Poniżej podajemy fragmenty wywiadu nadanego przez telewizję egipską 18 listopada 2010 r. z Waelem Ramadhanem, twórcą egipsko-syryjskiej serii telewizyjnej o Kleopatrze:

Żeby zobaczyć ten klip w MEMRI TV, odwiedź http://www.memritv.org/clip/en/0/0/0/0/0/0/2740.htm .

Wael Ramadhan: Wojna [rzymska] przeciwko Kleopatrze była zasadniczo żydowska i historia powtarza się. Rzymianie nie mieli żadnych aspiracji terytorialnych w Egipcie w owych dniach, a to jest ignorowane przez historię i przez wielu historyków. Rzymianie byli w stanie wojny z Partami oraz z resztkami Imperium Perskiego, ale nie mieli żadnego zamiaru prowadzić wojny przeciwko Egiptowi.

Żydzi jednak żywili urazę i ból z powodu wygnania z Egiptu – kiedy jeszcze nazywali się “Hebrajczykami” – i chcieli powrócić do Egiptu siłą w celu ustanowienia tam swojej obecności, ale nie mieli okazji tego zrobić aż do tego momentu. Zwerbowali więc pomoc Rzymian.

Tej części historii nie wspomina żadna arabska książka historyczna, ale jest to wynik badań, które sam prowadziłem i to jest moja własna perspektywa, która jest unikatowa i prawdziwa.

Dziennikarz: Szczególnie dlatego, że jest oparty na źródłach, które są…

Wael Ramadhan: Na bardzo ważnych źródłach. [Żydzi] finansowali Rzymian, odciągnęli ich od ich wojen i zawrócili do Egiptu. Nie udała im sie próba, żeby Juliusz Cezar zwyciężył Kleopatrę. Nie udało im się, by Marek Antoniusz zwyciężył Kleopatrę. Oni finansowali także kampanię Marka Antoniusza. Nie udały im się wysiłki zapanowania w pełni nad tym regionem.

Do chwili obecnej kontynuują próby. Historia się powtarza. To powinniśmy nazywać historią Kleopatry i to było moje podejście, kiedy tworzyłem serię „Kleopatry. […]