12 lutego 2017 r., irańska agencja informacyjna Tasnim, która jest związana z Korpusem Strażników Rewolucji Islamskiej Iranu [IRGC], opublikowała „wyłączny wywiad” zatytułowany  „Prezydent iracki wychwala udzielone w porę wsparcie, popiera generała Soleimaniego”.  W wywiadzie, według wstępu do wywiadu, prezydent iracki Fouad Masoum,  „chwalił  Iran za skuteczne wsparcie, jakiego dostarcza krajowi arabskiemu w walce przeciwko terroryzmowi  i [podkreślił], że irański dowódca, generał Kassem Soleimani, jest w Iraku jako część planu Bagdadu uzyskania pomocy od zagranicznych doradców militarnych”.

 
Prezydent iracki Fouad Masoum podczas wywiadu. Zdjęcie: Tasnim, 12 lutego 2017

Poniżej podajemy fragmenty tego artykułu w tłumaczeniu z angielskiego oryginału[1]:

Według Tasnim, w “wyłączny wywiadzie” prezydent Masoum „wyraził swoje poglądy na całą gamę spraw, włącznie ze związkami z Iranem i przyszłością sił zbrojnych Iraku po ostatecznym zwycięstwie nad grupą terrorystyczną Daesh (ISIS)…

Zapytany o stosunki Teheran-Bagdad, prezydent iracki powiedział, że związki między tymi dwoma sąsiadami ‘wyszły poza zwykłe stosunki polityczne i wykorzystaliśmy te związki, by osiągnąć nasze cele. Zawsze zyskiwaliśmy na związkach z Teheranem, albo podczas naszych walk przeciwko dyktaturze Saddama, albo po 2003 r.

Nie widzimy żadnych przeszkód, by Irak stał się dużym rynkiem handlowym dla Iranu i, jak powiedziałem wcześniej, jest dla nas ważne spożytkowanie potencjału ekonomicznego i doświadczenia Iranu’ – podkreślił Masoum…

Wskazał następnie na plany podniesienia skuteczności sił Haszd Al-Szaabi (Ludowych Jednostek Mobilizacyjnych), mówiąc: ‘Siły Haszd Al-Szaabi powinny otrzymać więcej uwagi. Jest szereg sił, które nie są oficjalnie członkami Haszd Al-Szaabi i które są mniej oddanie prawu; ta kwestia wymaga więcej uwagi. Haszd Al-Saabi jest podstawową siłą w walce z terrorystami i bardzo zasłużyła się Irakowi, ale równocześnie potrzeba specjalnej organizacji wojskowej dla jej sił, by nie dopuścić do członkostwa w niej innych ludzi, żeby nie zaszkodzić wizerunkowi rzeczywistych sił. Bez Haszd Al-Szaabi Daesh mógł dojść do Karbali, a nawet Bagdadu’ – zauważył prezydent.

Wreszcie, Masoum chwalił wybitną rolę dowódcy Sił Kuds Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, generała Kassema Soleimaniego w Iraku, mówiąc: ‘Potrzebowaliśmy tego wsparcia i ich [Iranu] potencjału i ekspertyzy, które odegrały wielką rolę w naszych zwycięstwach w wojnie przeciwko Daesh. Obecność generała Soleimaniego jest także zgodna z planami na obecność zagranicznych doradców militarnych w Iraku. USA i inne kraje europejskie także mają militarnych doradców w Iraku, nie można więc powiedzieć, że irańskim doradcom militarnym nie wolno być w Iraku. To jest wspólna kwestia według nas i Iran ma te same prawa, co inne kraje.

Naród irański jest narodem przyjacielem i bratem. Mamy wiele wspólnego z naszymi braćmi w Iranie. Wspólnota kulturowa i setki kilometrów wspólnej granicy czynią niezbędnymi podjęcie ważniejszych kroków dla wzmocnienia stosunków Bagdad-Teheran’ – zakończył”.

[1] Tasnimnews.com, February 12, 2017. The original English has been very lightly edited for standardization.

 

If you wish to reply, please send your email to [email protected].