Po publikacji 6 marca 2019 r. raportu MEMRI[1] o antysemickich kazaniach wygłoszonych przez imama Abdelmohsena Abouhataba w Al-Aqsa Islamic Society w Filadelfii między listopadem 2018 a lutym 2019 r., przedstawiciele Al-Aqsa Islamic Society wystosowali przeoproszenie.

8 marca 2019 r. sekretarz Zarządu Powierniczego, Chukri Khorchid i imam Mohamed Shehata zamieścili post na stronie internetowej Al-Aqsa Islamic Society[2]: „Al Aqsa Islamic Society odrzuca antysemityzm w każdej postaci. “Jesteśmy zaszokowani i oburzeni informacją, że jeden z goszczących u nas wykładowców wygłosił naganne, antysemickie wypowiedzi na sali Al Aqsa. To w żaden sposób nie reprezentuje naszych przekonań i polityki. Potępiamy ten czyn i zapewnimy, że to nigdy nie zdarzy się znowu. Oczekujemy, że goszczeni przez nas wykładowcy będą respektowali i podtrzymywali naszą politykę, że nienawiść przeciwko każdej grupie ludzi lub religii nie będzie tolerowana”.

Choć w oświadczeniu meczet mówi: „Jesteśmy zaszokowani i oburzeni informacją, że jeden z goszczących u nas wykładowców ” wygłosił te słowa, na zakończenie kazania Abouhataba w dniu 11 stycznia 2019 r., kiedy wierni przygotowywali się do wyjścia, przywódca meczetu, prawdopodobnie sam imam Mohamed Shehata, wziął mikrofon i powiedział: „W imieniu was wszystkich chciałby wyrazić wdzięczność szejkowi Abdelmohsenowi Abouhattabowi za to dobre kazanie”. Podobne wyrazy wdzięczności ten sam przywódca meczetu wyrażał po każdym z kazań Abouhatab.

Źródło: Alaqsaislamicsociety.com, 9 marca 2019.

9 marca imam Abouhatab wydał „Publiczne oświadczenie” na swojej stronie internetowej po angielsku i po arabsku, zaprzeczając, by jego wypowiedzi były antysemickie, cytując wersety Koranu i pisząc po angielsku: „Nie jestem przeciwko żadnej religii i to, co zostało mi przypisane, jest całkowicie fałszywe. Nie propaguję nienawiści, ani nie wglądam [sic] w przemoc. Religia islamu wzywa mnie do życia w pokoju obok innych, którzy mają inną wiarę i [do tego], by nigdy nie  naruszać praw innych, a zawsze mówić słowa prawdy, kiedy potrzeba oraz w cieniu prawa”.

Kontynuował: „Stanowczo upieram się przy moim prawie do wyrażania idei, słów, mowy, opinii i myśli, jakie daje mi i chroni Pierwsza Poprawka do konstytucji Stanów Zjednoczonych. I odrzucam kampanię lub próbę, która portretuje mnie jako ekstremistę lub bigota”[3]. Ponadto, według informacji z mediach z 11 marca, powiedział, że jego wypowiedzi zostały „wyjęte z kontekstu, by oskarżyć mnie o antysemityzm”.

Sites.google.com/view/abdelmohsen-abouhatab/home, accessed March 12, 2019.

Media informują, że Abouhatab wygłaszał kazania w kilku meczetach w okolicy, ale nie jest zatrudniony w żadnym z nich. Przez dziesięć lat służył w meczecie Masjid Al-Jamia w Zachodniej Filadelfii, do odejścia stamtąd trzy lata temu. Dyrektor Masjid Al-Jamia powiedział, że w tym czasie Abouhatab nie wygłaszał „żadnego rodzaju kontrowersyjnych wypowiedzi”, ale był „trochę polityczny”, co jest powodem, dla którego nie pracuje tam dłużej[4].

Al-Aqsa Islamic Society współpracuje ściśle z burmistrzem Filadelfii, przedstawicielami władz miejskich i miejscowym biurem prokuratorskim, jak również z przedstawicielami stanu Pensylwania

Jak podano w raporcie MEMRI, Al-Aqsa Islamic Society jest znane z działalności międzywyznaniowe i ze współpracy z burmistrzami Filadelfii, Michaelem Nutterem (D) i Jimem Kenney’em (D), ADL i innymi organizacjami żydowskimi, FBI, organami porządku publicznego i innymi, włącznie z uczestnictwem w szczycie w Filadelfii w listopadzie 2018 r. „Securing Sacred Spaces and Places”, którego gospodarzami byli ADL, biuro prokuratora USA na Wschodni Dystrykt Pensylwanii (USAO) oraz Delaware Valley Intelligence Center (DVIC), na którym przemawiał Chukri Korchid[5].

Przez lata przedstawiciele miasta i stanu brali udział w imprezach w Al-Aqsa Islamic Society obok funkcjonariuszy meczetu. W 2011 r. ówczesny burmistrz, Nutter, odwiedził Akademię Islamską meczetu i przemawiał do dzieci w tej szkole[6]. Meczet był ważnym miejscem dla kampanii wyborczej kandydata na burmistrza Jima Kenney’a,[7] który został wybrany na burmistrza i brał udział w tamtejszych imprezach. W 2016 r. radny miejski David Oh i senator stanowy Art Haywood poszli do meczetu w święto Eid Al-Fitr[8], by podpisać „Przysięgę zwalczania ksenofobii” Arabsko-Amerykańskiego Instytutu”[9], w której sygnatariusze przysięgali, że powstrzymają się przed ksenofobią wobec muzułmanów i Arabów i będą występowali przeciwko niej; kandydat na burmistrza Kenney także podpisał tę przysięgę w meczecie w lipcu 2015 r.[10] 8 grudnia 2015 r. na konferencji prasowej po antymuzułmańskim incydencie w meczecie (patrz oryginalny raport MEMRI[11]), imam Al-Aqsa Islamic Society, Mohamed Shehata, przemawiał w Ratuszu Filadelfii wraz z ówczesnym burmistrzem, Michaelem Nutterem i szefem policji, Charlesem Ramseyem.

Vimeo.com/18388586, accessed March 12, 2019.

Po lewej: Kandydat na burmistrza Jim Kenney podczas kampanii wyborczej w Al-Aqsa Islamic Society, lipiec 2015 (Phillyvoice.com, 7 grudnia 2015). Po prawej: 15 lipca 2015, w Eid Al-Fitr w Al-Aqsa Islamic Society, kandydat Kenney podpisuje „Przysięgę zwalczania ksenofobii” Arabsko-Amerykańskiego Instytutu (Aaiusa.org, 31 lipca 2015)

Burmistrz Jim Kenney bierze udział w imprezie 9 stycznia 2016 r. w Al-Aqsa Islamic Society. (Spiritnews.org, 13 stycznia 2016; Alaqsaislamicsociety.com)

W Al-Aqsa Islamic Society 18 lutego, 2016, radny David Oh (po lewej) i senator stanowy Art Haywood (pośrodku) podpisali „Przysięgę zwalczania ksenofobii”  Arabsko-Amerykańskiego Instytutu. Po prawej, imam Shehata. (Phlcouncil.com, 23 lutego 2016)

Konferencja prasowa 8 grudnia 2015 w Ratuszu. Po lewej: ówczesny burmistrz Nutter z lewej, imam Shehata pośrodku (Phillyvoice.com, 8 grudnia 2015). Po prawej: komisarz policji Charles Ramsey przemawia na konferencji prasowej (Witf.org, 9 grudnia 2015).

Do teraz tylko ADL mówiła o wypowiedziach imama Abouhataba, przeproszeniu przez meczet i następującym po tym zaprzeczeniu Abouhataba. Po zaprzeczeniu Abouhataba ADL wydała oświadczenie, mówiąc, że jest ono „jawnie sprzeczne z wieloma tłumaczeniami przez specjalistów” i powiedziała, że był on „bezwstydnie nieskruszony za głoszenie antyżydowskiej nienawiści”. Dodała, że organizacja naradzała się z miejską Commission on Human Relations w sprawie tego incydentu i że będzie kontynuować pracę międzywyznaniową z meczetem Al-Aqsa, podczas gdy meczet prowadzi dochodzenie w sprawie tych kazań[12].

Ponadto, w chwili pisania niniejszego, wideo z kazaniami Abouhataba, które przetłumaczył MEMRI, pozostaje na kanale YouTube meczetu[13].

Doniesienia mediów o raporcie MEMRI i przeprosinach meczetu

9 marca o raporcie MEMRI o kazaniach imama Abouhataba i o przeprosinach za nie Al-Aqsa Islamic Society pisała Philly.com[14] a 10 marca o jednym i drugim Associated Press[15]. NBC10 w Filadelfii informowała dwukrotnie o raporcie MEMRI i przeprosinach meczetu i włączyła do reportażu fragmenty klipu MEMRI TV z wypowiedziami imama Abouhataba.

Aby zobaczyć raport NBC z 10 marca, kliknij tutaj; aby zobaczyć raport NBC z 11 marca, kliknij tutaj.

Filadelfijski oddział ADL także wydał oświadczenie potępiające wypowiedzi imama Abouhataba. 9 marca tweetował: „Przez wiele lat ADL pracował ramię w ramię z naszymi przyjaciółmi z Al-Aqsa Islamic Society, by walczyć z antysemityzmem, islamofobią i wszystkimi rodzajami ksenofobii w Filadelfii… Jesteśmy wdzięczni za szybką i zdecydowaną odpowiedź Al-Aqsa i będziemy kontynuować działalność jako zasób dla meczetu w ich pracy zwalczania antysemityzmu”.  „Jak często mówiliśmy stojąc obok naszych międzywyznaniowych partnerów w następstwie czynów ksenofobicznych: antysemityzm i nienawiść nie mają miejsca w naszych społecznościach”[16]. O tej wypowiedzi poinformowały Philly.com[17] i Associated Press[18] w tekstach o raporcie MEMRI i o przeprosinach meczetu, jak też NBC 10.

@ADLPhiladelphia, 9 marca 2019; NBC 10, 10 i 11 marca 2019.

Specjalny komunikat MEMRI o antysemickich kazaniach imama Abouhataba

Raport MEMRI o antysemickich kazaniach imama Abouhataba (po polsku) znajduje się tutaj: https://www2.memri.org/polish/antysemickie-kazania-imama-abdelmohsena-abouhataba-w-al-aqsa-islamic-society-w-filadelfii-jest-on-znany-ze-swej-dzialalnosci-miedzywyznaniowej-wspolpracuje-blisko-z-burmistrzem-organami-oc/12252

aby zobaczyć klip z tymi kazaniami w  MEMRI TV kliknij tutaj lub poniżej.


[1] MEMRI Special Dispatch No. 7930, Antisemitic Sermons By Imam Abdelmohsen Abouhatab At Philadelphia’s Al-Aqsa Islamic Society – Known For Its Interfaith Activity, Working Closely With Mayor, Law Enforcement, FBI, Jewish Orgs, CAIR: The 'Vile’ Jews And Their 'Nefarious’ Media Make Everyone Think Jews Control World’s Riches; 'The Rocks And The Trees Will Say: „Oh Muslim… There Is A Jew Behind Me, Come And Kill Him” And [Israeli PM Said] „The Hadith Is True But We’re Doing Our Best To Prevent This,”’ March 6, 2019.

[2] Twitter.com/ADLPhiladelphia/status/1104374588690055168, Alaqsaislamicsociety.com/wp./

[3] Sites.google.com/view/abdelmohsen-abouhatab/home, March 9, 2019.

[4] Philly.com/news/al-aqsa-mosque-anti-semitic-statements-abdelmohsen-abouthatab-20190311.html, March 11, 2019.

[5] Patch-com.cdn.ampproject.org/v/s/patch.com/pennsylvania/philadelphia/amp/27802151/summit-securing-religious-institutions-being-held-philly?amp_js_v=0.1&usqp=mq331AQECAEoAQ%3D%3D#origin=https%3A%2F%, November 12, 2018.

[6] Vimeo.com/18388586, accessed March 12, 2019.

[7] Phillyvoice.com/pigs-head-thrown-kensington-mosque, December 7, 2015.

[8] Phlcouncil.com/councilman-oh-and-senator-haywood-sign-pledge-to-combat-bigotry-at-al-aqsa-mosque, February 18, 2016.

[9] Aaiusa.org/the_pledge_to_combat_bigotry.

[10] Aaiusa.org/kenney_takes_a_stand_against_arab_bigotry_and_islamophobia_in_philadelphia, July 15, 2015.

[11] MEMRI Special Dispatch No. 7930, Antisemitic Sermons By Imam Abdelmohsen Abouhatab At Philadelphia’s Al-Aqsa Islamic Society – Known For Its Interfaith Activity, Working Closely With Mayor, Law Enforcement, FBI, Jewish Orgs, CAIR: The 'Vile’ Jews And Their 'Nefarious’ Media Make Everyone Think Jews Control World’s Riches; 'The Rocks And The Trees Will Say: „Oh Muslim… There Is A Jew Behind Me, Come And Kill Him” And [Israeli PM Said] „The Hadith Is True But We’re Doing Our Best To Prevent This,”’ March 6, 2019.

[12] Philly.com/news/al-aqsa-mosque-anti-semitic-statements-abdelmohsen-abouthatab-20190311.html, March 11, 2019.

[13] Youtube.com/channel/UCYQREgEYEQCSxir9gDDHRkw, accessed March 12, 2019.

[14] Philly.com/news/mosque-anti-semitic-al-aqsa-islamic-society-north-philadelphia-20190309.html, March 9, 2019.

[15] Apnews.com/ce4f530c5a9049e49ee9d074e674b2a1, March 10, 2019.

[16] Twitter.com/ADLPhiladelphia/status/1105139659011772416, March 11, 2019.

[17] Philly.com/news/mosque-anti-semitic-al-aqsa-islamic-society-north-philadelphia-20190309.html, March 9, 2019.

[18] Apnews.com/ce4f530c5a9049e49ee9d074e674b2a1, March 10, 2019.