W ostatnich latach trwała ostra debata – głównie w Gazie, ale także w Jordanii – dotycząca wprowadzenia nauki o Holocauście do szkół UNRWA. Pracownicy UNRWA i związki zawodowe nauczycieli stanowczo sprzeciwiali się dyrektywom, jakie otrzymali w tej sprawie, i spór między związkami zawodowymi a administracją UNRWA wypływał przy każdej dyskusji między nimi.

Poniżej podajemy przegląd tej debaty:

W sierpniu 2009 r. “Ludowe Komitety Uchodźców Strefy Gazy” wysłały list do UNRWA protestując przeciwko nauczaniu o Holocauście w szkołach tej organizacji, twierdząc, że są to „kłamstwa sfabrykowane przez syjonistów”. Organizacja odpowiedziała, że nie ma żadnego zamiaru nauczania o Holocauście w swoich szkołach, ale dwa miesiące później, w październiku 2009 r., ówczesny szef miejscowej UNRWA, John Ging, wyjaśnił, że uczniowie w szkołach UNRWA będą uczyć się o Holocauście wraz z nauczaniem o palestyńskiej Nakbie. W odpowiedzi Jounis Al-Asral, członek frakcji Hamasu w Palestyńskiej Radzie Ustawodawczej, powiedział, że nauczanie o Holocauście jest „zbrodnią wojenną”, zaś Mustafa Al-Sawwaf, publicysta związanej z Hamasem gazety „Falastin”, zapytał: „Czy UNRWA stara się wyprać mózgi młodzieży w Gazie i upiększyć wizerunek żydowskich morderców i zbrodniarzy w Gazie?”[1]

Półtora roku później, w kwietniu 2011 r., podczas strajku pracowników UNRWA w Gazie z powodu zwolnienia przez organizację szeregu zatrudnionych, związek zawodowy zażądał, by nauczanie o Holocauście, które zostało wprowadzone w szkołach UNRWA jako część nauczania o prawach człowieka, zostało usunięte z programu, ponieważ „wypacza myślenie uczniów palestyńskich, którzy muszą być nauczani o masakrach przeprowadzanych przeciwko nim”[2] .

Na początku października 2011 r. wznowiono protest przeciwko nauczaniu o Holocauście w związku z zawieszeniem na trzy miesiące Suheila Al-Hindi, szefa związku zawodowego pracowników UNWRA w Gazie, za domniemane naruszenie zasad tej organizacji. Protest obejmował masową demonstrację nauczycieli ze szkół UNRWA zorganizowaną 5 października[3] .

Palestyński aktywista praw człowieka, Mustafa Ibrahim, napisał w artykule, że niektórzy w Gazie sądzą, iż John Ging “wrobił” Al-Hindiego przed jego zawieszeniem twierdząc, że sprzeciw Al-Hindiego wobec nauczania o Holocauście dowiódł, iż należy on do Hamasu. Ibrahim powiedział, że niedawne posunięcia UNRWA, włącznie z cięciami w usługach i ingerencji w programy szkolne, są częścią planu izraelskiego wspieranego przez Kongres USA i pewnych wysokich funkcjonariuszy UNRWA zmierzającego do całkowitego rozwiązania tej organizacji[4] .

Sam Al-Hindi oskarżył kierownictwo UNRWA o szkodzenie uchodźcom i marnowanie funduszy, a także groził ujawnieniem korupcji w jej szeregach. Potępił „obniżenie poziomu nauczania w ostatnich latach z powodu filozofii kierownictwa UNRWA, które podporządkowuje wartości i zasady ludu palestyńskiego regułom zachodnim, głównie [poprzez] próbę autoryzowania nauczania o Holocauście”[5] .

Premier Hamasu Ismail Hanija bronił pracowników UNRWA stwierdzając, że jego rząd nie będzie siedzieć bezczynnie, kiedy kierownictwo UNRWA odmawia spełnienia żądań protestujących.

Mustafa Sawwaf napisał: „Działania [kierownictwa UNRWA] – przeprowadzone przy pomocy najemników, których celem jest wykorzenienie wśród pracowników tej organizacji ich nacjonalizmu i sensu przynależności do Palestyny – są bezczelne i brzemienne w skutki”. Powiedział on, że kierownictwo UNRWA skręciło z kursu i szkodzi ludowi palestyńskiemu, działając według „amerykańsko-izraelskiego programu, dalekiego od interesów ludu palestyńskiego”[6] .

Na początku 2011r. UNRWA ogłosiła plan dodania nauczania o Holocauście również do programu swoich szkół w Jordanii, ale w świetle sprzeciwu tamtejszych nauczycieli i ich groźby nasilenia protestów przeciwko temu organizacja wycofała się. Dyrektor jordańskiego oddziału UNRWA, Sandra Mitchell, ogłosiła nawet, że organizacja jest w pełni zobowiązana do przestrzegania programów krajów, w których jej szkoły są ulokowane, i że żaden dodatkowy materiał nie będzie przyjmowany bez koordynacji z jordańskim ministerstwem edukacji[7] .


[1] Patrz MEMRI Seria Specjalnych Komunikatów – Nr 2560 – 24 września 2009
Sprzeciw wobec włączenia materiałów o Holocauście do programu szkolnego przez UNRWA

[2] “Al-Hayat Al-Jadida” (Autonomia Palestyńska); ”Al-Quds” (Jerozolima), 14 kwietnia 2011.

[3] “Al-Hayat Al-Jadida” (Autonomia Palestyńska), 6 października 2011.

[4] Pulpit.alwatanvoice.com, 4 października 2011.

[5] Palestine-info.info, 5 października 2011.

[6] Felesteen.ps, 4 października 2011.

[7] “Al-Ghad” (Jordania), 18 marca 2011; Jordantimes.com, 17 marca 2011.