W dwóch wideo zamieszczonych na stronie Facebooka Masjid Al-Islam, Soleiman Hamed, urodzony w Ameryce uczony w islamie, zareagował na protesty, jakie nastąpiły po śmierci George’a Floyda. Hamed jest imamem w Masjid Al-Islam w Atlancie, kształcił się w Damaszku w Syrii u Wielkiego Muftiego, szejka Ahmeda Kuftaro na uniwersytecie Abu Nour. Poprzednio był imamem w Masjid Fresno w Kalifornii i asystentem w Masjidul Waritheen w Oakland w Kalifornii[1].

W pierwszym wideo, na którym jest piątkowe kazanie zamieszczone 29 maja 2020 r., Hamed powiedział, że będzie kontynuował mówienie o rewolucji aż muzułmanie „osiągną posiadanie świata, który wygląda tak, jak chciałby Allah”. Mówiąc, że „niekoniecznie” oręduje za przemocą w obecnych zamieszkach, Hamed powiedział, że muzułmanie nie są pacyfistami „kumbaya” i że podczas rewolucji powinni iść za koranicznymi przykładami Abrahama i Mahometa, którzy stosowani zniszczenie i przemoc przeciwko politeizmowi i fałszywemu oddawaniu czci. Dodał, że jest to model, jakiego użyją muzułmanie, kiedy „przejmą świat”.

W drugim wideo, zamieszczonym 31 maja, Hamed powiedział, że walka i opór wobec złej mentalności są w porządku. Powiedział, że zamieszki mają swoje miejsce w obalaniu ciemiężących systemów i wyjaśnił, że kiedy pali się korporacje takie jak Target, uderza to po kieszeni „ludzi zaangażowanych w ucisk”. Ostrzegł uczestników zamieszek przeciwko „prowokatorom” i poprosił, żeby nie „wypaczać” jego słów. Ponadto krytykował wymianę szkoleniową, która – jak powiedział – miała miejsce między policją w Atlancie i silami izraelskimi.   

Aby zobaczyć klip z 29 maja 2020 r. z uczonym w islamie Soleimanem Hamedem w MEMRI TV, kliknij tutaj lub poniżej.

„Nikt nie powinien dać się oszukać… by myśleć, że muzułmanie będą siedzieć [cali] pacyfistyczni [i] 'Kumbaya’, kiedy przychodzi rewolucja. To nie jest koraniczne”

Soleiman Hamed: A więc nikt nie powinien dać się oszukać i nikt nie powinien dać się zwieść, by myśleć, że muzułmanie będą siedzieć [cali] pacyfistyczni [i] „kumbaya” kiedy przychodzi rewolucja.

To nie jest koraniczne. ”O, znowu mówisz o rewolucji, imamie”. No cóż, wszyscy mnie znacie i będę nadal mówił o tym, aż osiągniemy posiadanie świata, który wygląda tak, jak chciałby Allah. Nie bójcie się więc tego, bo ja się tego nie boję.

[…]

Więc oni mówią: „Jak to, imamie, czy orędujesz za przemocą?” O to mnie pytają, mówiąc o zamieszkach i tym wszystkim. „Czy orędujesz za przemocą, imamie?” A ja odpowiadam im: „Niekoniecznie”.

[…]

„Co jest najgorszym rodzajem ucisku? Politeizm, fałszywe oddawanie czci”

Irytuje mnie trochę, kiedy mówią: ”Jak ludzie mogą brać udział w aktach zniszczenia?”, „Jak wy możecie brać udział w aktach przemocy?”’, „Czy to jest religijna rzecz?” Pozwólcie, że pokażę wam coś, o czym wiem, że nie patrzymy na to w ten sposób. Chcę doprowadzić do waszej świadomości, że najgorszym rodzajem ucisku jest, co jest? Politeizm, fałszywe oddawanie czci.

[…]

Pomówmy o tych aktach zniszczenia, na które wszyscy się oburzają. Spójrzcie na Abrahama. Wiem, że niektórzy z was… Ponieważ czytamy Koran jak bajkę i nie widzimy praktycznego zastosowania w tych rzeczach. Możecie tego nie pojąć. Ale spójrzcie na Abrahama i także na Mahometa Proroka, kiedy byli świadkami tego rodzaju ucisku, politeizmu i fałszywego oddawania czci, brali udział w aktach, których [wyznający] „kumbaya” i ludzi, którzy nie rozumieją, że agresja i rzeczy takie jak te zdarzają się w tych wypadkach – co oni zrobili? Obaj byliby winni, według standardów tych ludzi, brania udziału w aktach zniszczenia i przemocy. Czy nie tak? Pokazuję wam po prostu, że pośrodku rewolucji, zmiany – a przyjmuję to słowo w najszerszym sensie –  że czasami te rzeczy zdarzają się.

[…]

Tak, to mówi Koran. Tak, to zrobil Mahomet. To jest model. To jest model, którego używamy, kiedy wychodzimy i zajmujemy się światem i przejmujemy świat, i czynimy świat takim, jakiego chce Allah.

W drugim wideo zamieszczonym na stronie Facebooka Masjid Al-Islam 31 maja, Hamed dalej komentował protesty.

Aby zobaczyć klip z 31 maja 2020 z uczonym w islamie Soleimanem Hamedem w MEMRI TV, kliknij tutaj lub poniżej.

„Walczenie jest w porządku… nie jesteśmy tylko ‘kanapowymi rewolucjonistami’”

Soleiman Hamed: Walczenie jest w porządku – słuchajcie moich słów – i opierajcie się, i wychodźcie przeciwko złej mentalności ludzi, którzy wierzą, że są Bogiem, przedstawiają się jak Bóg, są przeciwko Allahowi, politeizm – tak, walczymy przeciwko temu.

[…]

Nie jesteśmy tylko ”kanapowymi rewolucjonistami” i nie mówimy tylko przez komputer. Bierzemy udział i angażujemy się, i także jesteśmy widoczni. Więc raz jeszcze, z tym powstaniem i tymi zdarzeniami, które dzieją się – jest w porządku być tam.

[…]

„Udział w tych działaniach [palenie własności] ma miejsce w rewolucji, w zmianie i ma miejsce w obalaniu ciemiężących systemów”

I znowu bądźcie ostrożni, powtórzę to. Oni wypaczają moje słowa [i mówią:] „Powiedziałeś w piątkowym kazaniu, że powinniśmy tam być i palić rzeczy”. Nie powiedziałem tego, słyszeliście, co powiedziałem. Powiedziałem, że jestem za ustanowieniem dobra – i przechodziliśmy te rzeczy – i zakazywaniem zła. I powiedziałem, że te działania mają miejsce w rewolucji, w zmianie, i mają miejsce w obalaniu ciemiężących systemów. Tak i popieram tę wypowiedź. Ale czy wiecie, że są tam prowokatorzy i że to jest pośrodku tych rzeczy. Wszyscy wiecie, kim jest policja i kim jest diabeł, i nie mieszajcie się w to.

[…]

„Dr Martin Luther King [powiedział], że zamieszki są głosem  pozbawionych głosu. Mają [swoje] miejsce”

Wszyscy przerzucają się tym cytatem z dra Martina Luther Kinga, że zamieszki są głosem pozbawionych głosu. Mają [swoje] miejsce. Mają [swoje] miejsce. Kiedy… Pozwólcie mi odpocząć… Kiedy ludzie czują uderzenie po kieszeni… Kiedy ludzie czują, że ich przedsiębiorstwa.. Mówię o korporacjach, Target jest korporacją, prawda? Te korporacje… Używam tego tylko jako przykładu, bo to było w wiadomościach… Upewnijcie się, że słuchacie bardzo uważnie i nie wypaczacie moich słów. [Mówienie:] „On akceptuje to i akceptuje tamto”. Bądźcie ostrożni, to są brednie, i sam na to nie pójdę. Jeśli jednak zadajecie pytanie o poziom rozumienia strategii w ruchach… OK, odpowiadam na pytanie z tej perspektywy. Kiedy ludzie wychodzą na ulice i są na ulicach, i zakłócają normę – to ściąga uwagę ludzi, którzy zajmują się uciskiem, racja? Dopiero kiedy te białe dzieciaki wyszły tam, paliły rzeczy, oni aresztowali policjantów w Kentucky – przepraszam, w Minneapolis.

[…]

„Departament policji w Atlancie otrzymywał szkolenie [od] syjonistycznego reżimu w Izraelu”

Także używanie słów „protesty” i „zamieszki” – to są naładowane słowa, ja mówię „powstania”. Ludzie czynią, że ich widać i czynią, że ich słychać, i walczą – autentycznie walczą – z ciemiężącym systemem. Departament policji w Atlancie otrzymał szkolenie i dostarczał szkolenia – to może być na obie strony – syjonistycznemu reżimowi w Izraelu, racja? Wiec właściwie [powinniście] angażować waszych politycznych reprezentantów i służby porządku publicznego, zapewniając, że to nie może być robione. Nie można używać tych samych rzeczy, których używają syjoniści, do naszych ludzi.


[1] Atlantamasjid.com/aboutourstaff, accessed June 2, 2020.