Poniższy raport jest darmową próbką The MEMRI Jihad and Terrorism Threat Monitor (JTTM). Informacja o prenumeracie JTTM znajduje się tutaj.

22 sierpnia 2018 r. Al-Furqan, jeden z oddziałów medialnych Państwa Islamskiego (ISIS), opublikował wypowiedź przywódcy tej organizacji, Abu Bakr Al-Baghdadiego. grożącą USA i Rosji i wzywającą zwolenników ISIS na Zachodzie do przeprowadzania zamachów przy użyciu broni palnej, bomb, noży i pojazdów. W wypowiedzi zatytułowanej „Dobre wieści dla niezłomnych”, którą zamieszczono na wielu popierających ISIS kanałach  Telegram i kontach Twittera, Al-Baghdadi wezwał także do zabijania świeckich ludzi, apostatów i ateistów i wzywał muzułmanów z Arabii Saudyjskiej i Jordanii, by obalili swoje rządy.

Poniżej podajemy główne punkty jego wypowiedzi:

Mudżahedini nie mierzą zwycięstwa lub porażki w oparciu o wyzwolenie lub stratę jakiegoś miasta lub wsi

Grożąc USA i Rosji, które opisał jako „obrońców krzyża”, powiedział, że to, co ISIS przygotowało im w Syrii i gdzie indziej „spowoduje, że zapomną, czego doświadczyli w Iraku i w Afganistanie”.

Zwracając się „ogólnie do szczerych monoteistów tej ummah, a szczególnie do szczodrych mudżahedinów, którzy pozostają niezłomni na frontach bitewnych islamu, synów monoteizmu, którzy niosą przesłanie [islamu] i strażników [islamskiego wyznania na świecie” życzył im wesołego święta i prosił Allaha, by zaakceptował ich czyny i dał zwycięstwo Państwu Islamskiemu. Bagatelizując porażki ISIS i straty terytorialne Al-Baghdadi powiedział, że „standard używany przez mudżahedinów [do mierzenia] zwycięstwa i porażki nie zależy od tego, czy [dane] miasto lub wieś zostało wyzwolone, ani nie zależy od powietrznego potencjału wroga, rakiet międzykontynentalnych i inteligentnych bomb, ani od dużej liczby sojuszników i zwolenników… Obie strony wagi opierają się na głębi wiary w obietnicę Boga, oddanie monoteizmowi i wierze, i autentycznej gotowości do walki z wrogami religii… Tak ludzie wiary oceniają zmiany sytuacji”.

Al-Baghdadi podkreślił następnie, że jedynym sposobem ”przyniesienia chwały tej religii … jest walka, szukanie męczeństwa w sprawie [Allaha] i wyzwanie Jego wrogów, przestępczych niewiernych”. Zalecał monoteistom i mudżahedinom, by pozostawali niezłomni i „szli śladami Proroków Allaha, którzy nie boją się nikogo poza Allahem”.

USA doświadczają ”najgorszych czasów w historii nowożytnej”, co zapowiada ich koniec.

Potępiając USA, Al-Baghdadi powiedział, że doświadczają teraz ”najgorszych czasów w historii nowożytnej”, co zapowiada ich koniec. Według niego narzucenie przez USA ceł na dobra tureckie i naciski jakie wywierają na Turcję, by uwolniła uwięzionego pastora Andrew Brunsona, są oznakami słabości USA. Odmowa Iranu, Rosji i Korei Północnej zaakceptowania sankcji, jakie USA na nie narzuciła, jest „umyślnym okazaniem braku szacunku” dla USA ze strony tych krajów, które uznały słabość [USA]. Zasługę za doprowadzenie USA do tego stanu przypisał mudżahedinom, bagatelizując porażki ISIS w Syrii i Iraku, mówiąc, że wojna trwa i jeszcze się nie skończyła.

Zwracając się do sunnitów w Syrii, Al-Baghdadi potępił ich za udział w wojnie z ISIS przez tworzenie lokalnych milicji, i namawiał ich wojowników do pożałowania swojej ”apostazji” i do dołączenia do Państwa Islamskiego. Powiedział, że Państwo Islamskie będzie trwało, więc jeśli sunnici w Syrii chcą żyć w godności, nie mają wyboru poza „powrotem do swojej religii i prowadzenia dżihadu przeciwko wrogom, ponieważ chodzi nie tylko o pochwycenie broni, ale o ustanowienie monoteizmu i stosowanie pojęć

walaa i baraa [tj. lojalności wobec muzułmanów i wrogości wobec nie-muzułmanów], akceptowanie supremacji szariatu i umieranie w celu zrealizowania go”. Dodał, że „przywódcy krzyża” zamierzają „całkowicie unicestwić” sunnitów w Syrii, ponieważ niedawno zrozumieli, „że sunnici są rzeczywistym zagrożeniem i muszą zostać usunięci”. Oskarżył także „sojusz krzyżowców, Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich” o pomaganie w odbudowie szyitom w Iraku po tym, jak ISIS niemal ich pokonało.

Zwracając się do sunnitów w Iraku, Syrii i na całym świecie, namawiał ich, by chwycili za broń, szukali śmierci i dołączyli do ISIS w Syrii, Iraku, Jemenie, na Synaju, w Chorasan, Libii, Zachodniej i Środkowej Afryce, Azji Wschodniej i na Kaukazie, mówiąc, że „synowie islamu przysięgli, że nie złożą broni i że synowie krzyża nie będą żyć w pokoju aż Allah ześle swój wyrok”.

Sunnici Półwyspu Arabskiego i Jordanii muszą obalić swoje ”tyrańskie” reżimy

Jeśli chodzi o sunnitów na Półwyspie Arabskim, wezwał ich do „otrząśnięcia kurzu poniżenia” i do walki z saudyjskim reżimem, bo tyrania saudyjskiej rodziny królewskiej, która próbuje „westernizować i sekularyzować” Arabię Saudyjską, jest „jasna dla każdego”. Powiedział im także, by nie polegali na duchownych establishmentu, bo „sprzedali swoją religię tyranowi”. Po oskarżeniu rządu saudyjskiego o popieranie Kurdów w Syrii i szyitów w Iraku Al-Baghdadi wezwał muzułmanów w „Hidżaz, Nadżd i Bahrajnie do… tworzenia brygad dla obalenia tych zdradzieckich apostatów [saudyjską rodzinę królewską]”. Wezwał także sunnitów w Jordanii do obalenia króla jordańskiego.

Al-Baghdadi potępił sunnitów w Iraku za walkę przeciwko ISIS i za szukanie pomocy od szyitów i od Iranu, i powiedział im, by pożałowali, mówiąc, że ISIS wybaczy tym, którzy pożałują zanim zostaną schwytani lub znalezieni.

Zwracając się do żołnierzy kalifatu w Iraku, Syrii, Chorasan, Jemenie, Azji Wschodniej, Afryce Zachodniej i Środkowej, Somalii, Libii, na Synaju, w Nadżd, Hidżazie, Tunezji, Algierii, na Kaukazie i w Kaszmirze, zachęcał ich, by pozostali niezłomni, dążyli do zwycięstwa i męczeństwa i kontynuowali podróż. Ostrzegł ich także, by nie kłócili się o przywództwo. Zapewnił uwięzionych członków ISIS, że ISIS ich nie zapomniało i przysiągł zabezpieczyć ich uwolnienie.

Al-Baghdadi ostrzegł zwolenników ISIS, czy to zwolenników on line, czy na liniach frontu, by nie ufali żadnym źródłom wiadomości poza mediami ISIS i wezwał ich do dalszego popierania mudżahedinów.

„Przebijający strzał, głębokie dźgnięcie, które przebija ciało, detonacja bomby samochodowej w waszych krajach są równe [swoim wpływem] tysiącu operacji tutaj”

Wzywając do ataków na Zachód, Al-Baghdadi chwalił „lwy, które uderzyły w ziemię krzyża, w Kanadzie, w Europie i innych miejscach, za ich dobre czyny w poparciu dla ich braci”. Dodał: „Niechaj Allah błogosławi wasze wysiłki i zaakceptuje wasze dobre czyny. O zwolennicy Kalifatu, idźcie w ich ślady. Użyjcie wszystkich środków, jakie macie i polegajcie na Wszechmocnym, Najwyższym, i dokonujcie rodzaju uderzeń, które terroryzują serca i powodują, że mózg lata. Przebijający strzał, głębokie dźgnięcie, które przebija ciało, detonacja bomby samochodowej w waszych [zachodnich] krajach są równe [swoim wpływem] tysiącu operacji tutaj i nie lekceważcie [opcji] przejeżdżania ludzi na drogach”. Zakończył wezwaniem do żołnierzy i zwolenników ISIS, by zabijali „ludzi świeckich, ateistów i apostatów”.

Źródło: Telegram.me/nashernews, 22 sierpnia 2018