Autorzy: Y. Carmon i A. Savyon*

28 czerwca 2016 podczas Aspen Ideas Festival w Colorado, sekretarz stanu USA, John Kerry zapytany, czy wpływy Iranu w Iraku są „bardziej pomocne, czy bardziej szkodliwe”, odpowiedział: „Słuchaj, mamy trudności z Iranem, jak wszyscy wiedzą i pracujemy nad tymi trudnościami. Ale mogę ci powiedzieć, że w Iraku Iran jest pod pewnymi względami pomocny i wyraźnie skupiają się na ISIL-Daesh, a więc w istocie mamy wspólny interes” [1].

Ta wypowiedź nadaje legitymację USA militarnej obecności i działaniom Iranu na ziemi irackiej w oparciu o twierdzenie, że Iran i USA mają wspólne interesy w walce przeciwko Państwu Islamskiemu (ISIS) i że „Iran jest pomocnym” czynnikiem. Dodatkowo Kerry twierdzi, że punktem skupienia Iranu w Iraku jest wojna przeciwko ISIS.

Według tej wypowiedzi, Kerry ignoruje działalność Iranu i bojówek szyickich, które działają w Iraku przeciwko miejscowej populacji sunnickiej, jak również doniesienia o czystkach etnicznych i obieraniu za cel nie-szyickich cywilów w tym kraju [2].

Podobnie, dając tę legitymację, nie ustala żadnych warunków ani ograniczeń, dając tym samym amerykańską zgodę na realizację historycznej ambicji reżimu irańskiego, by objąć Iran swoją kontrolą i podzielić go na części szyicką i sunnicką [3].

Należy zauważyć, że w ciągu ostatnich dwóch lat Iran działał militarnie w Iraku za pośrednictwem bojówek szyickich, które zorganizował pod dowództwem Kassema Suleimaniego, dowódcy Sił Kuds Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC), a ostatnio także z bezpośrednim udziałem oddziałów irańskich. Obszerny raport na ten temat jest w przygotowaniu.

Strona Facebooka „Armia Iranu”, która jest powiązana z IRGC, zamieściła zdjęcie żołnierzy irańskiego i irackiego razem w Iraku.Uzbrojeni żołnierze irański i iracki w Iraku (Facebook.com/Iran.Military, 27 czerwca 2016)

To legitymizowanie Iranu przez administrację USA dostarcza także wglądu w jej wolę popierania szyickiego Iranu przeciwko światu sunnickiemu, co wyrażało się także w daleko idących ustępstwach wobec Iranu w JCPOA. Ta wola jest częścią polityczno-ideologicznego poglądu prezydenta Obamy, jaki wyraził w wywiadach dla mediów, mówiąc o potrzebie stworzenia równowagi szyicko-sunnickiej w regionie [4]. W tym celu Obama namawiał nawet Saudyjczyków, by zaakceptowali podniesiony status geopolityczny Iranu i obniżenie ich statusu geopolitycznego w świecie sunnickim. Należy wspomnieć, że muzułmanie szyiccy stanowią zaledwie 10% globalnej populacji muzułmańskiej i dlatego plan USA wzmocnienia szyitów kosztem sunnitów spotkał się z zażartym sprzeciwem w wiodących krajach sunnickich.

Należy też wspomnieć, że poparcie USA dla obecności Iranu w Iraku jest interpretowane – oraz rzeczywiście stanowi – poparcie dla całej osi oporu Iran-Syria-Hezbollah-Jemen-Irak, a nie tylko dla Iranu, wzmacniając tym samym sprzeciw świata sunnickiego wobec polityki USA w regionie.


*Y. Carmon jest prezesem MEMRI; A. Savyon jest dyrektorką MEMRI Iran Media Project.


Przypisy (nie spolszczone):

[1] State.gov/secretary/remarks/2016/06/259165.htm, June 28, 2016.

[2] Foreign Policy, February 19 and March 28, 2015.

[3] It should be mentioned that Iran is also fighting the Kurds in Northern Iraq. According to reports in the past two weeks in Iranian and Arab press, IRGC forces bombed Kurdish troops on the Iran-Iraq border. Tasnim (Iran), June 28, 2016; Orient-news.net, June 28, 2016.

[4] See MEMRI Daily Brief No. 51, Obama’s Strategy Of Equilibrium, August 5, 2016.


Visit the MEMRI site in Polish: http://www2.memri.org/polish/

If you wish to reply, please send your email to [email protected] .