Poniższy raport jest obecnie bezpłatną  próbką Jihad and Terrorism Threat Monitor (JTTM) MEMRI. Aby uzyskać informacje o subskrypcji JTTM,  kliknij tutaj . 

9 listopada 2023 r. syryjska gazeta opozycyjna „Damascus Voice” poinformowała, że ​​irański samolot transportowy Iljuszyn wylądował w syryjskiej bazie lotniczej Chmeimim, używanej przez siły rosyjskie, do wyładowania niezidentyfikowanego ładunku. [1]

Według raportu punkty śledzenia lotów zidentyfikowały irański samolot lecący z Teheranu w syryjską przestrzeń powietrzną. Jednak lokalizacje namierzające zgubiły samolot, gdy przelatywał nad przestrzenią powietrzną prowincji Homs. Anonimowe źródła poinformowały jednak Damascus Voice, że samolot wylądował w obsługiwanej przez Rosję bazie lotniczej Chmeimin za zgodą Rosji.

Źródła twierdziły również, że funkcjonariusze IRGC byli obecni przy rozładunku samolotu, a zawartość została przetransportowana w nieznane miejsce rosyjskimi pojazdami. Według „Damascus Voice” samolot „dziesiątki razy” w ciągu roku przewoził irańską broń i amunicję wspieranym przez Iran bojownikom w Syrii.

Wcześniej, 2 listopada, gazeta podała również, że samolot należący do powiązanego z IRGC Mahan Air wylądował na lotnisku Chmeimim, lecąc ze stolicy Iranu, Teheranu. [2]

IRGC wznawia użytkowanie rosyjskiego lotniska Palmyra obsługiwanego przez Grupę Wagnera

Odrębnie, wspierająca syryjską opozycję agencja prasowa North Press podała, że ​​IRGC wznowił użytkowanie lotniska wojskowego w Palmyrze po przekazaniu kontroli nad lotniskiem rosyjskiej Grupie Wagnera w marcu 2021 r[3] Jak podaje portal, jak dotąd IRGC wykorzystywało to lotnisko do przekazywania broni i amunicji wspieranym przez Iran milicjom w kraju.

Agencja North Press twierdziła również, że rosyjska Grupa Wagnera pozostaje na lotnisku, aby zapewnić bezpieczeństwo lokalnym firmom, ale jednocześnie pozwala IRGC na wznowienie korzystania z obiektu.


[1] Damascus Voice, November 9, 2023.

[2] Damascus Voice, November 2, 2023.

[3] North Press Agency, November 9, 2023.