12 lutego 2011 r. reżim irański odrzucił prośbę ruchu protestu o pozwolenie na przeprowadzenie demonstracji poparcia dla powstań w Egipcie i Tunezji, zaplanowanej przez przywódców ruchu Mira Hosseina Mousaviego i Mehdiego Karroubiego na 14 lutego 2011 r. Ignorując zakaz komitet koordynacyjny ruchu wezwał swoich zwolenników do wyjścia na ulice [1] .

W oczekiwaniu demonstracji reżim aresztował współpracowników przywódców ruchu protestu, wydał publiczne ogłoszenia ostrzegające Irańczyków przed uczestnictwem w protestach, wzmógł nadzór nad mediami i zablokował dostęp do Internetu [2] .

Reżim niepokoi się, że masowe demonstracje poparcia dla powstań egipskiego i tunezyjskiego mogą przerodzić się w demonstracje przeciwko samemu reżimowi irańskiemu. Ten niepokój odbił się w oświadczeniu dowódcy irańskiej milicji basidż Mohammada Rezy Naqdiego, który podczas ceremonii w kwaterze głównej Irańskiego Korpusu Straży Rewolucyjnej (IRGC) twierdził, że zachodnie agencje wywiadowcze szukają kaleki, który podpaliłby się w Teheranie w celu wywołania tam powstania powszechnego – naśladując model wydarzeń w Tunezji i Egipcie [3] .

Należy zauważyć, że polityka reżimu irańskiego wobec przywódców ruchu protestu: Mira Hosseina Mousaviego, Mehdiego Karroubiego i Mohammada Chatamiego skupia się jak dotąd na izolowaniu ich pod względem politycznym, publicznym potępianiu i na wyważonych prześladowaniach ich oraz ich rodzin, których poddano aresztowi domowemu, atakom fizycznym, niszczeniu własności, niespodziewanym rewizjom i ograniczeniom poruszania się. Wysocy przedstawiciele reżimu wyjaśniają, że reżim świadomie powstrzymuje się przed postawieniem w stan oskarżenia lub straceniem przywódców ruchu protestu oraz ich krewnych, żeby nie zamienić ich w męczenników, co mogłoby wywołać kolejną falę protestów, podobną do tej z 2009 r. [4] .

11 lutego 2011 r. około 70 wysokich przedstawicieli reżimu, włącznie z posłami do Majlisu, wykładowcami na uniwersytetach i seminariach religijnych oraz byłymi członkami IRGC, wydało oświadczenie oznajmiające o założeniu komitetu do koordynowania tłumienia ruchu protestu, pod nazwą Kwatera Główna Ammar. Jego zadeklarowanym celem jest całkowite posłuszeństwo Najwyższemu Przywódcy Ali Chameneiemu oraz zasada velayat-e faqih („rządy prawoznawcy”) [5] . Wśród założycieli są ludzie związani z Najwyższym Przywódcą Alim Chameneim i prezydentem Mahmoudem Ahmadineżadem, tacy jak Kassem Ravanbachsz, współpracownik prezydenta Ahmadineżada i jego mentor religijny ajatollah Mesbah-e Jazdi, jak również Alireza Panahian, który kieruje zespołami doradców przywództwa Chamameiego na kilku uniwersytetach irańskich i który wielokrotnie wzywał do egzekucji Mousaviego i Karroubiego [6] .

Witryna internetowa Khandaniha ocenia, że celem komitetu jest naciskanie na kierownictwo irańskie, by postawić przywódców ruchu w stan oskarżenia lub nawet ich stracić [7] .

Należy zauważyć, że jako część relacji z Dnia Rewolucji, 11 lutego 2011 r., irańska agencja informacyjna Fars, która jest bliska IRGC, opublikowała fotografię demonstrantów trzymających zdjęcia Mousaviego i Chatamiego ze stryczkami na szyjach (patrz powyżej). Ponadto podczas wieców w Dzień Rewolucji w Tabriz i Jazd uczestnicy podpisywali petycję wzywającą do postawienia Mousaviego przed sądem za jego rzekomą odpowiedzialność za zamieszki w 2009 r. [8]


[1] Kaleme (Iran), 13 lutego 2011.

[2] Witryna internetowa irańskiego ruchu studentów poinformowała, że w ciągu ostatnich kilku dni reżim aresztował co najmniej 16 działaczy politycznych i społecznych, identyfikowanych z ruchem protestacyjnym, wśród nich wielu współpracowników Mousaviego i Karroubiego. www.daneshjoonews.com, 12 lutego 2011; www.sahamnews.com, 13 lutego 2011.

[3] Fars (Iran), 12 lutego 2011.

[4] Szef sądownictwa irańskiego, Sadeq Larijani, odrzucił wezwania działań prawnych przeciwko głowom ruchu protestacyjnego, wyjaśniając, że posłużyłoby to celowi zrobienia z nich męczenników. ILNA (Iran), 9 lutego 2011.

[5] Fars (Iran), 11 lutego 2011.

[6] Patrz klip po persku Panahiana, wzywającego do egzekucji Mousaviego i Karroubiego: http://www.lenziran.com/2011/02/12/amar-organization-for-execution-of-karoubi-mousavi/ .

[7] www.khaandaniha.com, 12 lutego 2011.

[8] Fars (Iran), 11 lutego 2011.