatywy powrotu uchodźców zostały w znacznej mierze zignorowane (aż do poparcia przez Departamentu ds. Mieszkających na Obczyźnie, co może rozbudzić dalsze zainteresowanie ze strony oficjalnych władz), a także uzyskały mało uwagi mediów palestyńskich.

*L. Barkan pracownikiem naukowym w MEMRI.


[1] www.maannews.net, 24 marca 2011.

[2] http://www.facebook.com/note.php?note_id=117171105023831 .

[3] http://www.facebook.com/group.php?gid=116354631715134&v=wall .

[4] http://www.facebook.com/group.php?gid=116354631715134 .

[5] http://www.facebook.com/palatora?sk=wall .

[6] http://www.facebook.com/palatora#!/palatora?sk=info .

[7] http://www.facebook.com/Palestinian.Intifada?sk=wall .

[8] http://www.facebook.com/Palestinian.Intifada?sk=app_4949752878 .

[9] http://www.facebook.com/Palestinian.Intifada?sk=app_4949752878 .

[10] http://www.facebook.com/Palestinian.Intifada/posts/171319526253631#!/photo.php?fbid=172121669506750&set=a.168240173228233.53287.168041503248100&theater .

[11] http://www.facebook.com/photo.php?fbid=172121669506750&set=a.168240173228233.53287.168041503248100&theater .

[12] http://www.facebook.com/Palestinian.Intifada?sk=info#!/Palestinian.Intifada?sk=app_4949752878 .

[13] http://www.facebook.com/group.php?gid=116354631715134&v=wall#!/group.php?gid=116354631715134&v=info .

[14] W dodatki do występowania na stronie Facebooka, terminarze podane są na klipie YouTube: http://www.youtube.com/watch?v=MQA46gWHU74 .

[15] http://www.facebook.com/maseera2011?sk=info#!/photo.php?fbid=138643476204091&set=o.115557601851848&theater .

[16] http://www.facebook.com/pages/%D8%A7%D9%84%D9%85%D8%B3%D9%8A%D8%B1%D9%87-%D8%A7%D9%84%D9%85%D9%84%D9%8A%D9%88%D9%86%D9%8A%D9%87-%D9%85%D9%86-%D8%B1%D8%A7%D9%85-%D8%A7%D9%84%D9%84%D9%87-%D9%88-%D8%A8%D9%8A%D8%AA-%D9%84%D8%AD%D9%85-%D9%86%D8%AD%D9%88-%D8%A7%25 .

[17] http://www.facebook.com/#!/Palestinian.Intifada/posts/171319526253631 .

[18] http://www.facebook.com/home.php?sk=group_201516986528209 .

[19] http://www.facebook.com/home.php?sk=group_206556509370374 .

[20] http://www.facebook.com/maseera2011#!/StopInqisam?sk=wall .

[21] “Al-Hayat Al-Jadida” (Autonomia Palestyńska), 17 marca 2011.

[22] “Al-Ayyam” (Autonomia Palestyńska), 22 lutego 2011; Wafa.ps, 21 lutego 2011.

[23] Palestine-info.info, 6 marca 2011.